Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-08, 01:44   #1
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!

Am o Toyota Celica motor de 1.6 16v 105cp.masina trage foarte bine pt caii care-i are,dar ca orice nemultumit vreau mai mult de la masina...am fost sfatuit sa caut motorul de GT de 156cp,mi-a suras ideea dar totodata s-au ridicat si niste semne de intrebare...daca cumpar motorul,trebuie sa iau si cutie obligat,plus cheltuieli pt demontat+montat pe masina,plus multe alte chestii care or sa-mi mai trebuiasca...
Cealalta alternativa ar fi sa-i pun un chip bun,serpisori,un filtru de aer bun,o finala pe masura,si dat catalizatorul jos...M-ar duce undeva la 130-135cp fara modificari prea mari....
Voi ce parere aveti?
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 00:01   #2
tigra4fun

Stage 1
 
tigra4fun's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 18
Default Re: Ce parere aveti...?!

sal io am o tigra 16.16v voiam sa i pun 2000 16v ... da mi a zis tata(mecanic auto) ca sa i schimbi motoru tre toata instalatia electrica(ceva d genu sa mai cumperi o celik cu motor gt numai ca sa fii sigur ca nu lipseste ceva din instalatie.)deci ramai la varianta cu cip ( 20 cai maxim) + evacuare cap coada inox + filtru aer sprot ( vreo 6-10 cai max in fc d ce filtru si evacuare pui preferabil inox)
tigra4fun is offline   Reply With Quote
Old 22-06-08, 22:11   #3
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Ce parere aveti...?!

Pana la urma se pricepe careva la modificari pt motorul asta??Am vb cu cineva de la o firma de tunning si cip nu pot sa-i pun(asta mi=au zis-o mai multi),serpisori nu pot deoarece spatiul este prea mic la motor..si cam atat
La turbo nici nu ma gandesc...as vrea sa stiu daca ar merge axa cu came...preturi,service,putere...
Si evacuare cum ar trebui sa fie ca sa capat 100% niste cai in plus?!
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 14:26   #4
crocantu

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Default

eu am o celica GT din 1995 , de 175 CP.pt masini jazponeze ar trebui sa te orientezi spre piete straine , si o sa gasesti si chip , si ax cu came .ar fi de munca , si ai caastiga ceva cai , doar ca se cam leaga intre ele.schimbi axele , trebuie schimbat si chipul .daca pui turbina , ori iti schimbi garnitura de chiulasa(mai groasa , ca sa scazi compresia)ori pui un turbo cu maxim 0.2 bar preiune , si atunci castigul in CP e putin mai mic.dar si astea , cu un alt chip , ar duce la o putere mai mare.evacuarea iti aduce maxim 3 CP , filtrul de aer vreo 2 , un senzor de oxigen iti mai aduce ceva , iar bujiile in platina sau iridiu inca vreo 2-3 CP.se cam leaga intre ele , daca vrei sa ai un castig de cai cat de cat .........

daca dispui de destul capital , mai poti opta pt arcuri supape in titan , supape in titan , si o volanta usurata , si o sa vezi ce rapid urca motorul in ture)doar ca odata cu caii putere , trebuie sa iti indrepti atentia(serios) spre transmisie ,si frane)))))))))))))))))))))

oricum ai o masina japoneza , deci e foarte flexibila in ceea ce priveste tuning-ul.vezi pe piete straine , si o sa gasesti o groaza de piese , care iti pot mari putin puterea:chip , axe cu came , filtre , turbo(cu sau fara garnitura de chiulasa mai groasa,ambreiaj sport , volanta usurata , supae si arcuri supape in titan).oricum , un tuning mecanic facut calumea , cu piese deja experimentate , iti aduce mult mai mult decat chipul.eu am o toyota celica GT din 1995 , 175 CP , si tocmai i-am schimbat filtrul , si ii pregatesc o turbina , si un senzor de oxigen...are cai , dar e destul de grea , si vreau si eu mai mult.sa ai spor la treaba

Last edited by 200SX; 28-06-08 at 02:37.
crocantu is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 15:28   #5
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!

Quote:
Originally Posted by crocantu View Post
oricum ai o masina japoneza , deci e foarte flexibila in ceea ce priveste tuning-ul.vezi pe piete straine , si o sa gasesti o groaza de piese , care iti pot mari putin puterea:chip , axe cu came , filtre , turbo(cu sau fara garnitura de chiulasa mai groasa,ambreiaj sport , volanta usurata , supae si arcuri supape in titan).oricum , un tuning mecanic facut calumea , cu piese deja experimentate , iti aduce mult mai mult decat chipul.eu am o toyota celica GT din 1995 , 175 CP , si tocmai i-am schimbat filtrul , si ii pregatesc o turbina , si un senzor de oxigen...are cai , dar e destul de grea , si vreau si eu mai mult.sa ai spor la treaba
Stii care e problema?in primul rand diferenta dintre noi e mare,eu am motorul de 1.6 tu de 2.0,eu 105cp tu 175cp,eu anul 1991 tu 1995...Plus de asta am intrebat aici in tara la noi despre un chip pt motor si mi sa spus ca este foarte dificil,sau cel putin la noi nu se prea poate asa ceva pt motoarele astea japoneze...
Am intrebat pt serpisori,la alta firma,iar raspunsul a fost ca nu se poate deoarece spatiul la motor nu permite asa ceva...plm,mi sa parut cam aberanta..
Cat despre kitul de admisie am inteles k la pipercross ei garanteaza o putere oarecum maricica dupa parerea mea...ma gandeam sa iau asa ceva si sa pun pe masina,impreuna cu toata evacuarea schimbata in inox si bineinteles calculata de cineva care stie!
Din astea 2 as vrea sa vad ce cai am la roata,iar in functie de bani sa incerc o axa cu came!
Mi-ai spus sa cercetez piata straina pt un chip care sa intre pe motorul meu si sa dea ceva roade..daca tot mi-ai spus,indruma-ma si spre acea piata..banuiesc ca japonia..sau daca se gaseste ceva si prin SUA ar fi bine,pt ca am ceva contacte pe acolo
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 04:16   #6
crocantu

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Default Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!

nu ai nevoie sa cauti prin america, ci doar in germania si in anglia.admisia si evacuarea nu o sa iti dea multi cai , cel putin nu intratata incat sa iii simti bine la roata.chipurile sunt greu de tunat pt ca de obicei japonezii , in anii respectivi au pus niste centrale codate bine , Motorola , daca nu ma insel e si pe a ta.dar mai nou se pot tuna si alea.oricum , se poate schimba chipul din eprom , cu un altul , programabil , sau o centrala in paralel(asta da mai putini cai).o sa castigi mai bine din axele cu came.ai dreptate , cu cat puterea e mai mare la origine , cu atata castigi mai mult prin tuning.evacuarea deja daca o pui cu putin mai mare , castigi ceva, dar ideal ar fi sa reusesti sa maresti diametrul supapelor de evacuare.e destul de complex de facut , si nu se ssti daca ai loc , pana nu desfaci mototrul.cu galerii noi de admisie , evacuare , studiate special pt modelul tau , castigi ceva.uita-te si pe aici daca vrei www.speedup.com si cauta un site pe anglia , Banzai.e ssiteul unei reviste , dar au si piese
crocantu is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 14:06   #7
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!

Destul de interesant ce-mi spui,si vad ca te si pricepi in domeniul asta...am gasit pana la urma o firma de la noi,care spun ei din 105cp cat am eu pot s`o duca in 119cp in 10-15min,pretul ar fi de vreo 315euro...nu sunt sigur exact ce vor ei sa faca,uite aici ce mi`au explicat ei..
Stimate Domnule Andrei,

Daca este dotata atunci putem recomanda un boxtuning pentru masina Dvs.
: Power system cu care cresterea puterii de la 105 cp optimizat va fi
119 cp si cuplul va fi marit cu 19 Nm. Pretul unui Power system este 315
euro + tva.
Boxtuning-ul optimizeaza performantele masinii Dvs. asa cum am mai spus
adica va creste puterea si totodata va scade si consumul de carburant.
Nu va fi modificat nimic in calculatorul masinii deoarece boxtuning-ul
se leaga pe senzorii respectivi fiind un calculator individual si nu
modifica nimic in softul originalal masinii, practic optimizeaza
performantele, si masina va fi mult mai dinamic.


Deci nu prea am idee cam ce vor ei sa faca,dar in fine..
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-08, 11:11   #8
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!

orice altceva in afara de o rescriere de soft pe mine nu ma coafeaza.
am auzit si am si vazut efectele powerbox-ului si ... sincer .. mai bine stoc
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 30-06-08, 14:32   #9
crocantu

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Default Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!

power box-ul iti da putere , dar nu intratat incat sa o simti foarte mult,deoarece el iti da un anumit procent din puterea motorului.cu cat ai mai multa putere la origine , cu atat mai mult o sa simti cu power box.o sa simti la tine o anumita crestere a cupluli motor la turatii joase , ceea ce te ajuta un pic.mai sunt anumite power box care se monteaza separat de injectie , iti prosteste putin senzorul de oxigen , si sonda lambda , si care iti da cam acelasi efect cam cu 80 de dolari in romania.iar in ce priveste scaderea consumului...........eu inca nu am vazut ca un motor , pe masura ce ii cresti puterea sa consume mai putin asta e publicitatea lor , pt ca asta e prima intrebare a clientului care o pune unui dealer dupa ce acesta ii spune cam cu cat ii mareste puterea:IMI CONSUMA MAI MULT????de ce nu te orientezi dupa un motor turbo de pe acelasi model ca si al tau , de pe un Carlos Sainz?il gasesti , si sari fain la 206 CP fara altceva in plus.motor si centrala si te-ai scos.daca nu , eu raman la concluziile trase pana acum.....un tuning mecanic da mult mai multa putere,dar astea costa ceva bani.in legatura cu ce zicea colegul nostru cu honda...........e valabi;a rescrierea softului , daca sti ce taste atingi pe computerul de reprogramat.sunt soft-uri valabile , dar care au preutul lor , si sunt softuri care fac probleme.daca ajungi la o rescriere de soft , e bine sa faci un back-up la cel original,ca sa nu ai surprize.......imi poti scrie si pe mess daca vrei paul448pw
crocantu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-08, 16:03   #10
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!

Mda cred ca aveti dreptate amandoi cu cele spuse...,cat despre optiunea motorului de 204cp Carlos Sainz,mai bine iau masina cu totul tot din Germania,asa cat dau pe motor,instalatie,montaj etc toate chestiile care imi trebuie si le sar acum din calcul,ma duce la mai mult..asa la vreo 4000-5000euroi ma duc in Germania si o iau de acolo si cu aer,geamuri,jante etc,toata masina asa cum e ea cu inclusiv motorul de 204cp,si stiu o chestie
Pana la urma o sa ma axez pe evacuarea toata schimbata in inox si la admisie sa vedem ce sa`i fac,si atat,nu o sa castig cine stie ce,dar sunt buni si aia vreo 10cp care`i iau de acolo
Nu stiu sigur daca a avut catalizator,cica ar fi avut euro2 si a fost dat jos k era infundat..nush..se vede dedesupt o teava de dacie cred ca e,care e skimbata...la noi euro1 cica e din iulie 92,si masina mea e din 91...habar n`am cum vine treaba
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-08, 23:24   #11
crocantu

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Default Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!

Celica mea e din 1995 , si nu are decat euro 1.dar cred ca ai gasi o baza de date pe net , unde ai gasi datele modelului tauo bagi oricum deja o groaza de bani in inox pt evacuare , macar fa-o 4-2-2
crocantu is offline   Reply With Quote
Old 12-07-08, 16:47   #12
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!

Sa stii ca totusi un filtru bun de aer cu traseu pe masura m`ar ajuta destul de binisor sa zic asa...aseara sper exemplu am urmat un vechi truc batranesc si totodata sfatul altui "batran" din Bv,si anume sa scot filtru stock .. defapt mai precis am desfacut clemele de la cutia unde sta filtru si am lasat`o putin descoperita..
Rezultatul = pe langa faptul ca se auzea de zici ca aveam mare filtru K&N acolo,a urmat si o mica crestere in turatii
Concluzia,o sa trag un filtru bun cu traseu de inox,si sa vad pe unde il scot,asta stock isi trage aer pe langa far,as face altceva sa`l scot pe dedesupt,si fara prea multe coturi,traseul de inox direct
P.S.: Am gasit pe mobile.de celica din `92 cu Euro2 pe ea!!!!,a mea tre sa aibe euro1 garantat
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-08, 21:10   #13
crocantu

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Default Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!

eu am deja montat filtru direct, chiar numai cu vreo 5 cm de traseu , din tub cu folie de aluminiu, si deja suna ca un V8 , si trage mai bine.as putea sa iti dau un link unde gasesti datele cam oricarui model de masina produsa , asta in caz ca nu ai deja Autodata,.acolo gasesti date tehnice sumare , dar suficiente , iar pe Autodata gasesti mai mult.cauta un site, Banzai , si nu mai stiu cum exact, e pe anglia , acolo gasesti si piese , si mai multe chestii pt masini jap.
crocantu is offline   Reply With Quote
Old 13-07-08, 00:31   #14
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!

Da-mi si mie programu ala,k am vazut k e program defapt,daca il ai..k am incercat sa`l caut si`mi da numai prostii
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-08, 17:09   #15
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: [Toyota Celica motor de 1.6 16v] Ce parere aveti...?!

Am observat ca pe cutia unde sta filtru de aer este si o mufa,care am scos`o din greseala si am vazut ca mergea masina ca si in 3,aia de la ce plm mai e?Daca vreau sa pun filtru sport ce *** fac?,cred ca o sa pun filtru sport tot in cutia aia unde sta el de obicei si o sa umblu la traseu
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -