Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-08, 09:48   #1
Dreadfull

Stock
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2
Default filtru sport ?

salutare, am un cielo 1,5 sohc si vreau sa-i pun un filtru sport, de sunet ca putere stiu ca nu o sa castige, puteti sa-mi recomandati o marca/model ? daca se poate nu ma luati cu K&N etc .. ceva ieftin .. repet, doar de sunet

si intrebare, urmeaza sa-mi iau un golf 5 gt sport cu motor 2,0 tdi (140 cp) 4motion, avand in vedere ca-i pe motorina, pot castiga niste cai prin schimbarea filtrului/evacuarii ?
Dreadfull is offline   Reply With Quote
Old 26-03-08, 14:00   #2
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: filtru sport ?

Din evacuare castigi doar daca faci un traseu turbo-back...si in acest caz castigi cel mult 10 cp...altfel nu isi are rostu.....admisia la diesel nu se simpte....iar daca vrei pt cielo nu iti pot recomanda decat firme consacrate....nu recomand filtre "no name" sau de calitate indoielnica...e riscul mult prea mare.Daca chiar vrei zgomot din admisie iti recomand simota cu carcasa din carbon...am avut pe o supernova...suna demential... Multa bafta
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 26-03-08, 21:26   #3
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: filtru sport ?

Quote:
Originally Posted by Avionu View Post
Din evacuare castigi doar daca faci un traseu turbo-back...si in acest caz castigi cel mult 10 cp...altfel nu isi are rostu.....admisia la diesel nu se simpte....iar daca vrei pt cielo nu iti pot recomanda decat firme consacrate....nu recomand filtre "no name" sau de calitate indoielnica...e riscul mult prea mare.Daca chiar vrei zgomot din admisie iti recomand simota cu carcasa din carbon...am avut pe o supernova...suna demential... Multa bafta
O intrebare,lumineaza-ma si pe mine,ce inseamna simota cu carcasa din carbon?,si detalieaza,pret,magazin,avantaje,dezavantaje
Thanks...
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-08, 22:54   #4
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: filtru sport ?

Adica Simota este marca filtrului , este un filtru conic sau biconic bagat intr-o carcasa de plastic/"carbon" pentru protectie sau pentru ce spune producatorul .
Pentru Cielo , pana la urma faci cum doresti . Eu folosesc de vre-o 2 ani filtre din targ , dar chiar si cele turcesti sunt ok , numai sa fie o marca , ceva . Acum totul nu este neaparat marca filtrului , ci kitul de curatare si intretinere . Eu am un kit de la Pippercross , cam la 8000 de km il spal filtrul cu solutia de curatare din kit si apooi , dupa ce se usuca il impregnez cu solutia de retinere praf .
Decat un filtru de 100 euro neuns , prefer sa schimb in fiecare an 2-3 de 50 ron de care am grija si le ung , le schimb cand vad eu ca nu mai sunt ok .
Nu am avut probleme cu senzori sau altceva , dar eu imi pastrez motorul curat , filtrul nu sta langa caldura si nici in bataia prafului direct , si imi fac in fiecare an cate o revizie mica la traseul de admisie si curat tot ce trebuie curatat .
La Cielo daca-l pui in cutia celui original si ii faci o mica adaptare va avea un efect super . Vei castiga cam 3-4 CP , putin cuplu , motorul va creste putin mai repede in ture , daca proportionezi corect filtrul si nu te arunci la unul mare rau sau prea mic vei auzi ceva de genul la un grohait la accelerari bruste .
Referitor la TDi-ul 2.0 , eu cred ca va avea si la acela un efect destul de bun , dar la ala si eu sunt de parere sa nu te joci si sa-ti iei ceva de firma , genul K&N . Nu e mult , genul la 80 euro + 20 kitul , dar ala trebuie sa fie de marca .
Am ascultat in toamna un Polo TDI 1.4 cu filtru sport , e adevarat ca avea si evacuare sport si cip , dar se auzea incredibil de tare si sport . Deci cel 2.0 care il vrei tu e imposibil sa nu se auda cel putin la fel , tinand cont de faptul ca ai motor mult mai puternic . Daca te gandesti si-i faci si cip si admisie sport , castigul va fi peste 25 de cai . Evacuarea la diesel nu te ajuta la putere mult , ci mai mult la sunet .
marius_eugen is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -