Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-07, 21:29   #1
coxaru

Stage 5
 
coxaru's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 316
Arrow Schimbare turbo la dti

Am o astra an '96 cu motor 1,7 dti model opel si tubo ei ii rup axul, as vrea sa il inlocuiesc si negasind unul identic mi-a venit ideea de ai adapta unul de o cilindrie mai mare...
Acu vine intrebarea....as castiga ceva putere daca as face modificarea?
Are de suferit motorul?
coxaru is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 12:30   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Schimbare turbo la dti

Quote:
Originally Posted by coxaru View Post
Am o astra an '96 cu motor 1,7 dti model opel si tubo ei ii rup axul, as vrea sa il inlocuiesc si negasind unul identic mi-a venit ideea de ai adapta unul de o cilindrie mai mare...
Acu vine intrebarea....as castiga ceva putere daca as face modificarea?
Are de suferit motorul?
sa schimbi doar axul nu stiu daca se poate, sa schimbi partea centrala (de al o turbina mai mare) a turbinei si sa lasi melcul de admisie si evacuare cu modificarile de rigoare iara nu stiu daca e o treba prea buna comprativ cu costurile.

ia cu totul o turbina mai mare care se potriveste la tine, cred ca asta e cea mai buna solutie pt un pgrade
200SX is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 21:23   #3
coxaru

Stage 5
 
coxaru's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 316
Default Re: Schimbare turbo la dti

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
sa schimbi doar axul nu stiu daca se poate, sa schimbi partea centrala (de al o turbina mai mare) a turbinei si sa lasi melcul de admisie si evacuare cu modificarile de rigoare iara nu stiu daca e o treba prea buna comprativ cu costurile.

ia cu totul o turbina mai mare care se potriveste la tine, cred ca asta e cea mai buna solutie pt un pgrade
Cred ca nu m-am facut inteles!
Asta era si ideea...sa adaptez turbo cu totul nu numai axul!
Ideea era daca castig ceva putere daca adaptez unul de la o cilindrie mai mare si daca afecteaza cu ceva motorul in timp!!
coxaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -