Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-05, 12:17   #1
geolik

Stock
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 9
Default peugeot 1.4 hdi

salutare.
am discutat cu cineva din arad (mecanic) si mi-a zis ca din hdi mai scoate 30-35 de cai prin schimbarea chip-ului. stiti careva de chestia asta?
cat mai pot scoate din motor (acum are 70 de cai, de la \"producatorii de lei\" )?
a tunat cineva 1.4 hdi in romania (chiar si vizual, nu neaparat motor)?
merci!
geolik is offline   Reply With Quote
Old 26-07-05, 12:36   #2
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default

adika tzie ti-a spus ca la motorul stock de 70 de ponei, el itzi mai scoate inca 30-35 de calutzi nuami din skimbarea chipului... eu imi rezerv dreptul de a nu-l crede pe mecanicul respectiv...

acum... un peugeot frumushel avea kelie... cauta-l pe aici, ca iti spune mai multe... vrei chip la dieselake, intreaba-l si pe ceky de la dimsport... si mai uita-te si pe la bazar, poate gasesti cate ceva
__________________
www.mavturism.ro
STEP ON IT & FLY TO HEAVEN...
Proud owner of SAAB...car for the moment, planning for a plane...
the_mav is offline   Reply With Quote
Old 26-07-05, 15:31   #3
geolik

Stock
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 9
Default

pai multi mi-au spus ca dizeleanu se preteaza bine la tunat. si cred ca si tu stii asta.totusi, la max tuning mi-au zis ca numai din evacuare as mai castiga 4-5 cai, plus un filtru de aer bun imi mai da 2-3. m-am uitat si prin bazar, e promitator!
ai mai auzit pe cineva care a tunat dizeleanu?
geolik is offline   Reply With Quote
Old 26-07-05, 18:03   #4
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

35CP inseamna totusi o crestere de 50% doar din chip, e cam multiccel, un <15% (sa zicem hai <20% ca sa fie marja mai mare) ar fi mai realist.

propunei respectivului sa faci un dyno-test inainte si dupa si daca valorea obtinuta nu e apropiata de cea specificata de el, sa plateasca el testele, sa vezi ce zice.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 27-07-05, 09:11   #5
geolik

Stock
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 9
Default

ok. merci de sfaturi. asa mi-au spus mai multi: max 20% din chip, dar se pierde garantia (in ungaria, vw face lucrari de chip tuning cu garantie, fara sa faca mofturi).
nu vreau sa imi modific masina pentru curse (e totusi un 206), dar parca as vrea un plus de putere in roti.
am mai fost sfatuit sa incep cu evacuarea si filtrul de aer (+7 - 8 %)! corect procentul? cine a mai facut?
geolik is offline   Reply With Quote
Old 31-07-05, 12:50   #6
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

din evacuare si filtru nu castigi nimic . . .0 %
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-05, 18:55   #7
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default

eu zic ca daca bagi mana klumea in galeria de admisie si in cea de evacuare plus un filtru sport vei aduce mai mult aer si va avea un circuit mai rapid dar e nevoie si de mai mult carburant si asta nu o poti face decat din chip.imposibil sa nu se simta klumea din chestiile asta.gandeste-te ca la dacia daca ii ridici mau mult avansul sigur iti urca mai repede in ture si este putin mai sprintena la deal.
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 09:34   #8
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default

Te asteptam la noi, la Mastertuner, sa vezi cati cai ai acum, sa-ti punem UNICHIP si sa vedem cat poate soate acel motor fara jerbe de fum negru...
Probabil 20% este rezultatul, dar noi ne ferim de cifre fara acoperire.
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 16:49   #9
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default

chit costa?
Morro is offline   Reply With Quote
Old 08-08-05, 09:42   #10
geolik

Stock
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 9
Default

zbuciumus, how much is the fish?
geolik is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -