Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-16, 00:34   #1
ferraricool26

Stock
 
Join Date: Nov 2015
Posts: 2
Default Peugeot 406 1.9 td 1999

Cum as putea sa măresc cei 90 de cp prezenți deocamdată?
ferraricool26 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-16, 22:41   #2
casianoros

Stage 3
 
casianoros's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 141
Talking Re: Peugeot 406 1.9 td 1999

Din cate vad ai 406 1.9 TD, la tine e mecanic e mai simplu dar ai nevoie de cineva cine se pricepe la pope de injectie. Teoria e simpla Amestec mai bogat. Mareste presiunea de turbo si mareste amestecul de combustibil, sau dai mai multa motorina o sa fumege amestecul nu va fi echilibrat dar o sa mearga. Eu am Hdi si i-am tras un soft si i-am dat finala jos si deja merge ca draku ))).

Nu stiu exact ce turbo au modele alea dar ma gandesc ca e generala treaba:

1. Cauta tija de la westgate care controleaza supapa de la turbo pentru extra presiune, si in functie de cum sta supapa asa regleaz-o sa fie mai stransa adica sa steie mai mult inchisa, sa nu deschida asa repede ( cu cat deschide mai repede cu atat lasa presiunea sa iasa, pe cea care e suplimentara bineinteles. ) ATENTIE --- Asta sa nu faci fara macar un Boost Gauge ca sa sti cata presiune iti dai

2.Cauta pompa de motorina si dai motorina / nu ma pricep la model mecanic dar pot sa spun din logica ar fi ca turbo baga presiune fortata deci aia inseamna automat mai mult aer, daca ii dai un pic de motorina este posibil sa echilibrezi amestecul. Amestecul echilibrat iti dai seama cu un AFR controller, dar asta pe td nu prea poti instala cred ( nu cunosc )

Dupa astea te duci cu masina daca fumega negru inseamna clar ca e nu e corect amestecul, si il reglezzi pana ai fum minim sa fi atent cand incepi sa reglezi fa un semn sa vezi unde a fost original si noteaza exact cate spire si in ce parte invarti ce invarti.

Oricum de pe ala scoti oricand pe putin 120 de cai

De asemenea poti da jo toba si pui teava goala si o testezi bagi a 3-a si dai de la 1500-4500 rotati si cronometrezi si daca merge mai bine e clar ai redus backpressure daca nu inseamna ca are nevoie de acel backpressure, asta pentru ca ma gandesc ca nu ai dyno acasa )) si un test pentru asa o simpla modificare este cam scump.

Sper ca ai inteles ceva. Daca mai ai intrebari poti sa ma intrebi pe Peugeot am acolo un topic la masina mea un 2.0 hdi 110 cai.
Bafta.

PS: Eu mi-am modat masina si tu poti singur trebe doar cunostinta si sa fi atent.
casianoros is offline   Reply With Quote
Old 26-01-16, 07:32   #3
ferraricool26

Stock
 
Join Date: Nov 2015
Posts: 2
Default Re: Peugeot 406 1.9 td 1999

Am văzut și eu proiectul tău, foarte mișto. Și eu mi-aș dori sa schimb grila fata, sa scot emblema. Partea cu puterea.. Ma gāndeam la un 2.0 Hdi. Eu sunt īn aceeași postura ca și tine. Este mașina părinților, eu fiind următorul posesor al mașinii.
ferraricool26 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-16, 04:30   #4
casianoros

Stage 3
 
casianoros's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 141
Talking Re: Peugeot 406 1.9 td 1999

Haha cunosc. Acuma craciun am primit aprobarea oficiala ca imi lasa masina mie decat sa cumpar ceva cazatura )) asa ca macar o am si nu mai trebuie sa cumpar alta..
Apropo cum am primit vorba ca mi-o lasa a 2.a zi am luat jantele ))

Zice tata astea vrei sa le pui pe masina .

am zis eu Da dar inca nu incap sub ea : )))) La vara sigur
casianoros is offline   Reply With Quote
Old 29-11-16, 09:06   #5
Lys

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 4
Default Re: Peugeot 406 1.9 td 1999

Salut! Ai mai reusit sa faci ce intentionai?
Lys is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -