Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-10, 13:32   #1
eSeL

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 7
Default lancer 1.8 mivec 250cp???

Salut!
Mi-am cumparat un mitsubishi lancer sedan cu motor mivec de 1.8 si as vrea sa ii imbunatatesc performantele. Masina are din fabrica 143cp dar mi-a spus cineva ca as putea pune cu aproximativ 1800-2000 de euro o turbina si un compresor prin care sa o duc la peste 250cp. Sunt constient ca asta ar insemna sa investesc si in transmisie, suspensii, etc pt a face fata dar vroiam sa stiu daca e adevarat. Sunt destul de nou in ceea ce priveste tunning-ul asa ca, daca aveti alte sugestii pentru imbunatatirea performantelor, va rog sa imi spuneti
eSeL is offline   Reply With Quote
Old 19-12-10, 11:41   #2
L!V!U

Stage 3
 
L!V!U's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 82
Default Re: lancer 1.8 mivec 250cp???

salut,1800 de euro doar turbina nu?
este adevarat ce tia zis poate kiar mai mult de atat depinde cat vrei tu,eu zic sa iti cauti in kit turbo,dar mai intai incepe de jos cu un chip cv filtru de aer,mici siretlicuri si dupaia daka vrei mai multa putere treci pe supraalimentare ca e belea mare cu turbo in oras,acum sa vedem ce mai zic si altii.

Last edited by L!V!U; 19-12-10 at 11:44.
L!V!U is offline   Reply With Quote
Old 19-12-10, 12:00   #3
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: lancer 1.8 mivec 250cp???

Da ce-are de e belea cu turbo in oras?
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 19-12-10, 12:55   #4
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: lancer 1.8 mivec 250cp???

Turbina daca are adaos comercial 100% poate costa 1800 euro...cauta pe ebay si o sa vezi cit costa una, pui 30% si vezi real in euro cit ajunge in Ro.
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 19-12-10, 20:07   #5
L!V!U

Stage 3
 
L!V!U's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 82
Default Re: lancer 1.8 mivec 250cp???

Pai dupa cum stii si tu in oras,in trafic este aglomerare mare mai ales in Bucuresti, si motorul se incalzeste ca dracu kiar si cu sistemul de racire ptr turbo asa am auzit, nu am avut masina pe turbo ca sa vad eu cu ochii mei.
L!V!U is offline   Reply With Quote
Old 19-12-10, 20:19   #6
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: lancer 1.8 mivec 250cp???

Quote:
Originally Posted by eSeL View Post
Salut!
Mi-am cumparat un mitsubishi lancer sedan cu motor mivec de 1.8 si as vrea sa ii imbunatatesc performantele. Masina are din fabrica 143cp dar mi-a spus cineva ca as putea pune cu aproximativ 1800-2000 de euro o turbina si un compresor prin care sa o duc la peste 250cp. Sunt constient ca asta ar insemna sa investesc si in transmisie, suspensii, etc pt a face fata dar vroiam sa stiu daca e adevarat. Sunt destul de nou in ceea ce priveste tunning-ul asa ca, daca aveti alte sugestii pentru imbunatatirea performantelor, va rog sa imi spuneti
Buna seara,

Felicitari pentru achizitie!
Ai luat o masina foarte buna si intradevar putin cam neperformanta dinamic, insa asta nu reprezinta un inconvenient, se poate indrepta situatia.
Prima alternative ar fi resoftarea iar aici gasesti detaliile :
http://www.racingcode.ro/wp-content/themes/racing_code/lista_preturi_chiptuning_rc.pdf
Daca totusi doresti sa ridici performantele remarcabil, trebuie sa te pregatesti de o investitie serioasa, un adevarat proiect si cei 250 cp doriti pot deveni o realitate.
Totusi sa nu luam lucrurile astea in deradere pentru ca nu este deloc simplu, iefin si la indemna oricui sa faca asta.
Daca doresti sa montezi un compresor, turbo, ambele setarea poate fi facuta la Racing Code, ca de altfel intregul proiect.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 22:58   #7
hasky

Stage 5
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 473
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: lancer 1.8 mivec 250cp???

sebastiane pai m am uitat la lista si exact acolo nu gasesc rez final pt lancer, ideea e ca mi am loat si eu unul 2009 full si as vrea sa il lucrez putin momentan nu am mare lucru pe ea ma intereseaza admisie evacuare chip filtru chesti minore nu vreau sa umblu la ea inca fiindca sincer vreau evo si nu cred ca merita o investitie in 1,8 aspirat astept daca poti sa mi dai un rasp cu costuriile produselor pe care le am cerut si evident un calcul al cp final... thx
__________________
[SIGPIC][SIGPIC]
hasky is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 22:59   #8
hasky

Stage 5
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 473
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: lancer 1.8 mivec 250cp???

si sa rasp si eu celui de mai sus cu 2000 de euro sincer nu i faci nimic decat sa o strici... iar investitia pt a fi o masina puternica nu se merita la 24 de mii iti iei evo 10 la 400 cp facut deja.....
hasky is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 05:10   #9
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: lancer 1.8 mivec 250cp???

Ai un raspuns privat, iar castigul real pe valori de varf este in jur de 5%, insa pe medie mult mai sus.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 08:35   #10
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: lancer 1.8 mivec 250cp???

Cumperi un motor de evo coplet de pe o masina lovita de afara si te-ai scos
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 10:54   #11
eSeL

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 7
Default Re: lancer 1.8 mivec 250cp???

Quote:
Originally Posted by vlad_rally View Post
Cumperi un motor de evo coplet de pe o masina lovita de afara si te-ai scos
Evo are tractiune integrala, lancer-ul doar tractiune fata, nu e o problema? Cam cat costa sa treci de la fwd la awd? Si cam cat ar costa un motor de evo?
eSeL is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 12:48   #12
alex.fnk63
VW Driver

Stage 5
 
alex.fnk63's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 335
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: lancer 1.8 mivec 250cp???

Ce se mai aude de proiect??
alex.fnk63 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -