Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-10, 17:52   #151
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Sunt de acord cu mataluta _anaconda_...da' adauga si tu ca acceleratia nu este liniara, tocmai d-aia diferentele alea. Daca masinile ar avea aceeasi masa, acelasi coeficient aerodinamic, aceleasi rapoarte ale transmisiei si acelasi grafic cuplu/putere..poate atunci ar fi in acelasi loc la atingerea vitezei de 100km/h.
PS. un subiect interesant.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 18:07   #152
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Pai bineinteles ca daca ar fi 2 modele identice, acceleratia ar fi la fel la ambele dar cum intervin diferente la cauciucuri, greutate, rapoarte ale transmisiei, curba de cuplu, curba de putere si multe altele, e greu de crezut ca o sa parcurga fix aceeasi distanta chiar daca au 0-xxx in acelasi timp.

PS - la ce fizica stie Phlow cred ca un termen gen acceleratie liniara (sau mai exact lipsa ei in cazul asta) l-ar bulversa de tot asa ca nu are rost. Oricum, astept cu sufletul la gura cu ce formula vine el sa ne demonstreze cat de prosti suntem noi si cat de destept este el, si ce fizica stie, poate de data asta cu formule care au ceva mai multe elemente, eventual si acceleratia sau poate el calculeaza fara a fi nevoie de ea .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 06-02-10 at 18:10.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 18:54   #153
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Si eu astept sa lasi totusi atitudinea de superioritate... Nici chiar asa, n-o da in ironii de-astea.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 18:58   #154
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

A fost explicat de 3 ori acelasi lucru, confirmat si de altii, el inca vine cu "acum imi permiti sa rad de aberatiile tale?", cam ce atitudine ai vrea sa am ? Ironiile sunt prea putin pentru asta, nu e mare lucru ca unii nu sunt constienti de fenomenul asta dar dupa ce ti se da sa asimilezi cu lingurita si tu tot faci pe desteptul...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 23:58   #155
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Io am impresia ca unii dintre voi va plictisiti prea tare singuri akas!Ori nu vedeti bine fratilor!
In primul rand titlul topicului este despre altceva,voi visati toti dracii de pe pamant cu timpii vostrii de biciclete
In al 2 lea rand,cred ca am mai spus ca topicul asta e mort,dar bag de seama k va plictisit rau sau vreti sa va faceti remarcati!
Am fost prea dur?Si ce daca,e tipic FORUMISTILOR sa stea la taclale pe 7 subiecte care n`au treaba cu titlul
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 21:41   #156
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Quote:
Originally Posted by pHlow View Post
Mama anaconda, ai reinvanta fizica. Nu vorbim aici de pierderi de putere, de plecari proaste si mai stiu eu ce. Intrun sistem de referinta ideal ai 2 masini care au aceeasi viteza finala in punctul X si care prind aceea viteza in 10 secunde. Si mai stim ca viteza = d(istanta)/t(timp). Deci avem masina #1 care are V1 -100km/h si masina 2 V2=100km/h.
V1=d1(distanta parcursa pana a ajuns la 100 km/h) / t1(timpul care i-a luat sa ajunga la 100 km/h adica 10 secunde)

V2=d2(distanta parcursa pana a ajuns la 100 km/h masinii 2) / t2(timpul care i-a luat sa ajunga la 100 km/h adica 10 secunde)

cum v1=v2(100km/h = 100km/h) rezulta
d1/t1=d2/t2. Dar stai sa vezi ca t1=t2=10 secunde! Pai de aici rezulta ca d1=d2. Deci in punctul in care au aceeasi viteza, au parcurs aceeasi distanta. Acum imi dai voie sa rad de aberatiile tale?

Omule, tu si cu amphetamine ar trebui sa mai luati niste lectii de fizica si sa va mai dea dumnezeu niste logica ca sunteti paraleli rau cu subiectul.
Cand nu invatati la scoala macar taceti din gura ca sunteti tipic romanilor care ne coplesec numeric, tari in gura, fara gram cultura in domeniul discutat si lipsiti de logica.

Acum serios, mie imi este rusine de rusinea voastra, chiar asa, cand stiti ca ati trecut la fizica pe amabilitatea sau ignoranta profesorilor, la ce naiba va incapatanati sa sustineti lucruri pe care nici voi nu le intelegeti, daramite sa le mai si demonstrati si culmea culmilor este ca vin si cativa oameni cu cunostinte, vi le explica, nu le intelegeti (normal) si continuati sa fiti tari in gura din motive numai de voi intelese.
V-am descris cat de frumos posibil, concluzia este simpla si puteti sa o trageti si voi.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 22:15   #157
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Prietene daca ai avea putina rabdare ai observa ca am scris interpretarea corecta asupra a ce a scris anaconda, doar ca am zis ca la 2 masini de 75 respectiv 90cp situatia nu e asa de extrema cum vreti voi sa para.

Nu inteleg de ce incepi sa arunci cu jigniri, cand habar n-ai despre cine vorbesti. Fara gram de cultura? Afla ca am facut si eu fizica la facultate, ce-i drept, biofizica, se aplica asupra corpului omenesc, dar ai fi uimit sa vezi ca legile fenomenelor din corpul tau sunt cam aceleasi cu multe care se aplica in domeniul auto. Pana la urma, totul provine din natura.
Explica-mi cum am continuat sa fiu "tare in gura". Pare-se ca tu esti tare in gura, romanul tipic care sare cu gura sa jignesca, nu eu care am deschis initial o discutie in contradictoriu cu un limbaj civilizat.

Vai, te rog, o tu mare GTR, scuza-ma ca nu am fost de acord cu tine de la inceput, te rog, p*sa-te pe mine, nu sunt demn de admiratia ta, deci nu merit sa exist.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 11:38   #158
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

_anaconda_ : Imi cer scuze oficial Am debitat aiurea, fara sa inteleg problema si fara sa citesc explicatiile date de voi. E perfect logic ceea ce spui tu si GTR. Chill GTR, ai dreptate. Numai o singura remarca: explicatia lui anaconda( pe care am vazut-o ulterior) este o explicatie buna, ce se leaga de fizica. Pe cand explicatia ta este una babeasca fara nicio dovada stiintifica. Asta nu o face mai putin valabila, ci doar mai putin credibila.

Si da anaconda, poti rade de aberatiile pe care le-am spus
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.

Last edited by pHlow; 11-02-10 at 11:45.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 09:56   #159
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
....................................
Poate intelegi din asta ca observ ca am reclamatii ca nu am explicat fizic ci doar babeste, uite una reala, logica, demonstrata.

https://www.youtube.com/watch?v=epmGE...eature=related
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 15:12   #160
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Berlina VS Logan 1.4,1.5,1.6 VS Alte masini

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Poate intelegi din asta ca observ ca am reclamatii ca nu am explicat fizic ci doar babeste, uite una reala, logica, demonstrata.

https://www.youtube.com/watch?v=epmGE...eature=related
Am inteles de demult... Dar tu nu ai inteles ca eu am inteles.
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -