Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-07, 21:15   #1
delfinu

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1
Thumbs up !!! SALUTARE !!! AM UN GOLF V5 2.3 benzina

!!! SALUTARE !!! AM UN GOLF V5 2.3 benzina
vrun priceput sa imi zica si mie daca schimb toba finala este vreo diferenta? filtru de aer ? mar bate gandu sa pun niste jante de 17" pe ea este vreo diferenta trage mai greu masina acum am rotile iei pe 15" multumesc mult.... sper sa mai invat si eu cate ceva)
un cip la motor ceva afecteaza motorul?
o suspensie sport ar merge ceva?
nu prea ma pricep si daca este cineva disponibil a imi raspunde la intrebari sau sa ma ajute....si eu voi fi dragutz multumesc
delfinu is offline   Reply With Quote
Old 18-12-07, 12:39   #2
Sebu-VR5

Stage 1
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 23
Default Re: !!! SALUTARE !!! AM UN GOLF V5 2.3 benzina

S-o stapanesti sanatos. Am si eu acelasi motor si cel putin din cate am vazut sunt destul de rare. Eu am finala Pilot Tuning si se aude bestial, dar nu cred ca are vreun impact asupra performantelor. Jantele la mine sunt pe 16", dar cu cat mai mari cu atat mai bine .

Chip-tuning-ul nu isi are rostul. Castigul de putere este undeva intre 8-10 CP cu noroc si nu cred ca merita efortul. Daca este varianta GTI, atunci ai deja suspensii sport din fabrica.

Ai modelul de 150 sau de 170 CP?
Sebu-VR5 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-07, 12:58   #3
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: !!! SALUTARE !!! AM UN GOLF V5 2.3 benzina

Sa le luam pe rand . Toba finala schimbata aduce doar un sunet frumos. Un traseu complet in schimb ar ajuta motorul sa elimine mai bine (5, 10, 15 cai - depinde de motor). Un filtru sport ar ajuta motorul sa respire mai bine + sunet frumos. Niste roti gen 225/40 cu jante pe 18 ar merge perfect deci nu se pune problema la unele de 17. Ia-le cu incredere pt ca schimba total aspectul masinii. Un cip nu prea ajuta ca e motor aspirat 5-10 cai maxim. Suspensia e recomandata pt ca schimba total comportamentul masinii + aspect frumos . Bafta!
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -