Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-08, 14:48   #1
Alexcuprimera

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 22
Default Turbo pe aspirat benzina...merge?

sal!
Am un NISSAN PRIMERA 2006, 1.6L benzina+GPL 109cp. Vreau sa-i pun o turbina SH. E greu? are injectie secventiala, si instalatia de gaz e si aia secventiala (E4). O asa zisa turbina electrica face ceva. Am vazut o gramada de pareri pe alte post-uri...chiar nu a montat nici unul asa ceva?
Am vb cu unul care se ocupa de turbine - a spus ca imi poate monta o turbina sh la vreo 400 euro de pe un wv dar nu mi-a spus si cat ma costa manopera.ceva idei? se merita?
Alexcuprimera is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 21:29   #2
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Turbo pe aspirat benzina...merge?

cumpara motorul SR20DET, care are din fabrica turbo si intrar in masina ta, sau macar un SR20DE care are 150cai din start
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 21:34   #3
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: Turbo pe aspirat benzina...merge?

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
cumpara motorul SR20DET, care are din fabrica turbo si intrar in masina ta, sau macar un SR20DE care are 150cai din start
L`ai lamurit! Omu a zis ca vrea turbina electrica....nu ca vrea alt motor. Bine ca nu i`ai zis sa isi ia alta masina.
Revenind la subiect......o turbina electrica ar fii ok. Conteaza foarte mult cum e montata.....Nu iti pot zice nimic in legatura cu GPL`u....ar trebui sa mearga
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 15:18   #4
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Turbo pe aspirat benzina...merge?

o turbina electrica isi face treaba in plaja scazuta de turatii, dupa care peste 3500 RPM incepe sa nu mai faca fatza si nu mai baga cum trebuie aer in motor, astfel gatuind-ul. Depinde cum ai nevoie sa folosesti masina. O sa iti dea un plus de 8-9% din puterea motorului; recomand un chip tuning de la care obtii un minim de 10% din motor maxim 13-14%, pretul o sa fie cam acelasi daca nu mai ieftin si o sa te bucuri de ele pe toata plaja de turatii.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 10:54   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Turbo pe aspirat benzina...merge?

Mai cititi odata despre turbina electrica: https://forum.4tuning.ro/15-sisteme-turbo-nos/6535-supercharger-electric-pareri/page-9.html
@ Alejandro: nu stiu de unde ai scos tu cifrele alea... morisca aia electrica nu cred sa-ti dea ceva... poate la o masina cu o admisie slab gandita sa ajute putin si sa dea un raspuns mai bun la acceleratie, in turatie mica. Dar atat, nu are cum sa dea 8-9% castig din puterea motorului. Si la chip tuning... la un motor aspirat se castiga 8% - maxim 10% din puterea motorului. La turbo castigul e mai mare...
S-a discutat atat de mult despre "turbina electrica" incat nu vad rostul sa mai zic ceva...

@Alexcuprimera: da, e greu. Pe langa turbina aia "sh de 400 euro", mai ai nevoie de altele... galerie pt turbo, intercooler, tevaraie, electronica... si un mecanic priceput. Clar ar fi mai simplu si mai ieftin sa schimbi motorul.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 18:05   #6
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Turbo pe aspirat benzina...merge?

Geo_ZGA, nu le-am scos eu acele cifre, am citit si eu pe alt forum; nu am testat nici practic nici teoretic (de dyno) sunt de parerea ca o turbina electrica nu e eficienta. Si totusi daca baga 0.2-0.3 bari in motor de ce nu s-ar scoate macar 7 cai din asta?
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 21:52   #7
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Turbo pe aspirat benzina...merge?

citeste posturile (care snt o gramada) referitoare la moristile alea. parerea generala a fost ca e o porcarie. iar 13-14% din aspirat cu chipu'.. snt vise umede! dk scoti 10%, inseamna ca ai avut bafta de un soft excelent!
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -