Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-06, 18:16   #31
Dj_Sotty

Stage 4
 
Dj_Sotty's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 235
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

Negrutzu .... Dj_Sotty am id de mess . . . hai sa vorbim!
Dj_Sotty is offline   Reply With Quote
Old 27-05-06, 11:49   #32
ursu30

Stage 1
 
ursu30's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 16
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

da exista.. si nu faci nimic la masina....sa-ti explic:dupa cum spun baietii de la auto motor si sport care au masurat cp de la 4 modele de masini cu kilometraje intre 60-80.000 si au aratat ca motoarele care au fost intretinute asa cum trebuie adica ulei si filtre...etc au cu 7-8 cp mai mult decat a spus initial constructorul . adica un focus de 90 cp initial are acum 98cp fara tobe, filtre sport si alte vrajeli . dar asta nu este tunnig . deci asa cum spun mereu daca vrei tunning trebuie sa mergi la BAIETII AUTORIZATI si sa te scarpini in buzunare adanc pt ca tunning inseamna multi bani de bagat in kituri ..etc iar apoi te scarpini la fel de adanc pt carburant........si in scurt timp de o masina noua! o zi buna iti doresc si daca ai timp citeste reviste de specialitate
ursu30 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-06, 20:17   #33
Dj_Sotty

Stage 4
 
Dj_Sotty's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 235
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

n`ai zis multe noutati dar ai zis si tu . . .
Dj_Sotty is offline   Reply With Quote
Old 03-06-06, 22:20   #34
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

din mom ce creste puterea...CRESTE SI CONSUMUL,NU?

nu cred ca exista asa ceva!am discutat cu multi si toti spun ca este imposibil ca dupa marirea puterii consumul sa ramna la fel!
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 05-06-06, 16:33   #35
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

Quote:
Originally Posted by TSC-U
din mom ce creste puterea...CRESTE SI CONSUMUL,NU?

nu cred ca exista asa ceva!am discutat cu multi si toti spun ca este imposibil ca dupa marirea puterii consumul sa ramna la fel!


Citeste textul de mai jos + gandeste-te la randament


Quote:
Originally Posted by zbuciumus
Domnilor, SE POATE PUTERE MAI MARE SI CONSUM MAI MIC IN ACELASI TIMP. Dar doar in cazul motoarelor aspirate benzina. In cazul lor fabricantul face la sarcina max amestecul mai bogat decat cel care da puterea maxima. Tunerul de fapt face amestecul mai sarac verificand care este cel care da puterea maxima de fapt. Optimizand avansul se mai scoate ceva putere din aceeasi cantitate de benzina. Deci cu pedala la maxim un motor aspirat bine tunat va injecta mai putina benzina si totusi va avea o putere mai mare, deci un randament mai mare. Deci pentru aceeasi putere data constanta(ca sa nu comparam cai cu magari) un motor cu un rndament mai mare va consuma mai putin.

Evident ca la motoarele turbo prin tuning se mareste presiunea de supraalimentare si apoi trebuie amestecul readus la normal, rezultand o crestere de putere procentual mai mare ca la aspirat. Dar asta inseamna ca cu pedala la max vom avea timp de injectie mai mare si un randament mai scazut energetic(mai sunt si alte aspecte). Toate premizele teoriei de mai sus au presupus consum pentru sarcina maxima, dar evident ca consumul minim vine in zona sarcinilor partiale. Aici (aproape) toate masinile merg cu lamda 1 deci prin tuning poti doar sa modifici avansul si practic neumbland la benzina pe dyno modifici ca sa obtii puterea max in fct de avans. Din nou un tuning de calitate scade consumul.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 05-06-06, 17:05   #36
Dj_Sotty

Stage 4
 
Dj_Sotty's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 235
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

pe scurt !! la un diesel cu turbo se poate printr`un chip sau flash cativa cai in plus (20-25%) si un consum de motorina cam acelasi!! foarte putin peste sau sub!! Nu`i nimik batut in cuie!
__________________
www.chromefelgen.de
Dj_Sotty is offline   Reply With Quote
Old 06-07-06, 20:08   #37
CS-04-AZH

Stage 1
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 20
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

Da vrajala!!!! cum draq sa ai cai putere in plus si consumul acelasi!! acest lucru nu se poate va spun pe piele mea ca doar nu alti imi baga benzina in masina!!! Daca tu vrei putere si motorul vrea benzina asa ca sunteti la egal
CS-04-AZH is offline   Reply With Quote
Old 06-07-06, 20:27   #38
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

Se poate fara sa creasca consumul foarte mult, mi-a zis cineva din Franta ca ia pus un chip (Brabus) pe un CLS 320 CDI cu o crestere de 48 cai si consumul a crescut cu 0,5 - 1 % . Eu zic ca se renteaza.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 06-07-06, 20:33   #39
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

Cosnusmul creste daca nu folosesti caii aia. Dar in regim de sarcina maxima, motorul ala cu cai mai multi va cere mai mult carvurant decat cel cu cai mai putini. Sau ca varianata, o sa ai mai multi cai, dar masina o sa ceara numai benzina de 98 sau 99 RON.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-06, 20:33   #40
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

Quote:
Originally Posted by CS-04-AZH
Da vrajala!!!!

gandeste-te la urmatoarea modificare :

ai un motor de 2l cu raport de comprimare de 10.5:1, fara sa-i faci absolut nimic altceva ii cresti raportul de comprimare la 11:1

studiaza si spune-mi si mie ce se intampla?

sau la urmatoarea:

luam o masina cu un motor turbo ce merge pe circuit cu un AFR (raporul aer/benzina) de 11:1 si o presiune de 1.4 bari, brusc nu ne mai plac cursele pe circuit si ne decidem sa ne indreptam catre cursele de drag, nu modificam nimic altceva decat AFR-ul la 12:1



apuca-te si studiaza calculeaza si vezi care masina in ambele cazuri e mai puternica si care are un consum mai mic
200SX is offline   Reply With Quote
Old 07-07-06, 08:34   #41
CS-04-AZH

Stage 1
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 20
Wink Re: CP fara a creste consumul de carburant

Sti care ii problema? daca vrei putere mai mare (CP) sigur ca si motorul o sa mai vrea si el benzina mai multa nu ti se pare logic!!! u zici ca ai 40-50 de CP in plus si consum cu 1% mai mult pai ce draq ii pui un carburator mic de Lastun? asa ca degeaba ma iei u pe mine cu frezatu din chiuleasa sa o faci 11:1 ca degeaba masina tot o sa vrea benzina corect? asa ca pe mine nu ma mai convinge nik si nimeni pt ca stiu cum ii sa iti pape motorul cu galeata cand bagi talapa in acceleratie :P vrei putere ii dai benzina si gata se rezolva problema :P
CS-04-AZH is offline   Reply With Quote
Old 07-07-06, 18:09   #42
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

CS-04-AZH omul ti-a zis sa studiezi chestiile alea,ar fi fost bine sa o faci inainte sa postezi.

Quote:
degeaba ma iei u pe mine cu frezatu din chiuleasa sa o faci 11:1 ca degeaba masina tot o sa vrea benzina corect
In primul rand aia e cea mai proasta metoda de a mari compresia (dar e ieftina).In al doilea rand de unde ti-a venit tie ideea ca daca maresti compresia e nevoie de mai multa benzina ? Consumul va fi acelasi si puterea mai mare.Economic vorbind tot vei plati mai mult,pentru ca trebuie benzina mai buna pentru a nu aparea detonatii...dar consumul masurat in litri va fi identic

Quote:
vrei putere ii dai benzina si gata se rezolva problema
Ce simplu ! Pai eu zic sa iei o masina cu carburator,il reglezi sa bage benzina cat mai multa,si sa vezi apoi putere ! Plus ca o sa fie de efect dara lasata de benzina nearsa scoasa pe teava de esapament.
Race is offline   Reply With Quote
Old 07-07-06, 18:53   #43
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

Mai, oricat ai creste randamentul motorului (cresteri de raport de comprimare, reglari de avns etc), daca nu bagi si combustibil mai mult nu o sa ai o crestere de putere de mai mult de 5%. Si aia 5% nu prea cred ca ii simte cineva.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-06, 20:09   #44
alexandru, sfat

Stage 3
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 126
Member of:
[Moderators]
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

o cantitate data de aer si benzina are o limita a puterii furnizate chiar si cu o crestere a raportului de comprimare. pentru a merge mai departe una din cele doua trebuie sa se modifice. cum nu se poate benzina (dorinta de mai multi cai fara a creste consumul.... ) ramane aerul
crescand cantiatea de aer care ajunge in motor (prin modificari mecanice) si sporind turbulentele dupa amestecarea cu benzina, puterea data de motor va fi mai mare la acelasi cantitate de benzina.
nu vorbesc aici de turbo... e vorba de imbunatatirea traseului de admisie. turbulentele necesare ulterior, se pot obtine din modificari ale capului pistonului si camerei de ardere (destul de costisitoare)
toate acestea sunt obiectul unor elaborate studii efectuate de inginerii de motoare.

aparitia detonarii va fi limita maxima pana la care se poate saracii amestecul carburant (sa nu fie nevoie de compensare cu benzina, in cazul nostru)
__________________
Am pana. Oare de aia nu trage masina ?
www.dogtuning.ro
alexandru, sfat is offline   Reply With Quote
Old 07-07-06, 22:02   #45
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: CP fara a creste consumul de carburant

Pacat la puterea maxima se obtine la lambda =0.9 pentru MAS, ca altfel saracea toata lumea amestecul.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -