Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-08-08, 18:17   #1
v3ninus

Stage 5
 
v3ninus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 485
Member of:
[SKODA]
Default Grande Punto 77CP cum ii inmultesc??

Salut am un GP de 77 de cai....shi m-am interesat ...shi o sa-i pun un powerbox , niste galerii "bune" shi niste filtre sport shi astea ar duce motorul la aproape 120 de cai........dar vreau sa ii pun shi un compresor.....crede ti ca se poate....ce parere aveti???? Vreau sa fac masinutza asta super super...e prima masina....de multi ani ma chinui sa imi iau....shi am luat-o....poate shi pt tuning exterior stie cineva ceva...ca eu nu prea gasesc MERSI MULT
v3ninus is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 18:51   #2
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Grande Punto 77CP cum ii inmultesc??

powerbox e o tampenie,nu da banii pe prostii, oricum cu ce ai zis tu daca o duci in 80 de cai e bine
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 19:09   #3
Petty

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 60
Default Re: Grande Punto 77CP cum ii inmultesc??

tu sti cat costa un kit cu compresor ? e cat masina ta poate si mai mult . de la 77 hp mai mult de 100hp nu prea vad eu sa scoti si astia cu destula munca si bani .
__________________
Zetec for life !!! Glumesc
Petty is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 19:19   #4
v3ninus

Stage 5
 
v3ninus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 485
Member of:
[SKODA]
Default Re: Grande Punto 77CP cum ii inmultesc??

naspa...nu ma incurajati deloc....am avut in sfarsit ceva bani...shi acum regret ca mi am luat masina ...asta...mai bine de banii astia imi luam altceva Second Hand.....e dragutza asa...shi sa stii ca se shi infige.....cat de cat ...dar nu destul....dar de ce e o tampenie powerboxu???
v3ninus is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 19:23   #5
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Grande Punto 77CP cum ii inmultesc??

pentru ca, costa o gramada de bani pentru ce e in realitate..au gasit jmecherii modalitate de a se imbogatii..e o rezistenta intr-o carcasa frumusica, tot ce face e sa pacaleasca ecu sa dea amestec mai bogat, puterea nu creste aproape deloc,pentru putere ai nevoie de mai multa benzina + mai mult AER
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 19:54   #6
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Grande Punto 77CP cum ii inmultesc??

Daca intr-adevar banii nu sunt o problema, ai putea incerca sa contactezi Novitec sau Merkur.

Stiu ca Novitec a realizat un Seicento Biturbo scotand 190cp dintr-un motoras 1.2 16v. La fel, Merkur avea cateva kit-uri cu compresor pentru motoarele Fiat de mic litraj. Chiar daca o sa fie scump, oricum nu o sa ajunga la pretul masinii, cum zicea cineva mai sus.

Multa bafta !
__________________
Current: 2010 Suzuki SX4 1.6 4WD GS
Ex: 2000 VW Passat Sedan B5 1.9TDI-PD115(AJM)/M5
-----------------------------
Stop nesimtirii !!!
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 23:05   #7
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Grande Punto 77CP cum ii inmultesc??

Quote:
Originally Posted by shpeedy View Post
Chiar daca o sa fie scump, oricum nu o sa ajunga la pretul masinii, cum zicea cineva mai sus.!
o sa-l depasesca :P

de obicei kiturile astea nu contin tot ce e necesar pt o buna functionare a masini (exemplu un ambreiaj care sa reziste , etc etc) si pretul kitului nu include nici manopera.

dar oricum ar fi super asa ceva pe o astfel de masinuta. cred ca merita incercat din plin
200SX is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 07:35   #8
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Grande Punto 77CP cum ii inmultesc??

Un Fiat GP 1.4 77cp nou costa intre 10500 si 11500 de euro (TVA inclus). Costurile modificarilor nu cred sa ajunga la aceasta valoare. Tunerii pe care i-am recomandat sunt axati pe Fiat, iar ei cand pun la punct un kit de supra-alimentare o fac pentru mai multe motoare, nu doar pentru o singura aplicatie. Acuma e de vazut daca au ceva pregatit pentru tipul asta de motor.
shpeedy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -