Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 11-09-14, 12:36   #1
Nicusor7

Stock
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 3
Default Pioneer sau Alpine?

Buna ziua! Sunt in cautarea unui Player auto si nu stiu ce sa aleg:
Pioneer MVH 160UI sau Alpine UTE 80B?
Va multumesc pentru ajutor!
Nicusor7 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-14, 00:13   #2
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Pioneer sau Alpine?

fara indoiala pioneer
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 15-09-14, 13:46   #3
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Pioneer sau Alpine?

eu as alege fara indoiala playerul alpine. te va satisface mai mult alpine-ul. (parerea mea)
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Old 15-09-14, 15:48   #4
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Pioneer sau Alpine?

foarte tari argumentele amandurora, de mare ajutor raspunsurile
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 17-09-14, 00:32   #5
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Pioneer sau Alpine?

pioneer = sunet cald bass proofund, inalte fine aspect frumos, poti sa pui un sw la repezeala direct pe el si hopa...ai ceva bass fara batai de cap (are o functie direct sub drive care permite asta, testat de mine, e ok pt lenesi si pt buget)

alpine = sunet aspru, inalte stridente, bass lovit distorsiuni dupa abia jumate de volum. ca idee din 35 la volum abia daca poti sa treci de 20..maxim 22 dar deja se aude rau. cum treci de jumate cum nu se mai aude bine. totul flat si fara loudnes

la pioneer din 62 am ajuns si la 50 volum cu un sunet curat. la fel, totul flat si fara loudnes

probat de mine pe aceesi masina, aceeasi configuratie de boxe. cel mai multumit am fost de pioneer. alpine suna bine..poate ceva mai fidelitate decat pioneer dar doar la volum mic si nu are basul cum il are pioneer.

alegi ce consideri ca iti place, pe mine alpine ma oboseste la sunet. pioneer ma mangaie la urechi. asa frumos suna.

ia si kenwood in considerare cica sunt f bune si ar suna cel mai bine in momentu de fata, nu stiu , nu am testat, eu vb doar de ce am testat

Last edited by alecspc; 17-09-14 at 00:39.
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 17-09-14, 08:26   #6
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Pioneer sau Alpine?

Inca o chestie..la alpine nu citeste mai mult de 100 melodii per folder deci tre sa stai sa.ti faci mai multe foldere.. se misca greu cand dai skip la piesa sau next..de ex esti la piesa 2 si stii ca piesa nr 20 e misto si vrei sa ajungi la ea dand next..ei ..aici are un lag as zice..nu schimba la fiecare apasare..tre sa apesi de vreo 3 ori ca sa schimbe..si se misca greu. Nici prin functia cautare nu e mai usor....melodiile se afiseaza cu o mica intarziere pe ecran.
La pioneer nu ai sa vezi asemenea probleme.. o fi alpine cu renume da au niste buguri de tot ***ul..si nu e doar la modelul meu asa sunt toate..e din softul lor..se misca greu.
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 22-09-14, 19:40   #7
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Pioneer sau Alpine?

mda..tot eu sunt,....azi am facut niste teste cu doua playere pe o masina , un alpine 2din cde w233r si un pioneer mhv 160 ui..sau ceva de genu cumparat de un prieten si el neavand boxe bune pe masina m-a rugat sa il pun pe masina mea sa-si dea seama cum suna.

am pus o muzia mai intai pe alpine si am masurat cu decibel metru la jumate din volum in jur de 90 93 db..se auzea tare si clar.

dupa care am pus pioneerul , aceeasi piesa.. jumate de volum..80 si ceva decibeli..considerabil mai incet.
setarile flat..
ideea e ca poate pioneer suna ceva mai cald..dar azi dupa testele la cald..mi-am dat seama ca alpine suna mai bine..si mai tare..adica amplificatorul intern e ceva mai puternic. la jumate de volum deja se aude tare. la pioneer la jumate de volum se auzea mult mai incet. a trebuit sa ridic volumul la 35 37 ca sa se auda cum se aude alpine la jumate de volum.

bugurile cu next la piesa..asta e la alpine se misca un pic mai greu,,...dar nu si la cd..concluzia ca alpine e un pic mai lent in citirea usb-ului. dar calitatea audio te face sa uiti de aspectul asta.

sfaturi pt cei care sunt in dilema.
recomand alpine pt un sunet mai nervos mai puternic, mai cristal..

si recomand..playerele din seriile mai vechi..17xx..de ex un 170r,rr sau 171 rr
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 19-01-16, 18:35   #8
bassadict_72

Stage 3
 
bassadict_72's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 105
Default Re: Pioneer sau Alpine?

La 100 eur Pioneer nu poate fii batut de nici o firma.. In banii astia Alpine sucks alot..pe la 200 Pioneer nu mai ofera nimic deosebit asa ca nu merita atentia.. Alpine in banii astia se dezlantuie cumva.. La 300 eur unitatea e subiectiv in functie de fani gusturi etc.. Nu poti gresii cu nici o firma.. Ambele fiabile si de top.. Restul nu ma bag ca nu merita deranjul!!
__________________
~Bassadict_72~
bassadict_72 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-16, 21:45   #9
catalinionut229

Stage 5
 
catalinionut229's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,596
Default Re: Pioneer sau Alpine?

eu as merge pe sony daca vrei si ceva putere daca nu ai ampuri ... daca ai ampuri si vrei si sub alge altceva
catalinionut229 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-16, 02:27   #10
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Pioneer sau Alpine?

Adica sony sunt mai puternice? Pe probate sau asa crezi?
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 22-01-16, 09:26   #11
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Pioneer sau Alpine?

Cum a zis colegul mai sus, Alpine e mai agresiv la sunet, Pioneer are un sunet mai cald. Am avut si Alpine dar aleg oricand Pioneer (am in prezent Pioneer pe masina si sunt multumit de raportul calitate/pret), mai ales ca nu ma duc la competitii si vreau un sunet mai "linistit", nu stiu cum sa explic.
De Sony nu stiu ce sa zic, mi se par inferioare fata de Alpine si Pioneer, mai ales la gama ieftina de playere, nu vorbesc de cele high-end.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 22-01-16, 23:21   #12
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Pioneer sau Alpine?

Quote:
Originally Posted by alecspc View Post
Adica sony sunt mai puternice? Pe probate sau asa crezi?
Lasa-l sa doarma in continuare!
Sony in domeniul car audio e zero barat, indiferent de pret! Pe probate...
cynegeticos is offline   Reply With Quote
Old 23-01-16, 13:12   #13
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: Pioneer sau Alpine?

https://youtu.be/0zkLwQVHxfI

mai nou sony a scos un player 4 x100 adica 40 w rms masurati. Tare as curios si de calitatea sunetului
Ce parere aveti?
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 28-01-16, 15:21   #14
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: Pioneer sau Alpine?

Pioneer-urile din prezent sunt mai bune decat alpine-urile din trecut, deoarece acestea din urma prezinta distorsiuni si o dimanica slaba.
Alpine-urile din prezent sunt mai bune decat pioneer , atunci cand redau dupa cd. Au un control bun pe toata plaja de frecvente.
Piooner nu este mai soft , ci doar mai nepriceput in cèea ce priveste dinamica , cel putin in categoria de medii-joase, joase.
Trebuie adaugat in lista kenwood, noua generatie care ofera si flac, este foarte ok in toata plaja de frecventa, dinamica si control bune, foarte similar cu alpine dar acesta redand dupa cd.

In prezent si alpine a inceput sa adauge suport flac, ceea ce este o necesitate.

Oricare ar fi preferintele fiecaruia , achizitia unui player in prezent trebuie sa aiba ca cerinta principala suport flac. Acest format a devenit accesibil si ofera calitate comparabila wav sau cd. Adica minimum din ceea de se poate considera calitate.

Dacaas face o comparatie folosind mp3, atunci diferentele se reduc aproape de minim, si toti producatorii ar tinde spre zero barat, nu doar sony.

In cèea ce priveste sony, au avut un model prin 2009, ce reda sacd mex-dv1000, din prisma formatului redat, de nota 10, pentru cei care au prin colectie sacd.
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-16, 20:09   #15
neymar

Stage 2
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 72
Default Re: Pioneer sau Alpine?

Aleg jvc , alpine etc Din experienta mea cu pioneer spun ca suna foarte prost un sunet slab ca spl fata de alte playere de la alte firme si are niste setari in sunet care fac mai mult rau decat bine pot sa setezi pe acolo ce vrei tu tot un bas care bubuie deranjant si distorsioneaza daca dai mai tare iti baga , inalte care suna foarte metalic si te zgarie pe creier oricat ai umbla la setari tot nu obtii nimic bun de la pioneer . per total ce am avut pioneer modele destul de scumpe pot spune ca sunt cacat varza sunet de tot rahatul stau bine la simplitatea meniului decat nu o sa mai cumpar pioneer nimic si nu recomand sunt slabe de tot . Am un prieten care are un HU noname la 80 de ron si ala suna mai tare ca spl si calitate a sunetului ca orice pioneer mult mai scump .o sa imi sara fanii acestei marci poate in cap dar urechea mea si experienta mea cu ele ramane si o sa zic mereu pioneer nu mersi . Aleg JVC suna cel mai bine dupa mine si arata si cel mai bine .

Last edited by neymar; 10-08-16 at 20:13.
neymar is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -