Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-08, 14:43   #1
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Intrebare despre injectoare

salut o intrebare in legatura cu injectoarele ,eu am o mazda cu motor de 1,6 16 valve 110 cai ,si as vrea sa schimb rampa de injectie si injectoarele cu unele de la un motor de 1,8 16 v sunt la fel estetic spun dar la debit difera nu???treaba e ca daca le schimb mai trebuie sa mai umblu si pe la altceva??e posibil sa mi deregleze ceva vreun senzor sau vacumuri .ar urca mai bine in ture daca schimb injectoarele sa r simti vreo diferenta fata de ale lui ,intrebari de incepator
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ALIM1354.JPG
Views:	278
Size:	1.92 MB
ID:	737229  
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 11:17   #2
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Intrebare despre injectoare

lasa cel orig, o sa fie mai lenes si consuma mai mult daca schimbi
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 13:43   #3
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Intrebare despre injectoare

nu mar interesa faptul ca consuma mai mai mult ,dar daca schimb e mai sprintena in turatii sau cum ,s ar vedea ceva ,sau spuneti mi voi ce as putea sa fac lucruri din astea mai minore ca sa o fac sa mi urce mai repede in turatii ca e prea lenesa
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 14:58   #4
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Intrebare despre injectoare

motorul aia tine mult si merge foarte bine, lasa asa sau schimba masina...

Cu mai multa benzina nu o sa mearga mai bine, ca sa mearga mai bine trebue sa intra mai multa aer, dar fara compresor sau turbo nu prea ai cum.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 10:15   #5
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Intrebare despre injectoare

Quote:
Originally Posted by madicioco View Post
salut o intrebare in legatura cu injectoarele ,eu am o mazda cu motor de 1,6 16 valve 110 cai ,si as vrea sa schimb rampa de injectie si injectoarele cu unele de la un motor de 1,8 16 v sunt la fel estetic spun dar la debit difera nu???treaba e ca daca le schimb mai trebuie sa mai umblu si pe la altceva??e posibil sa mi deregleze ceva vreun senzor sau vacumuri .ar urca mai bine in ture daca schimb injectoarele sa r simti vreo diferenta fata de ale lui ,intrebari de incepator
Nu castigi absolut nimic schimband injectoarele.....ba chiar e posibil sa mearga mai prost din cauza amestecului prea bogat.Motorul va avea benzina...dar aer de unde?....Si sa stii ca nu intodeauna multa benzina inseamna si putere mai mare.......tre sa o si arzi cumva.iti recomand sa lasi masina asa.....daca nu ii pui turbo nu ai nevoie de benzina in plus.
__________________
Dacia Nova 2.0 16v Turbo on gt28rs....Rats on Cocaine...E34 Turbo....Porumbar turbo fara blocant
Imi deschid bordel!!!
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 13:45   #6
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Intrebare despre injectoare

ok am inteles cum sta treaba multam
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 21:40   #7
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: Intrebare despre injectoare

Ca sa iti urce mai repede in ture....sunt alte lucruri pe care le poti face.....de exemplu sa reduci din greutatea vibrochenului...volantei....sa ii umblii la admisie(sa intre o masa mai mare de aer) si dupa sa schimbi injectoarele si rail`u
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 22:36   #8
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Intrebare despre injectoare

Quote:
Originally Posted by fe_billy92 View Post
Ca sa iti urce mai repede in ture....sunt alte lucruri pe care le poti face.....de exemplu sa reduci din greutatea vibrochenului...volantei....sa ii umblii la admisie(sa intre o masa mai mare de aer) si dupa sa schimbi injectoarele si rail`u
asta stiam si eu cu reducerea greutatii,oricum mersi de info ,intre timp mi am pus motor mai mare 2.0 v6 si vreau sa incep sa fac modificarile pe asta
madicioco is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -