Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-07, 13:42   #1
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default chip tuning 1.8 t

salutare.
am un passat 1.8 t 150 cai din 99 si urmeaza sa i fac un chip tuning, la tcm turbo bacau cred pt k este cel mai aproape de mine.
am inteles ca o sa abtin un plus de 40 cai si 80 nm, pt 350 euro.
as dori acum niste impresii si sfaturi de la cei care au facut chip la motorul asta... acceleratie, viteza maxima, consum....
chip`u tuning e aceeasi chestie cu resoftare ..remapare ?
mc anticipat
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 22:18   #2
coconut

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1
Default Re: chip tuning 1.8 t

@phaeton, ti-am dat PM
In general chiptuning se face la masinile mai vechi de anul 2000 care nu merg remapate prin mufa de diagnoza OBD. La cele dupa 2000 se numeste flashtuning...insa in general remapare, resoftare, flashtuning, chiptuning e acelasi lucru. Bafta.. si sa ne spui impresii...cum fuge dupa ce ii mai cumperi ceva caluti
coconut is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 14:08   #3
HackY

Stage 2
 
HackY's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 47
Default Re: chip tuning 1.8 t

Cam de mult nu a mai zis nimeni nimic .. dar imi incerc norocul .. poate poate va raspunde cineva ..

Am si eu o curiozitate :P Am un motor de 1,9 SDI (68CP) pe o Bora din 2001 ; doresc sa fac un Chip Tuning si ma intereseaza parerea daca se merita saud aca nu se merita .. puterea care o da e de 78 CP dupa ce se face modificarea; si Cuplul de la 133 NM la 150 NM; no vreau sa fac din ea masina de curse .. doar in depasiri sa o ia mai rpd din loc

Astept pareri ..

Ms Antricipat !
HackY is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 17:02   #4
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: chip tuning 1.8 t

eu zic k nu se merita sa bagi bani intr un sdi.
puterea castigata e prea mica pt banii care i investesti.
depinde acu de posibilitatile tale financiare
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 22:02   #5
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: chip tuning 1.8 t

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
salutare.
am un passat 1.8 t 150 cai din 99 si urmeaza sa i fac un chip tuning, la tcm turbo bacau cred pt k este cel mai aproape de mine.
am inteles ca o sa abtin un plus de 40 cai si 80 nm, pt 350 euro.
as dori acum niste impresii si sfaturi de la cei care au facut chip la motorul asta... acceleratie, viteza maxima, consum....
chip`u tuning e aceeasi chestie cu resoftare ..remapare ?
mc anticipat
Cine ti-a spus ca o sa obtii un plus de 40cp si 80nm....eu cred ca vrea doar sa-si vanda marfa,,,,,eu am avut o skoda octavia 99' cu accelashi motor 1.8 turbo, am vrut sa imi pun si eu chip dar la toti care m-am interesat au zis ca o sa am o crestere de 10-12 cai (real) acuma ar fi bine daca ai putea sa pui mashina pe un stand si sa masori puterea inainte si dupa chip tuning sa vezi puterea reala.

Ps.... eu daca ar fi sa imi fac tuning la motor singura firma in care ash avea incredere este MasterTuners...vezi si pe forum cate mashini modifica si toti sunt multumiti,...am prieteni cate shiau pus Unichip si sunt f. multumiti, au si stand si poti vedea puterea mashini inainte si dupa tuning.
__________________
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 13:41   #6
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: chip tuning 1.8 t

T inseamna turbo
la motoarele turbo mai ales pe benzina sunt castigurile cele mai mari.
10 cai castigi la un motor normal aspirat.
intra pe toate siteuri ale celor care fac chip tuning si ai sa vezi acolo, castiguri pt 1.8 TURBO.
nu cred k se risca nimeni sa posteze niste valori aberante. mai ales pe siteuri de profil
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 13:47   #7
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: chip tuning 1.8 t

Puya...te rog sa te uiti pe siteuri de tuning...firme cu renume si vezi cat se castiga...
la 1.8 TURBO poti ajunge de la 150 si la 230 daca ai turbina care trebuie. si da, la turbo iei intre 30-40 de cai, depinde de soft, de ce varianta e. oamenii ca tine are trebui sa se abtina sa vorbeasca.
si eu am 1.8T de 209 cai si dupa soft iau 265. ce zici de asta? iti vine sa crezi? ioti arat si la MTM si la ABT asta? ca am aclasi motor ca cel de 225 de cai si cip da 40 de cai..... sau resoftare, ma rog.

vad ca vrei mastertunerS dar nici macar nu evzi ca s enumeste MasterTuner. la singular.
ai habar macar de o comparatie intre ei si altii? vezi pe forum diferite discutii, unde ei sunt acuzati ca tot ei suteaza, tot ei dau cu capul (adica ei iti fac cip, ei iti masoara cu DYNO al lor)...

la SDI nici cu pipeta nu iti da 10 cai ! 5-6-7 maxim 8 !
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 15:27   #8
RoadRunner

Stage 3
 
RoadRunner's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 164
Default Re: chip tuning 1.8 t

Ce vorbesti bai Bogdane ?... 40 de cai cu cip d'asta ?... E marketing bre' ! N-are cum...
Eu cred ca Puya are dreptate, maxim 10-12 cai reali, sau 13-15 cai selgrosi.
__________________
GTI
RoadRunner is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 15:37   #9
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: chip tuning 1.8 t

http://tcmturbo.ro/content/view/31/47/

http://www.dimsport.ro/index.php?opt...d=59&Itemid=81

2 firme diferite
aceleasi valori.
pe siteuri din afara, cifre identice
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 15:53   #10
RoadRunner

Stage 3
 
RoadRunner's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 164
Default Re: chip tuning 1.8 t

Da Phaeton, stiu. Am glumit mai sus.
Vorbeste cu oricare dintre cei doi. Iti garantez ca o sa-ti placa rezultatul...
Ambele firme lucreaza foarte bine, si sunt de incredere. Cresterea va fi cea specificata pe site.
Spor la treaba !
RoadRunner is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 18:01   #11
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: chip tuning 1.8 t

domle astia cu 1.8T sunt mai glumeti..ca stiu ei ca au motoare fiabile si bune
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 21:50   #12
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: chip tuning 1.8 t

Eu acuma 2 ani cand aveam octavia 1,8t toti mi-au spus ca cresterea e de 10...12 cp........de 2 ani poate au mai aparut si alte chip-uri mai puternice.....

BTW motorul de 1,8t poate sa ajunga si la 450 cp(stage 3) cu modificari substantiale.....

p.s. acuma 2 ani atat era cresterea de putere 10..12cp la chip (nu flash....etc)
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 22:24   #13
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: chip tuning 1.8 t

acum 2 ani? am prieten care acum 4 ani avea 215 cai (maxim pt 1.8T cu k03) pe Octavia. MTM nu exista de 2 ani. ABT la fel. asa ca verifica-ti sursele si nu ne mai ametii, cum ti-au facut tie !
cipuri mai puternice nu apar asa...ca noile versiuni de la NFS...
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 23:03   #14
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: chip tuning 1.8 t

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
acum 2 ani? am prieten care acum 4 ani avea 215 cai (maxim pt 1.8T cu k03) pe Octavia. MTM nu exista de 2 ani. ABT la fel. asa ca verifica-ti sursele si nu ne mai ametii, cum ti-au facut tie !
cipuri mai puternice nu apar asa...ca noile versiuni de la NFS...
Zimi si mie cum a ajuns cu k03 la 215cp....e cumva Octavia Neagra cu nr WRC daca da te cred acum are mult mai mult.....eu nu ma refeream la MTM sau ABT erau diverse anunturi pe forum cu chip tuning si pe cei care iam intrebat (3 la numar) mi-au dat valorile de mai sus....poate atat puteau sa faca atunci.
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 23:10   #15
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: chip tuning 1.8 t

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
acum 2 ani? am prieten care acum 4 ani avea 215 cai (maxim pt 1.8T cu k03) pe Octavia. MTM nu exista de 2 ani. ABT la fel. asa ca verifica-ti sursele si nu ne mai ametii, cum ti-au facut tie !
cipuri mai puternice nu apar asa...ca noile versiuni de la NFS...
WoW

Join Date: Jan 2006
Oras: Bacau
Age: 26
Posts: 526
My Photos: ()

Default Re: Skoda Octavia
Salut

O pot face dar la bucuresti si problema cu benzinarele ca nu se pot scoate prea multi cai 8-12% din puterea originala ceea ce inseamna la tine vreo 15/16cai si te costa in jur de 330/350euro cred

Silviu
__________________
CHIPTUNING OBD realizat motoarelor TURBO DIESEL pompa injector (PD) , common rail (dCI, HDI etc) si diesel clasic prin inlocuirea softului original din calculatorul masinii (Remaparea ECU-ului) pentru obtinerea unei cresteri a puterii si a cuplului motor cuprinse intre 20-40%. Diagnoze auto, resetari diverse.


Uite aici ....daca nu crezi contacteaza-l.

BTW ....phaeton am vazut ca te-ai uitat la Tcm si Dimsport, cred ca Tcm chiar daca este mai nou pe piata e mai tare decat Dimsport Ro..
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -