Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-11, 17:45   #1
florinwqi

Stage 2
 
florinwqi's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 54
Lightbulb clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

care aparat credeti ca ofera mai mult pentru pretul lor?
clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri
eu inclin spre alpine sau kenwood. voi ce parere aveti?
__________________
rmiksewn
florinwqi is offline   Reply With Quote
Old 04-12-11, 13:52   #2
florinwqi

Stage 2
 
florinwqi's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 54
Default Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

nici o parere?
florinwqi is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 14:11   #3
gigi_kent86

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 174
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

Pentru partea de procesare sunet si reglaje eu as merge pe kenwood kdc-6051u.

Daca folosesti des bluetooth-ul mergi pe Clarion.

Alpine iese din discutie pentru ca e foarte scump pentru ce stie sa faca + ca ai nevoie de procesor extern ca sa activezi toate functiile.
gigi_kent86 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 20:31   #4
26MaR

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 110
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

daca te iei dupa ce spune lumea asta cunoscatoare o sa ajungi foarte departe.......... )) vorbesc fara sa stie de alpine mare branza
si daca ar fi dupa pret tu dece pui playere ><cu alpine 117ri care ii 13 mil daca alea nus de acelasi pret ,
26MaR is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 22:22   #5
gigi_kent86

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 174
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

Quote:
Originally Posted by 26MaR View Post
daca te iei dupa ce spune lumea asta cunoscatoare o sa ajungi foarte departe.......... )) vorbesc fara sa stie de alpine mare branza
si daca ar fi dupa pret tu dece pui playere ><cu alpine 117ri care ii 13 mil daca alea nus de acelasi pret ,

Daca aici faci referire la mine afla ca eu am alpine 9886+procesor pxa-h100 de mult timp. Daca te intereseaza iti dau un link cu sistemul meu pe pm.
Kenwood-ul respectiv e best buy la ce stie sa faca asa ca ii cam da bataitza lui Alpine. Si ca fapt divers am avut si Clarion 778 printre multe alte playere asa ca eu zic ca sunt in cunostinta de cauza.
gigi_kent86 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 17:37   #6
26MaR

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 110
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

Quote:
Originally Posted by gigi_kent86 View Post
Daca aici faci referire la mine afla ca eu am alpine 9886+procesor pxa-h100 de mult timp. Daca te intereseaza iti dau un link cu sistemul meu pe pm.
Kenwood-ul respectiv e best buy la ce stie sa faca asa ca ii cam da bataitza lui Alpine. Si ca fapt divers am avut si Clarion 778 printre multe alte playere asa ca eu zic ca sunt in cunostinta de cauza.
bine mha =)))) dute iati kenwood si numai zice nimic de alpine ca nai nici o treaba cu playerele NiCI O TREABA stima
26MaR is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 18:19   #7
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

Quote:
Originally Posted by 26MaR View Post
bine mha =)))) dute iati kenwood si numai zice nimic de alpine ca nai nici o treaba cu playerele NiCI O TREABA stima
Ai vreun argument ceva sau vorbesti din povesti?
cynegeticos is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 09:50   #8
florinwqi

Stage 2
 
florinwqi's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 54
Thumbs up Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

Quote:
Originally Posted by cynegeticos View Post
Ai vreun argument ceva sau vorbesti din povesti?
caut un player care sa aiba 3iesiri rca cu minim 4v pe iesire. si sa fie nou. acum nu mai conteaza pretul daca e mic sau mare. conteaza si daca ai acces usor la posturi radio ca sa nu opresti masina sa dai de pe un post preferat pe altul. iar la kenwood nu are acces rapid la mai multe posturi deodata cum au celelalte doua. vreau sa pun doua dif-uri sistem lightning audio pe fata si vreau sa amplific toata masina(audio-vorbind). apropo, pot sa pun amplificare pe fata pe alte boxe decat pe cele ale masinii? cum ar functiona? s-ar mai auzi bine??
florinwqi is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 20:54   #9
lorentziu
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 136
Default Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

bai cand vad ca unii se iau dupa specificatii si asi iau tzeapa...asa am avut eu pineer p88 rs ziceam ca l-am prins pe d-zeu de un picior..avea si ala 3 wai,,5 volts etc..te pierdeai in reglaje dar...sunetul final era zic acum ca si posesor de alpine cda 117 ri...super fad cumva...papa pioneer..alpine forever..kenwood..?? ce naiba e aia..
lorentziu is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 10:26   #10
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

Eu as zice sa mergi undeva sa asculti macar 2 din ele pe acelasi boxe. Fiecare are ceva care il face specific la sunet, si e posibil sa iti placa unul mai mult decat altul. Oricum sunt toate modele bune, si pentru oricare optezi nu o sa fii dezamagit.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 15:06   #11
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

aici sunt multe pareri si multe argumente pro si contra intre firme ....

strict on-topic eu zic ca KDC-6051U este varianta optima pentru bugetul respectiv.

degeaba ai player cu n'spe mii de reglaje daca nu le folosesti ... 117ri este slab fara procesorul de sune ... daca pui procesor si folosesti si kit-ul de reglaj atunci totul se schimba (dar deja este vorba de alta suma)
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 20:03   #12
florinwqi

Stage 2
 
florinwqi's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 54
Default Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

Quote:
Originally Posted by razvy_zeus View Post
aici sunt multe pareri (dar deja este vorba de alta suma)
dar de clarion ce spui? ar fi o varianta? mai ales ca anul asta va aparea un model nou..
florinwqi is offline   Reply With Quote
Old 03-06-12, 10:36   #13
lorentziu
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 136
Default Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

Quote:
Originally Posted by razvy_zeus View Post
aici sunt multe pareri si multe argumente pro si contra intre firme ....

strict on-topic eu zic ca KDC-6051U este varianta optima pentru bugetul respectiv.

degeaba ai player cu n'spe mii de reglaje daca nu le folosesti ... 117ri este slab fara procesorul de sune ... daca pui procesor si folosesti si kit-ul de reglaj atunci totul se schimba (dar deja este vorba de alta suma)
habar nu ai ce vb ..kenwood..? ce e aia..? alpine e peste toate la playere, reglajele alea multe sunt varza..sunetul final asculta-l ..smart'' man..off!! am avut 88 rs 4 ani..lungi si nu am reusit sa aud la el ca in primele 5 min cu 117 ri-ul asta..si pioneer clasa rs papa kenwood la micul dejun orice model ..ce sa vb domne..nu ai cu cine..acum la subiect, se aude dar si ca dinamica superb..lasati prostii gen..kenwoade..si alte sthifturi de firme!
lorentziu is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 10:32   #14
vwvento

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 240
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

Quote:
Originally Posted by lorentziu View Post
habar nu ai ce vb ..kenwood..? ce e aia..? alpine e peste toate la playere, reglajele alea multe sunt varza..sunetul final asculta-l ..smart'' man..off!! am avut 88 rs 4 ani..lungi si nu am reusit sa aud la el ca in primele 5 min cu 117 ri-ul asta..si pioneer clasa rs papa kenwood la micul dejun orice model ..ce sa vb domne..nu ai cu cine..acum la subiect, se aude dar si ca dinamica superb..lasati prostii gen..kenwoade..si alte sthifturi de firme!

Du-te ma si vorbeste prostii in alta parte, nu mai informa gresit!
Alpine CDA-117Ri are nevoie de procesor extern ca sa ii folosesti toate functiile si reglajele!
Topul la playere : 1)Alpine 2)Kenwood 3)Pioneer
Asta o spun vanzarile si comparatiile intre playere de pret apropiat!


ON topic : El mai sus incearca sa compare un cal(alpine) cu 2 magari in regim de viteza! Dintre ce ai enumerat mai sus cred ca varianta cea mai buna pentru tine e Kenwood KDC 6051U
vwvento is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 15:23   #15
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: clarion cz501er vs kenwood kdc-6051u vs alpine CDA-117Ri

Of topic dar poate la obiect. Dupa ce am luat golf-ul am vrut sa ii fac sistem de sunet si am inceput cu schimbare gramofonului Blaupunkt cu ceva mai bun. Primele cu care am incercat au fost niste DVD-uri 2 DIN de la pioneer, rezultatul a fost un sunet slabut, cel putin pentru urechea mea, am schimbat boxele nu prea sa schimbat nimic. Am incercat si doua Alpine, un DVD IVA-W520R si un mp3 CDE-W235BT, dar sunetul nu ma satisfacut. Noroc ca am un prieten care vinde din astea si am putut sa le schimb la el cu costuri minime. Sunet care l-am dorit l-am gasit pana la urma cu Kenwood DDX-6027. Vreau sa zic cu asta, ca ar fi bine sa asculti mai multe aparate de oarece fiecare suna in felul lui si sigur unul iti va placea mai mult decat altele. Alpine nu este firma suprema, Pioneer face aparate bune, la fel si Kenwood. Cel mai indicat ar fi sa mergi undeva unde poti sa asculti cateva aparate, si sa te joci cu meniul sa vezi care iti place mai mult
silviu.o is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -