Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-08, 10:25   #1
TL20ELV

Stage 3
 
TL20ELV's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 78
Question clio2 1.9dti? Mai poate?

Salutare! Motorasul de pe clio2 (cam rar) are doar 80cp, fiind motorul de la meganul vechi - intercooler.(Bun, acum unii ar zice "Frate, schimb-o!" Dar totusi eu zic ca are potential si prefer o masina modificata uneia de serie.)

Momentan m-am plafonat. Chip tuning + filtru (la care am renuntat intre timp) + evacuare (la care am renuntat intre timp + avansare din pompa de injectie+ suspensii h&r+strut bars. Eu zic ca are acum maxim 100cp. 100cp care se simt foarte bine si mult mai bine decat echivalentul lor in benzina. Merge asa de strada. Oricum clio e cunoscut in intreaga lume pt placerea condusului. Chiar si la top gear au comparat manevrabilitatea unui Ferrari cu cea a unui clio .

La ce am renuntat (evacuare,filtru, am renuntat pt ca nu se prea preteaza la disel asa mic, si crestea zgomotul prea mult gratuit). La multi functioneaza efectul placebo, orice si-ar monta li se pare ca fuge mai tare, la mine insa nu merge. Sunt obiectiv.

In mod normal ar mai trebui intercooler si turbina pt up dar nu am gasit pe nimeni sa se bage. Unde, cine cand si cat (bucuresti desigur)? Pana acum am primit doar raspunsuri negative.

Deci?
TL20ELV is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 11:09   #2
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: clio2 1.9dti? Mai poate?

Am vazut zilele trecute pe dn1 un Clio bicorp diesel (dupa fum) care fugea al dracu de tare.
Presupun ca era 1,9diesel ca 1,5 nu s-ar fi tinut dupa mine.
Tu erai?
Imi pare rau ca nu mai tin minte numarul.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 14:25   #3
TL20ELV

Stage 3
 
TL20ELV's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 78
Default Re: clio2 1.9dti? Mai poate?

pai ma mai duc la ploiesti cu serviciul ... Daca era argintiu... eu eram...
Cred ca am fost intr-o vineri...
Apropo misto blogul...

Last edited by TL20ELV; 25-06-08 at 14:30.
TL20ELV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -