Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-08, 18:50   #1
calu

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 5
Default Mertz

salutare....
am un mercedes c200 din 95 de 136caluti....ce as putea sa-i fac pt a obtine cai/cuplu??un filtru si o evacuare sport competata de un chip m-ar ajuta??
mersi frumos
calu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 20:05   #2
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Mertz

Da-le in c---t incolo de filtre sport, sunt pacaleala. Sufla printr-un filtru sport si apoi printr-un filtru de serie (cu hartie) si vezi daca e vreo diferenta. Si nu te costa nimic experimentul

La un motor aspirat ar trebui o evacuare facuta ca lumea (nu tevi si tobe imbinate alandala in spatele blocului), eventual calculata pentru caracteristicile motorului (cel mai probabil al tau e un M111), dar asta te duce la multe sute de EUR. Abordeaza-i pe "beck" sau "alexandru, sfat" aici pe forum

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 21:46   #3
calu

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 5
Default Re: Mertz

mersi frumos mosule....deci filtru sport e doar pt zgomot si atat..si pt toate calculele astea unde ar trebui sa ma duc??firma de tuning ceva?
calu is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 23:12   #4
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Mertz

Abordeaza-i pe "beck" si "alexandru, sfat", amandoi au ateliere specializate si construiesc evacuari

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 30-04-08 at 23:16.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 01:55   #5
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Mertz

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Abordeaza-i pe "beck" si "alexandru, sfat", amandoi au ateliere specializate si construiesc evacuari

~Nautilus
multumesc pt referinte dar eu nu construiesc evacuari , poate numai pt mine cind nu exista variante comerciale acceptabile ca pret, si totdeauna am ajuns la concluzia ca era mai usor sa ii las pe altii sa se chinuie
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -