Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta > Zona comerciala Cta- Bazar - Servicii - Talcioc

Reply
 
Thread Tools
Old 19-01-13, 21:22   #46
redteam

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 296
Smile Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

va salut

ceva noutati referitor la noua taxa ?

am gasit in Bucuresti o masina din 2001 euro 3 adusa din Elvetia si nu a fost inmatriculata , actualul proprietar a scos cele 3 seturi de numere rosii ,daca e sa o cumpar ce pot face ca sa pot circula cu ea ?

e vorba de o TOYOTA CELICA T23
redteam is offline   Reply With Quote
Old 19-01-13, 22:57   #47
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

1)De ce e posibil sa nu mai mearga:
Toate hotararile pe restituire taxa sau inmatriculare fara taxa sunt legate in mod direct de art. 110 TFUE, care interzice taxe cu caracter VAMAL impuse produselor provenite din export, in timp ce produsele existente pe piata interna a unui stat nu sunt taxate. Legea aplicabila in prezent, nr. 9/2012 in forma nesuspendata, taxeaza si produsele aflate deja pe piata interna (taxa se percepe si la autovehiculele inscrise in RO inainte de 2007, la care nu s-a platit nicio taxa speciala la inmatriculare), deci se elimina acel caracter vamal al taxei.

2)De ce cred eu ca va merge:
Prin perceperea taxei cu ocazia inmatricularii, taxa este tot un fel de taxa de inmatriculare, nu are legatura cu faptul poluarii decat prin cuantumul sau.
Pe de alta parte, taxa este discriminatorie fata de cetatenii aceluiasi stat, cu acelasi tip de masina si nu are nicio legatura cu principiul "poluatorul plateste", cata vreme:

A)masinile inscrise pe Bulgaria, care circula si polueaza la noi in tara, nu vor avea aceasta taxa achitata;

B)masinile inscrise in Romania inainte de 2007, pentru care nu s-a achitat nicio taxa speciala si care circula si polueaza in Romania, care NU VOR MAI FI VANDUTE sunt de asemenea exceptate de la plata taxei.

Pe acest rationament, vom incerca sa gasim o noua formula prin care sa "pacalim" aceasta taxa.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 19-01-13, 22:59   #48
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Quote:
Originally Posted by redteam View Post
va salut

ceva noutati referitor la noua taxa ?

am gasit in Bucuresti o masina din 2001 euro 3 adusa din Elvetia si nu a fost inmatriculata , actualul proprietar a scos cele 3 seturi de numere rosii ,daca e sa o cumpar ce pot face ca sa pot circula cu ea ?

e vorba de o TOYOTA CELICA T23
Dupa cum am spus in reply-ul anterior, e posibil sa nu mai mearga inmatriculate masinile fara plata taxei. Pana cand nu vom avea o hotarare pronuntata, nu putem promite sanse de reusita.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 20-01-13, 08:17   #49
redteam

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 296
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Deci singura solutie este sa o inmatriculez pe bulgaria ptr a putea circula cu ea
redteam is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 15:04   #50
maryo792003

Stock
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Salut, un numar de telefon sa vb? Sunt din cta!
Mc
maryo792003 is offline   Reply With Quote
Reply
Thread Tools


- Copyright 2024 4Tuning -