Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-07, 06:16   #1
B.v.L

Stage 5
 
B.v.L's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 863
Member of:
[Fiat]
[MERCEDES]
Default Fiat Punto ... Ajutor !!

salut . am un fiat punto din 2004 motor de 1.2 60 cp ... tin neaparat sa pun motor de fiat punto HGT din 99/00 1.8 16v 131 cp ... sau de fiat punto GT 1.4 131 cp ... daca ma poate ajuta cineva sa imi zica exact ce trebuie modificat la schimbarea unui motor cu unul mai mare .. si daca cineva stie da se potriveste .. astept pareri si chiar am nevoie de ajutor . mersi mult
__________________
Fiat Punto III 1.2i 60 cp 2004 - Under Construction
Mercedes E220 150 cp 2002 - sold
Opel Calibra 2.0 16v 150 cp
Yamaha Raptor 700r SE 2007 - sold
Yamaha Blaster YFS200r quad 2003 - de vanzare - https://forum.4tuning.ro/475-vanzari-...ster-quad.html
B.v.L is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 06:21   #2
B.v.L

Stage 5
 
B.v.L's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 863
Member of:
[Fiat]
[MERCEDES]
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

fiat punto GT este din anul 95/96
B.v.L is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 11:44   #3
LucianF

Stage 5
 
LucianF's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 801
Member of:
[Fiat]
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

Quote:
Originally Posted by B.v.L View Post
fiat punto GT este din anul 95/96
Incearca in Baneasa la Dl.Lucian sef service.Service FIAT cu dezmembrari.
LucianF is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 11:47   #4
LucianF

Stage 5
 
LucianF's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 801
Member of:
[Fiat]
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

Dar oricum ce vrei tu implica multe piese si multa munca.Iti trebuie pe langa motor,centrala de injectie,si daca nu ma insel si alta instalatie electrica.Oricum multa bafta si vreau sa vad si eu rezultatul.
LucianF is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 14:53   #5
B.v.L

Stage 5
 
B.v.L's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 863
Member of:
[Fiat]
[MERCEDES]
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

aduc o masina completa din germania .. si de aia is interesat mai mult daca se potriveste si daca nu ii problema de an la tot ce tine de schimbat . mai astept pareri ..
B.v.L is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 19:41   #6
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

sal.cel mai simplu e sa gasesti o masina lovita;; ,,asa la ala 1.4 gt ai mai mult de munca pt ca difera caroseria si blocul motor si vei avea nevoie de suporti facuti
cel mai usor este de 1.8 hgt, iti va veni ca o manusa pe masina ta
;; ca sa cumperi piese te costa mult ca ai nevoie de;motor [de preferat cu tot cu,cutie] complet=filtru aer, electromotor, alternator si daca vrei ac si servo, instalatie electrica,computer,pompa benzina ,suporti motor,cablu acc,si alte maruntisuri[scumpe] cam aste-s in mare
eu la al meu am doua variante la care ma gandesc
ps. uite cam ce as vrea eu pe al meu http://www.puntopower.com/mariotti_gt_2l16v.html: 1.2 16v cea simpla si 1.4 gt cea dificila
pytyk' is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 21:34   #7
B.v.L

Stage 5
 
B.v.L's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 863
Member of:
[Fiat]
[MERCEDES]
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

nu imi deschide pagina .. 14.gt am gasit pe germania undeva pe la 1000 de euro .. iar hgt peste 5000 .. chestia nasoala ii ca daca as lua un hgt mi`ar fi mila sa il mai desfac si sigur as ramane cu el si pe asta cu motor mic .. ceea ce nu vreau ..
B.v.L is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 22:26   #8
brautomobile

Stage 4
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 287
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

salut.Avand in vedere ca am mai vrb noi pe forum probabil stii ca am un hgt.Daca te pot ajuta cu ceva informatii,cu cea mai mare placere,trimitemi doar mesaj.Care e chestia cu hgt-ul:diferenta dintre un punto normal si hgt este destul de mare adica motorul in primul rand daca il schimbi ai grija sa vina complect ca ,cu siguranta nu va potrivi nimic de pe al tau pe viitor8ul motor,dupa aia e suspensia care o poti cumpara after market in jur de 400 euro.Franele sunt fata spate pe disc ,fata fiind ventilata,striata si perforata.
Cutia la hgt este alta este foarte scurta si nu potriveste cea de 1.2.Un amic din cluj are tot asa un hgt albastru si el vrea sa-si aduca un motor ca al lui a crapat din cauza prostiei si a gasit in italia la 1500 euro.Sfatul meu este sa-ti iei unul care e hgt de la mama lui din fabrica.Eu oricum vreau sa-l vand asa ca daca te intereseaza un schimb putem povesti!Inca o data daca ai nevoie de vreo informatie nu ezita!
__________________
www.grindina.com
brautomobile is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 22:38   #9
brautomobile

Stage 4
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 287
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

Iata si motorul de care vorbeam...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	motor1.jpg
Views:	115
Size:	207.7 KB
ID:	231246   Click image for larger version

Name:	motor 2.jpg
Views:	83
Size:	205.0 KB
ID:	231247  
brautomobile is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 22:40   #10
B.v.L

Stage 5
 
B.v.L's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 863
Member of:
[Fiat]
[MERCEDES]
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

te intereseaza sa vinzi motorul cu tot ce trebuie modificat ? ar fi bine sa imi gasesc si eu un motor cu tot .. dar sperante nu prea am .. asa ca o alta varianta ar fi motor de 1.4 gt de pe fiat punto I .. ala as avea ceva sanse sa il pun la mine ? asa ma streseaza deja gandul ca am 60 de cp please help me
B.v.L is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 22:45   #11
brautomobile

Stage 4
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 287
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

Eu nu vreau sa vand motorul ci toata masina.Apropo mi-am adus aminte avand in vedere ca luvrez in domeniul tuning-ului ca la rar nu-ti va omologa motorul deoarece depaseste cu 40% puterea initiala a motorului inscris in acte.Deci gandestete la varianta sa-l vinzi si sa-ti iei ceva mai perfotmant.ti-as zice sa mai bagi ceva bani in el dar sincer nu rezolvi nimic.Eventual gandestete la un motor de sporting de 80cp!
brautomobile is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 22:48   #12
B.v.L

Stage 5
 
B.v.L's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 863
Member of:
[Fiat]
[MERCEDES]
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

o diferenta de 20 de cp chiar nu ma incanta .. referitor performante/pret .. hrrr .. nashpa ... chestia ii ca eu am bagat deja in masina o gramada de bani .. si chiar nu is interesat sa o vand ca mai am multe de facut pe ea si ambitia ii mare . oricum mersi de ajutor .. daca o sa mai am neclaritati .. o sa apelez atunci la tine .. si sper sa ma ajuti mersi inca odata
B.v.L is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 22:50   #13
brautomobile

Stage 4
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 287
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

oricand cu ceea mai mare placere,dar vrb serios intereseazate la voi la rar inainte sa faci transplantul sa nu ai vreo surpriza sa nu-ti omologheze motorul!Bafta cu masina!
brautomobile is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 23:06   #14
B.v.L

Stage 5
 
B.v.L's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 863
Member of:
[Fiat]
[MERCEDES]
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

asta o sa fie sapt. asta .. si vin cu noutati . mersi inca odata . si noapte buna
B.v.L is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 23:11   #15
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: Fiat Punto ... Ajutor !!

Quote:
Originally Posted by B.v.L View Post
nu imi deschide pagina .. 14.gt am gasit pe germania undeva pe la 1000 de euro .. iar hgt peste 5000 .. chestia nasoala ii ca daca as lua un hgt mi`ar fi mila sa il mai desfac si sigur as ramane cu el si pe asta cu motor mic .. ceea ce nu vreau ..
cea mai buna solutie este alta masina cu motorul care vrei, si super ar fi sa o gasesti lovita ca e mai ieftin, incearca aici http://www.mariottiracing.it/vetture/puntodelta2.htm
pytyk' is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -