Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-07, 19:49   #1
eu_andreiutz

Stage 2
 
eu_andreiutz's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 31
Default Un inlocuitor al Ecu-ului?

Din pacate mi s-a dus Ecu-ul(probabil cand faceam teste pe masina cu unele piese puse aiurea...)
Acum caut un inlocuitor....
Ma gandeam la ceva genu Megasquirt....
Care aveti idei despre asa ceva sunt deschis la orice.
Motorul este motronic, injectie multipunct....mai intrebati si va dau detalii mai multe.
eu_andreiutz is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 21:05   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Un inlocuitor al Ecu-ului?

ia un alt ecu SH e ami ieftin, in loc de MS din ce am citit VESM pare mai bun
200SX is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 21:44   #3
eu_andreiutz

Stage 2
 
eu_andreiutz's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 31
Default Re: Un inlocuitor al Ecu-ului?

Pai eu am cautat un ecu sh....cam 50-100 euro....
Si am vazut ca un ms e 185lire pe ebay....de aia ma gandeam la altceva...
eu_andreiutz is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 18:31   #4
kaliE36

Stage 2
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 51
Default Re: Un inlocuitor al Ecu-ului?

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
ia un alt ecu SH e ami ieftin, in loc de MS din ce am citit VESM pare mai bun
VEMS are si o forma plug&play pentru motronic cu 55 pini ... din pacate e destul de scumpa (890E) .. dar in banii astia ai un stand alone in toata puterea cuvantului, si are si wide-band controller inclus
__________________
'99 E36 Compact 120kw
kaliE36 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 20:40   #5
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Un inlocuitor al Ecu-ului?

Quote:
Originally Posted by kaliE36 View Post
VEMS are si o forma plug&play pentru motronic cu 55 pini ... din pacate e destul de scumpa (890E) .. dar in banii astia ai un stand alone in toata puterea cuvantului, si are si wide-band controller inclus

de obicei PnP se face relativ usor pt vesm folosind o mufa de la un ecu ars si conectori pt VESm (cel putin asa se face la motorul meu), nu are rost sa dai banii pe PnP cand iti poti face tu f usor acel adaptor de PnP
200SX is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 09:17   #6
kaliE36

Stage 2
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 51
Default Re: Un inlocuitor al Ecu-ului?

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
de obicei PnP se face relativ usor pt vesm folosind o mufa de la un ecu ars si conectori pt VESm (cel putin asa se face la motorul meu), nu are rost sa dai banii pe PnP cand iti poti face tu f usor acel adaptor de PnP
corect, dar pentru asta tb sa cam stii pinii de la ECU si ceva electronica ... in cazul tau nu-i problema, dar pt majoritatea lumii - sa faca o mufa de asta e cam SF
VEMS vinde si cablaje gata ansamblate (pe alea doua mufe standard ale lui),care includ si sigurantele, mufele pt injectoare, etc ... cam tot un fel de pnp, numai ca tb data jos instalatia masinii ... nici asta nu e chiar ieftina: vreo 250E
btw: nu stiu sa fie cineva in Ro care sa fi instalat VEMS .. desi pare sa fie o solutie stand-alone foarte performanta
kaliE36 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-07, 00:08   #7
Georgekey

Stage 3
 
Georgekey's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 95
Default Re: Un inlocuitor al Ecu-ului?

Quote:
Originally Posted by eu_andreiutz View Post
Din pacate mi s-a dus Ecu-ul(probabil cand faceam teste pe masina cu unele piese puse aiurea...)
Acum caut un inlocuitor....
Ma gandeam la ceva genu Megasquirt....
Care aveti idei despre asa ceva sunt deschis la orice.
Motorul este motronic, injectie multipunct....mai intrebati si va dau detalii mai multe.
Daca nu ai un SETUP fofisticat ,este sigur ca ECU original functioneaza cel mai bine .Nu cred ca gasesti ECU ca lumea mai ieftin de cit un ECU original second hand.
__________________
AudiTT TQ 300hp 42kg (BAM) stage II 1,6 bar overboost 1.4 fix
stage III is coming

Georgekey is offline   Reply With Quote
Old 23-07-07, 13:20   #8
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Un inlocuitor al Ecu-ului?

In primul rand nu cred ca in romania sunt ateliere unde iti fac un program ca lumea pentru un stand alone (fie vems, ms, sau altele) mai ales vems este din ungaria, astria stiu cum sa faca un soft cum trebue. Dar ECU-ul e cam 800-900euro + m inim 500euro programarea...+ teste, si mai mergi vreo 5 ori inapoi c sa fie cam cum vrei tu...
In schimb pentru 100-200euro gasesti ECU secound hand pe care daca pui e gata (2 minute:P )
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 23-07-07, 15:30   #9
Georgekey

Stage 3
 
Georgekey's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 95
Default Re: Un inlocuitor al Ecu-ului?

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
In primul rand nu cred ca in romania sunt ateliere unde iti fac un program ca lumea pentru un stand alone (fie vems, ms, sau altele) mai ales vems este din ungaria, astria stiu cum sa faca un soft cum trebue. Dar ECU-ul e cam 800-900euro + m inim 500euro programarea...+ teste, si mai mergi vreo 5 ori inapoi c sa fie cam cum vrei tu...
In schimb pentru 100-200euro gasesti ECU secound hand pe care daca pui e gata (2 minute:P )
Ba tu le stii pe toate ma?

+1
Georgekey is offline   Reply With Quote
Old 07-10-07, 11:28   #10
B85YCS

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 47
Default Re: Un inlocuitor al Ecu-ului?

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
In primul rand nu cred ca in romania sunt ateliere unde iti fac un program ca lumea pentru un stand alone (fie vems, ms, sau altele) mai ales vems este din ungaria, astria stiu cum sa faca un soft cum trebue. Dar ECU-ul e cam 800-900euro + m inim 500euro programarea...+ teste, si mai mergi vreo 5 ori inapoi c sa fie cam cum vrei tu...
In schimb pentru 100-200euro gasesti ECU secound hand pe care daca pui e gata (2 minute:P )
ma crezi ca habar n-am ce face un ecu sau ce e ala ?
par prost dar nu sunt, nu ma pricep la masini si tocmai asta vreau sa invat.
da si tu un reply cu informatii de baza macar, ca apoi ma documentez eu

p.s. pls nu incepeti sa radeti ), eventual orice probleme legate de computere putem sa ne confruntam dar la masini... pauza
B85YCS is offline   Reply With Quote
Old 07-10-07, 11:56   #11
B85YCS

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 47
Default Re: Un inlocuitor al Ecu-ului?

gata am aflat )) taceti / prost mai sunt... gee...
B85YCS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -