Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta > Zona comerciala Cta- Bazar - Servicii - Talcioc

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-12, 23:33   #16
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Ba da, se poate depune si personal. Trebuie facuta o cerere la care se ataseaza cate o taxa judiciara de timbru de 4 lei (de la agentiile fiscale) si un timbru judiciar de 0,15 lei de la orice oficiu postal, plus o fotocopie simpla de pe sentinta de la Tribunalul Constanta. In prealabil, trebuie obtinuta o copie de pe minuta de la Curtea de Apel Constanta, care se ataseaza si ea la cererea de legalizare. Pentru obtinerea copiei de pe minuta, se face de asemenea o cerere cu taxa de timbru de 2 lei si timbru de 0,15 lei.

Cererea pentru copie de pe minuta suna cam asa:

Curtea de Apel Constanta
Dosar nr. .....

Domnule Presedinte,

Subsemnatul .... cu domiciliul ..... in calitate de intimat in dosarul nr. .......... avand ca obiect recurs - obligatia de a face, in contradictoriu cu Institutia Prefectului - Jud. Constanta, solutionat de Curtea de Apel Constanta prin Decizia civila nr. ........... din data de .........., respectuos va solicit eliberarea unui

CERTIFICAT DE PE MINUTA

Deciziei civile anterior mentionate.
Atasez taxa de timbru si timbru judiciar.
Va multumesc!

Data, Semnatura,

DOMNULUI PRESEDINTE AL CURTII DE APEL CONSTANTA.


Iar cererea de legalizare trebuie sa sune cam asa:

Tribunalul Constanta - Sectia contencios administrativ si fiscal
Dosar nr. .......

Domnule Presedinte,

Subsemnatul .... cu domiciliul ..... in calitate de reclamant in dosarul nr. .......... avand ca obiect obligatia de a face, in contradictoriu cu Institutia Prefectului - Jud. Constanta, solutionat de Tribunalul Constanta prin Sentinta civila nr. ............. din data de ..............., respectuos va solicit sa dispuneti

LEGALIZAREA SENTINTEI CIVILE NR. ..........

cu mentiunea "definitiv si irevocabil".
Atasez prezentei copie sentinta, certificat de pe minuta, taxa timbru 4 lei si timbru judiciar 0,15 lei.
Va multumesc!

Data, Semnatura,

DOMNULUI PRESEDINTE AL TRIBUNALULUI CONSTANTA
SECTIA CONTENCIOS ADMINISTRATIV SI FISCAL.


Cam asta ar fi tot. Dupa depunerea cererii, urmeaza asteptarea. Personalul de la arhiva ar putea estima cat dureaza totul.
Toate cele bune!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 23:50   #17
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Veste buna in ce priveste obtinerea de numere rosii pe perioada procesului: astazi am obtinut prima hotarare prin care s-a admis cererea asteptam cu mare interes sa vedem daca SPCRPCIV va declara recurs. Dupa cum am promis, va tin la curent in continuare.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 09:38   #18
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Pentru numere rosii, SPCRPCIV nu declara recurs, deci ordonanta ramane irevocabila in 7-8 zile de la pronuntare. Asta inseamna ca se pot obtine numere rosii peste cele 3 seturi standard, dar cu o intarziere de aprox. 30 zile pe perioada vacantei.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 00:21   #19
dildododo

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 38
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

buna ziua.am gasit un bmw E46 320d din 2003 inmatriculat pe bulgaria.masina cand a fost adusa a fost inscrisa pe RO dar apoi a inmatriculat-o in BG.eu as vrea sa o inscriu inapoi pe RO dar fara sa platesc taxa deoarece cred ca masina este euro 3 si taxa este enorma.sunt sanse daca dau in judecata sa pierd?si cam cat ar dura toata treaba?
dildododo is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 09:54   #20
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Quote:
Originally Posted by dildododo View Post
buna ziua.am gasit un bmw E46 320d din 2003 inmatriculat pe bulgaria.masina cand a fost adusa a fost inscrisa pe RO dar apoi a inmatriculat-o in BG.eu as vrea sa o inscriu inapoi pe RO dar fara sa platesc taxa deoarece cred ca masina este euro 3 si taxa este enorma.sunt sanse daca dau in judecata sa pierd?si cam cat ar dura toata treaba?
Buna ziua!
La un proces deschis in 2012, sansele de castig sunt 100% daca sunt indeplinite toate conditiile (dovada proprietatii asupra autovehiculului, dovada inmatricularii intr-un alt stat european, cererea prealabila catre Prefect si refuzul Prefectului pe motivul neachitarii taxei pentru emisiile poluante. Din 2013 nu stim ce va fi, dar avem sperante mari si acolo.
Durata procesului este intre 5-6 luni si 10-12 luni, depinde de mai multe aspecte. Principalul aspect este daca Prefectul mai declara recurs sau nu.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 12:12   #21
dildododo

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 38
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

am vorbit cu proprietarul masinii si mi-a spus ca este euro 3 dar a spus ca taxa pentru ea ar fi de 1500e.eu stiam ca la euro 3 diesel poate fi mult mai mare.ar putea avea dreptate?masina este din 08 sau 09 2003 deci ar iesi 2004 la inscris.
dildododo is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 14:22   #22
22K!ngzor

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 2
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Salut .... Imi poti spune si mie daca sti cumva .. in Tg-Jiu se pot acorda numere rosii , peste cele 3 , pe durata procesului?? ....
22K!ngzor is offline   Reply With Quote
Old 15-09-12, 01:57   #23
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Ceva noutati in legatura cu procesul??
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-12, 09:32   #24
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Quote:
Originally Posted by 22K!ngzor View Post
Salut .... Imi poti spune si mie daca sti cumva .. in Tg-Jiu se pot acorda numere rosii , peste cele 3 , pe durata procesului?? ....
Imi cer scuze pentru intarziere, am intrebat in stanga si in dreapta, dar nu stie nimeni cum e situatia in Tg. Jiu.

Quote:
Originally Posted by Ingerasul99 View Post
Ceva noutati in legatura cu procesul??
La care proces te referi?

O mica noutate: atat in cazul recuperarii taxei platite, cat si in cazul inscrierii fara taxa, institutiile au inceput sa nu mai declare recurs, ceea ce inseamna scurtarea procesului cu cateva luni bune.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 10:48   #25
mateyon

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 8
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

am inceput pocedura de inmatriculare fara taxa la tulcea in luna iulie si nu am obtinut nici acum refuzul de la prefectura la cererea prealabila. am termen pe 27 sept si nu cred ca se va schimba ceva pana atunci..avand in vedere ca au trecut peste 30 de zile de la depunerea cererii mai e nevoie de acest 'refuz' sau cum va proceda instanta/
mateyon is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 00:50   #26
vegeftw

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Buna ziua.

SUnt nedumerit cu cateva lcururi. Am putea discuta la telefon?

O zi buna
vegeftw is offline   Reply With Quote
Old 04-10-12, 12:56   #27
redteam

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 296
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

salut
poti sa imi dai si mie datele de contact pentru a vorbii de recuperarea unei taxe auto ?

merci
redteam is offline   Reply With Quote
Old 07-11-12, 12:51   #28
ahile_bv

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 14
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Salut,
NU am inteles exact cum este cu numere rosii de N ori,poti sa dai un mail unde putem vorbi sau un numar d telefon unde sa te sun?Merci
ahile_bv is offline   Reply With Quote
Old 07-11-12, 12:54   #29
ahile_bv

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 14
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Depui o cerere de inmatriculare fara plata taxei pentru emisii poluante, NU o semnezi, depui UN SINGUR exemplar, iar in acelasi timp cu cererea de chemare in judecata depui si o cerere pentru certificat de rol (grefa). A doua zi iese certificatul de rol, pe care scrie primul termen de judecata. Cu acel certificat scoti numere rosii pana la primul termen stabilit. La primul termen, cererea va fi anulata ca nesemnata, deci procesul dispare.
Cu 2-3 zile inainte de primul termen, depui o noua cerere de chemare in judecata tot asa, nesemnata si intr-un singur exemplar, impreuna cu o cerere pentru certificat de rol..... si o tii tot asa.
In acest fel, nu poti fi obligat nici la cheltuieli de judecata catre Institutia Prefectului, din 2 motive:
1) din partea lor nu se prezinta nimeni la proces;
2) chiar daca s-ar prezenta cineva, cererea nu le-a fost comunicata niciodata (pentru ca nu depui decat un exemplar), iar in lipsa semnaturii cererea e nula, deci nu exista reclamant in cauza, deci nu are cine sa fie obligat la cheltuieli.

Pentru a proceda de aceasta maniera, nici nu ai nevoie ca rar-ul sa fie facut, nici fiscalul obtinut etc. Important e sa ai asigurare facuta, un act care atesta dreptul de proprietate asupra masinii (factura, contract etc., traduse), actele originale ale masinii traduse (brief, targa etc.).
Eu am o masina adusa din Franta,cum pot sa ii fac asigurare?precizez ca nu am RAR facut .
Merci
ahile_bv is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 10:12   #30
ahile_bv

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 14
Default Re: Inmatriculare fara taxa / recuperare taxa pe poluare

Quote:
Originally Posted by ahile_bv View Post
Eu am o masina adusa din Franta,cum pot sa ii fac asigurare?precizez ca nu am RAR facut .
Merci
Mai este actic forumul asta?
Se pot scoate numere rosii fara a avea cartea masini pe Romania?
ahile_bv is offline   Reply With Quote
Reply
Thread Tools


- Copyright 2024 4Tuning -