Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-14, 10:00   #1
magicmotorsport

Stage 2
 
magicmotorsport's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 34
Default Curiozitate personala

Buna ziua, am si o curiozitate, cati dintre voi ar fi interesati sa faca un curs de chip tuning si clonari pentru Engine control unit (ECU) si Transmission control unit (TCU)?
O zi buna!
magicmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 28-11-14, 13:14   #2
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Curiozitate personala

pe ce bani ?
Bong is offline   Reply With Quote
Old 28-11-14, 14:42   #3
magicmotorsport

Stage 2
 
magicmotorsport's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 34
Default Re: Curiozitate personala

Astept sa imi raspunda adminii la forum astfel incat sa fac un anunt serios... ideea asa pe scurt fara a face reclama.. Cursul este facut de o mare firma italiana, care face in toate europa cursuri si care este producator de aparatura pentru tuning si clonari. Cursul va fi in limba romana. In legatura cu pretul, ramane de vazut asta, oricum va fi un pret pentru Romania. Oricum deduc ca pe tine te intereseaza pretul, merci de informatie.

With kind regards,
Valeriu Dragan.
magicmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 29-11-14, 09:18   #4
magicmotorsport

Stage 2
 
magicmotorsport's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 34
Default Re: Curiozitate personala

Va multumesc pentru mesajele in privat aici si pe reteaua facebook. Se pleaca de la nivelul 0, adica ca nu stiti nimica si se explica totul si cei mai important se face practica pe ultimile tipuri de calculatoare si cutii de viteza: BMW DD8 - Seria F; EDC17C64; SIMOS PCR 2.1; EDC17C46; DELPHI CRD 2.X; MARELLI 8GSF; MARELLI 8DF; SID 305; SID 306; EDC17C42; BOSCH PSG 16; DQ200DXX; DQ250FXX; etc si de asemenea pe modele mai vechi: SIEMENS PPD 1.5; EDC16C34; etc Nu voi scrie ce vehicule au aceste calculatoare si cutii de viteza automate .... pentru ca ma apuca... revelionul...
Se face probe de scriere si citire in modalita OBD direct la conectorul OBD al vehicului; modalita BDM pentru calaculatoarele mai vechi si modalita bootloader pentru cele de ultima generatie..
Am scris acest replay pentru ca nu vreau sa ma repet mereu in mesaje...
magicmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 30-11-14, 21:11   #5
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Curiozitate personala

Cam cat dureaza un asemenea curs si unde se desfasoara?
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 01-12-14, 02:02   #6
adrianpaul

Stage 4
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 243
Default Re: Curiozitate personala

as fi si eu interesat.....
asteptam mai multe detalii

pret aproximativ, durata, locatie, etc
adrianpaul is offline   Reply With Quote
Old 01-12-14, 08:47   #7
magicmotorsport

Stage 2
 
magicmotorsport's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 34
Default salutare

Deci sa fiu mai explicit, cursul va aveea ca durata o zi de dimineata pana seara(9.00-20.00), astfel si costul va fi mult mai mic, este stage 1 deci primul nivel, se vor explica notiuni legate de antituning, de microprocesoare, flash, eeprom, tipuri de calculatoare, cutii de viteze,plus altele; asta in partea teoretica care dureaza undeva la maximum 4 ore si apoi se vor face probe de citire de scriere in diverse modalitati, simulare OBD (am ales optiunea aceasta deoarece doresc ca pretul sa iasa cat mai mic si astfel sa poata veni cat mai multe persoane, cred ca a conecta un cablu la conectorul OBD al vehicului nu este foarte greu de imaginat), bootloader tricore, bdm. Ideea este ca tipul asta de cursuri este pentru oricine care este sau nu client al nostru si care vrea sa invete cum se face activitatea asta.
In legatura cu locatia, sincer banuiesc ca va fi Bucuresti pentru ca este mai aproape de aeroport.
Imi cer scuze... ca nu pot da multe detalii, dar sigur la anul vom face un curs in Romania, data banuiesc ca va fi in prima jumatate a anului.
Ma repet astept raspuns de la admini ca sa pot face un anunt serios...

With kind regards,
Valeriu Dragan
magicmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 01-12-14, 22:00   #8
CUPEIST

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 77
Default Re: Curiozitate personala

Adica cum?Asta nu e serios?Mie imi suna a fishing, no ofence!
CUPEIST is offline   Reply With Quote
Old 02-12-14, 08:37   #9
magicmotorsport

Stage 2
 
magicmotorsport's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 34
Default Re: Curiozitate personala

Scuza-ma nu inteleg despre ce anume vorbesti? Ca sa stiu ce sa iti raspund. Te rog frumos sa fii mai explicit, ca apoi sa iti raspund la intrebarea ta.
Daca te referi la anunt (presupun eu) nu este din punctul meu de vedere, deoarece noi nu suntem o firma asa... gen nea Ilie care stie si el ceva si hai sa dau anunt... trebuie cu toate datele numele firmei, ce face firma etc...persoana de contact, etc...
Ca idee noi suntem cei care au citit si scris prima data in lume SIMOS PCR 2.1; EDC17C64 si de cateva zile au lasat protocolul pentru BMW seria F cu posibilitatea de unblock sa se faca direct de catre utilizatorul sculei... deci asta nu e un anunt serios din punctul meu. Eu inca astept sa pot vorbi cu cineva pentru detalii comerciale astfel incat sa pot sa scriu cum trebuie pe forum. Oricum pe data de la 16 dec voi veni in tara si implicit voi aveea numar de telefon romanesc pe care il voi publica aici, astfel incat oricine doreste sa vorbeasca direct cu mine sa o poata face. Nu imi permit glume si mai ales nu am timp pentru prostii, clientii firmei ma cunosc si stiu.. ce fel de persoana sunt eu.

With kind regards,
Valeriu Dragan
magicmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 05-12-14, 21:43   #10
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Curiozitate personala

Din ce se gandesc unii sa faca bani... ))))
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 05-12-14, 22:36   #11
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Curiozitate personala

Chiar nu vad unde este problema daca incerci sa impartasesti cu altii din experienta acumulata in ore, zile, ani de studiu si cercetare, contra unei sume de bani. Cred ca banii castigati de pe urma cursului asta nu vor acoperi toate cheltuielile, si, de fapt, nici macar nu este asta scopul, ci, cred eu, mai degraba promovarea sculelor de tuning produse de Magicmotorsport. Si nici asta nu e cu pacat pt ca ceea ce vand isi merita toti banii.
__________________
www.powertechperformance.ro
CHIPTUNING, ANULARE DPF TEL: 0722 340 445
0766 658 781
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 07-12-14, 09:24   #12
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Curiozitate personala

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Chiar nu vad unde este problema daca incerci sa impartasesti cu altii din experienta acumulata in ore, zile, ani de studiu si cercetare, contra unei sume de bani. Cred ca banii castigati de pe urma cursului asta nu vor acoperi toate cheltuielile, si, de fapt, nici macar nu este asta scopul, ci, cred eu, mai degraba promovarea sculelor de tuning produse de Magicmotorsport. Si nici asta nu e cu pacat pt ca ceea ce vand isi merita toti banii.

Lasa-i Ginele in pace. Ce stii tu ?
Nu mai bine sparg ei cateva motoare pana sa isi dea seama ce si cum in loc sa plateasca o suma modica sa afle una alta ?
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 07-12-14, 17:46   #13
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Curiozitate personala

Foarte frumos o alta alternativa pentru sculele de tuning mai bine spus de citire scriere a softului in ecu.
Acum depinde si de preturi dar nu par sa fie foarte ieftine si abonamentul nu e chiar ieftin.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 07-12-14, 21:16   #14
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Curiozitate personala

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Acum depinde si de preturi dar nu par sa fie foarte ieftine si abonamentul nu e chiar ieftin.
Raportul calitate-pret este unul foarte bun. Abonamentul este si el mai mic decat la CMD sau Dimsport.
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 08-12-14, 05:51   #15
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Curiozitate personala

Asta nu poate decat sa fie un atu pentru ei, iar daca si acopera o arie mai larga de modele e perfect si sa nu uitam ca si CMD a plecat tot din Italia la inceput iar acum e firma Elvetiana.
Cu cat sunt mai multe cu atat mai bine, concurenta e benefica, pentru ca sunt prea putini in domeniu, aporoape ca se putea vorbi de monopol, 4-5 firme de profil sunt mult prea putine la o piata asa de mare.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -