Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-08, 18:26   #1
Insanerzw

Stage 5
 
Insanerzw's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 588
Smile Golf4 sdi...!

Am si eu o intrebare ....Si-a cumparat un unchi de al meu un golf 4 SDI,ce se poate face pt ai creste puterea?cai putere...paana in 50 -60 de cai sa ii dea...am auzit eu de la cineva sau SDI acest tip de motorizare are TURBINA?astept sugestii si sfaturi,sper ca acest topic sa nu se inchida daca masina nu imi apartine , el ma rugat frumos sa fac acest topic unchiul meu sper sa nu fiti rautaciosi moderatorilor ..10x astept pareri!
__________________
Respect for your turn to be respected!



Respect the rules of this forum, not only we always be the weakest!
Insanerzw is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 19:40   #2
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Golf4 sdi...!

SDI nu are turbo(din cate stiu eu).Hmm 50-60 cp nu poti scoate dintr-un SDI fara sa ii pui turbo si inca multe altele .Cel mai bine e ca unchiul tau sa isi vanda golful si sa isi ia un golf 1.9 TDI sau TDI si atunci poti sa mai vorbesti de la 50 in sus.
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 27-10-08, 23:01   #3
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Golf4 sdi...!

SDI e diesel aspirat, iar din resoftare primesti 10-12 cai.
O idee ar fi sa monteze o turbina de ALH (TDI-ul de 90 de cai), VNT15, daca nu ma insel, si sa ii reajusteze softul.
Atunci DA, ajungi la 110+, iar de cuplu nu mai vorbesc
__________________
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 08:23   #4
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf4 sdi...!

sa montezi turbo direct pe SDI e o prostie...trebuie multe alte componente.

SDI e aspirat simplu. castigi maxim 10%..deci 6 cai..nu 10...nu mai scoateti cai din burta !

Alex alfa..du-te la JTDurile tale si lasa prostiile.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 13:32   #5
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Golf4 sdi...!

Nu vreau sa intru in polemici cu tine, dar am o intrebare: te ocupi de chiptuning sau ai vreo experienta in domeniul asta, de ma corectezi?
Multumesc pentru indrumare
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 13:39   #6
Insanerzw

Stage 5
 
Insanerzw's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 588
Default Re: Golf4 sdi...!

Fratilor,nu va certati ca nu aveti de ce,mai bine ma lamuriti pe mine scurt si la obiect ,am rezolvat treaba cu turbi deci NU EXISTA am cautat-o ieri cu unchimiu dar nu e!Deci cu chip cam cat ar creste si cu filtru sport?
Insanerzw is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 14:55   #7
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf4 sdi...!

am avut la masini cu chip incat poti spune ca ma ocup...si ii cunosc pe toti care fac asta din RO, plus cativa din afara. vrei referintele mele?
tu poate te ocupi si stii doar marketing...eu stiu realitatea. vezi ca stiu o firma mare din oradea care face asa ceva.
peste noapte au aparut toti care fac chip pe genunchi...sau iau softuri de la o masina si distribuie la alte 100.

exista atatea siteuri..te poti uita.

cu chip+filtru care la TDI e un mare zero..ar creste cu maxim maximorum 8-10 % puterea.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 15:28   #8
Insanerzw

Stage 5
 
Insanerzw's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 588
Default Re: Golf4 sdi...!

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
am avut la masini cu chip incat poti spune ca ma ocup...si ii cunosc pe toti care fac asta din RO, plus cativa din afara. vrei referintele mele?
tu poate te ocupi si stii doar marketing...eu stiu realitatea. vezi ca stiu o firma mare din oradea care face asa ceva.
peste noapte au aparut toti care fac chip pe genunchi...sau iau softuri de la o masina si distribuie la alte 100.

exista atatea siteuri..te poti uita.

cu chip+filtru care la TDI e un mare zero..ar creste cu maxim maximorum 8-10 % puterea.
Lamurete-ma unpic,sti vreun atelier in Bucuresti ,unde se fac astfel de modificari ?Dar sa fie unul serios ,ca asa la "Nea Vasile" nu avem curaj !
Insanerzw is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 15:31   #9
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf4 sdi...!

chip? unde se monteaza chip? pai aia se face fie prin vag com sau prin alte cabluri la multe masini,reflash adica, si nu prea iti trebuie atelier...fie daca vrei firma cauta SKN, superchips...etc. si acolo iti pot pune si chip direct.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 18:23   #10
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Golf4 sdi...!

@bogdan wrc: E clar, prin ultimele tale 2 posturi ai reusit sa starnesti un ras sanatos oricarui chiptuner care le va citi. Bravo!
Dar sa stii ca iti dau dreptate intr-o privinta: in ultima vreme am vazut si eu ca apar o gramada de chiptuneri pe piata. Asta e, bravo lor (mai putin celor care folosesc acelasi soft de 100 de ori sau de pe e-bay)

@Insanerzw: ultimul meu client cu SDI avea si filtru de aer sport si i-am resoftat masina. Omul a zis ca se comporta foarte bine, la cei 10-12 +cai primiti Am uitat sa precizez ca SDI-ul tau, pentru a obtine acesti cai, trebuie sa aibe debitmetru. Asta pentru ca sunt SDI-uri si fara asa ceva..
Cat despre "conversia" spre motorul ALH, ar fi probabil mai ieftin si mai simplu sa o vinzi si sa cumperi direct o masina cu un motor ALH, sau unul mai puternic.


Aa, Bogdan, multumesc pentru referintele tale, dar deja mi-am ales tunerul acu 2 ani si nu intentionez sa il schimb in viitorul apropiat
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 18:29   #11
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default Re: Golf4 sdi...!

Un SDI difera de un aspirat benzinar prin faptul ca nu necesita un amestec stoichiometric strict ca acesta din urma. De asemenea toate dieselurile de generatie noua functioneaza cu exces de aer (din acelasi motiv, plus cel al reducerii poluarii). Rezulta ca poti imbogati amestecul mai mult ca la un benzinar aspirat si obtine chiar si 15-20CP la SDI (variantele cu debitmetru).
Bogdan, nota 4, adu carnetul.
__________________
Romanian Dragracing Site
Jeff is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 09:03   #12
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Golf4 sdi...!

jeff, nota asta mica de la tine ma afecteaza atat de rau..la marire ma chemi?
eu astept SDiul ala miraculos sa zboare... doar 20? eu zic ca daca pui si powerbox scoti 50 de cai... si asta fara sa fie soft race.
astept sa ziceti si cu cat scade consumul cand mergi mai tare cu masina...

alex, tu te numesti chiptuner? faci tu softurile? ma faci sa rad...
cauta prin oradea un S3 negru si un GTI ED30 alb cu plafon negru...vezi ce scrie pe ele si aia tuneri...

cum poti tu spune unui om ca ii dai 10-12 cai? un dyno poate fi pacalit...un accelerometru chiar mai usor (pune 30 de kg in plus si vezi ce iese) si pe vagcom iti arata un rezultat bazat tot pe datele date de tine...
daca masina are 300 000 si din 68 /64 de cai mai are 50..tot 10-12 ii dai?

in romania caii se vand cel mai bine..dar cresc in copaci. normal, unui om care si-a cumparat cel mai ieftin diesel, masina facuta pt consum, si vrea sa-l faca avion, daca ii spui 15 cai in loc de 10 cat ii zice alt tuner, atunci normal ca vine la tine...si stim toti ca banii nu au culoare ..dar noi aici nu vindem nimic..discutam tehnic da? dar aia 5 cai nu-i poti demonstra. da..pot fi cativa in plus fata de alt tuner..dar de unde 5? si nu 3 sau 7?

https://forum.4tuning.ro/showpost.php...68&postcount=4
uite ce spune un om care stie cu ce se manaca filtru sport la TDI..si daca la TDI cu turbina stock e zero, la SDi fie cu sau fara debitmetru iti da mai putin..de fapt tot ce face iti da un rasp mai bun la pedala..atat. sau ti se pare ca aia 10-12 cai erau limitati de fluxul de aer din filtru )
la fel, romanul e pasionat de filtre sport, finale cu luminite si cresterea de sute de cai avuta.

deci de unde 10-12 cai? e atat de greu de demonstrat ca a castigat 30-40 de cai, incat 1-2-5 e si mai greu.
cum poti vinde cifre...adaos la niste date venite pe cale orala.... sau macar motorul ala are niste date tehnice daca e nou...dar esti tu sigur ca sunt corecte 100%? omu nu-ti poate spune ca are fix 68 sau 64 de cai (uzura motorului, stim ca nu toate motoarele au puterea exacta din fabrica)..dar tu ii poti spune exact ca are cu 10-12 in plus....

dar nu stiu care dintre posturi a fost mai funny...tu mai zi cum e cu montatu turbinei de TDI pe SDI...si dupa ce montezi melcul ce faci? dai la cheie si ai 110+ cai? iti dau eu turbina VNT15 si SDi, tu fa-l cu astea 2 la 110+cai.
si daca bagi mai mult de 2000e, nu mai bine iau turbina mai mare VNT17?? sau direct alt motor?


si cel mai funny...cum si-a dat clientul seama ca masina trage bine pt castigul de 10-12 cai? a avut acceleometru in stomac? sau stie el din ochi cum trage o masina cu 10-12 cai in plus... eu am avut un castiga de ordinul zecilor de cai dupa soft..si tot nu pot spune cat si nu pot simti daca masina trage de +40 sau +50 sau +60 de cai. dar nah...poate merit si aici nota 4.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 10:38   #13
Petty

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 60
Default Re: Golf4 sdi...!

Salutare . Bun regasit Bogdan WRC eu te cunosc din topicul ala cu 1.9TDI de 101-130 hp tunat de ajunge la 200-300hp , sti tu cand ne mai jigneam noi , de mai facut vanzator de piese de dacia si multe altele . Citind raspunsul tau am ramas placut impresionat si parca ai revenit cu picioarele pe pamant si ai pus punctul pe I . Felicitari si respect . Da-le flit in continuare la toti visatori si autopriceputi care cum au pus mana pe un KWP+ Made in China gata sunt si fac tuning de motoare cu evaluare precisa de castig in putere ( Hp ) si ei nu stiu ce e ala cuplu motor si ca e mai importan sa castigi in cuplu mai ales la diesel decat in cai . Respect
__________________
Zetec for life !!! Glumesc
Petty is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 10:50   #14
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Golf4 sdi...!

1. Nu fac eu softurile si ti-am zis anterior asta, spunand ca mi-am ales deja tunerul.
2. Ai fost amuzant cand ai spus ca softul se scrie cu vag-com (dar tu ai avut atatea masini cu chiptuning incat aproape poti sa spui ca te ocupi..)
3. Il cunosc pe Aicu
4. Ai dreptate, in lipsa unui dyno este greu/imposibil de demonstrat cifrele. Stii si tu (daca stii) ca acele cifre sunt aproximative si sunt in conditiile in care motorul este "sanatos".
5. Nu te mai agita cu turbina aia, am spus si eu ca e mai simplu/ieftin sa schimbe masina, dar poate omul e pasionat si doreste sa faca el modificarile respective. (cu una bucata turbina si un motor sdi nu poti face nimic)
6. Sunt de acord cu zGb. Am filtru sport pe motor pe benzina aspirat, iar acesta isi face treaba in turele inalte.
7. Te rog nu-mi mai scrie posturi asa lungi ca am o antipatie pentru ele
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 11:12   #15
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default Re: Golf4 sdi...!

bogdan, degeaba vii chiar in rere-examinare daca nu pui mana pe carte. Dar ai un zece pentru cum te integrezi in acest forum.
Jeff is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -