Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-05-09, 23:47   #1
FeS

Stage 5
 
FeS's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,024
Member of:
[Opel]
Default Astra G Z16XE - Ce pot face pt mai multi cai

As vrea sa stiu ce pot face sa obtin mai multi cai din motorul asta?
Pana unde se poate duce maxim si sa fie si fiabil?
FeS is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 19:02   #2
FeS

Stage 5
 
FeS's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,024
Member of:
[Opel]
Default Re: Astra G Z16XE - Ce pot face pt mai multi cai

Deci nu stie nimeni nimic?
FeS is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 13:35   #3
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Astra G Z16XE - Ce pot face pt mai multi cai

O galerie de admisie de la dbilas , axe si un soft adecvat i-ti vor ridica puterea cu 50 de cai fara probleme de fiabilitate ... costuri ... cam 2500 de euro
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 00:25   #4
FeS

Stage 5
 
FeS's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,024
Member of:
[Opel]
Default Re: Astra G Z16XE - Ce pot face pt mai multi cai

La galerie de admisie ma gandeam si eu si nu stiam ce sa aleg dbilas sau lexmaul?
La axe nu ma pricep deloc. Poti sa-mi explici ce se imbunatateste daca le schimb?
Am mai auzit de comprimat chiuloasa, de usurat volanta dar la fel nu stiu ce se imbunatateste daca fac asta.
Probabil ca te enervez cu intrebarile mele de incepator dar ti-as fi foarte recunoscator daca ai avea putin timp sa-mi explici cate ceva despre ce te-am intrebat.
Aaa si inca o intrebare: am evacuare completa de la Borla dar nu stiu cum e mai bine cu sau fara toba intermediara? Se simte ceva fara ea sau doar un sunet mai puternic?
FeS is offline   Reply With Quote
Old 21-05-09, 18:52   #5
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Astra G Z16XE - Ce pot face pt mai multi cai

Galeria mergi pe Dbilas ... eu am folosit si am fost foarte multumit ...

Axele poti merge tot pe dbilas relaxat ... se imbunatateste factorul de umplere al cilindrilor cu amestec si de aici rezulta o ridicare semnificativa a puterii ...

Cu tobele ... nu-ti fa griji e vorba doar de sound ....

In legatura cu comprimarea chiulasei .... poti sa mai ridici putin rc ul, chiar e recomandat pentru axe ... usurarea volantei las-o ca nu ai nevoie ....

Daca ai alte intrebari da-mi pm ideea e ca trebuie sa alegi exact setupul optim si sa mai ai si pe cineva care sa se priceapa sa monteze tot ca la carte
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -