Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Painting - Airbrush - Viniyls

Painting - Airbrush - Viniyls Locul in care artistii isi expun cele mai reusite creatii in domeniul Painting, Airbrush si Viniyls.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 02-09-11, 22:17   #1
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Vopsit si polishat jante! help

Deci vreau sa-mi vopsesc jantele, le-am curatit miezu si buzele , insa am o nelamurire.. vreau sa polishez buzele jantelor dar pot sa dau lac peste apoi? adica nu afecteaza polish-ul lacul?
Ruffy RUF is offline  
Old 02-09-11, 22:46   #2
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Vopsit si polishat jante! help

Quote:
Originally Posted by Ruffy RUF View Post
Deci vreau sa-mi vopsesc jantele, le-am curatit miezu si buzele , insa am o nelamurire.. vreau sa polishez buzele jantelor dar pot sa dau lac peste apoi? adica nu afecteaza polish-ul lacul?
Le-ai curatat in ce sens? Sters cu o carpa si detergent sau spalare, slefuire cu hartie abraziva? Daca faci polish pe buza, lacul care il vei da va tine fix pana la prima spalare cu vap-ul (neavand substrat destul de aderent si va coji/dezlipi extrem de repede). De preferat sa aplici lac(2-3 maini) peste buza matuita cu apa si abraziv P1000-P1200. Ti-as recomanda sa vizitezi sectiunea asta https://forum.4tuning.ro/671-firme-servicii-auto.html ca sa iti faci o idee mai ampla asupra muncii la care vrei sa te inhami
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline  
Old 03-09-11, 17:04   #3
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Vopsit si polishat jante! help

Quote:
Originally Posted by dexter_20 View Post
Le-ai curatat in ce sens? Sters cu o carpa si detergent sau spalare, slefuire cu hartie abraziva? Daca faci polish pe buza, lacul care il vei da va tine fix pana la prima spalare cu vap-ul (neavand substrat destul de aderent si va coji/dezlipi extrem de repede). De preferat sa aplici lac(2-3 maini) peste buza matuita cu apa si abraziv P1000-P1200. Ti-as recomanda sa vizitezi sectiunea asta https://forum.4tuning.ro/671-firme-servicii-auto.html ca sa iti faci o idee mai ampla asupra muncii la care vrei sa te inhami
le-am curatit cu decapant pentru vopsea,atat buzele cat si miezul jantei, buzele reconditionate unde era necesar cu hartie abraziva, buzele au iesit foarte bine la fel si miezul care ii curat pana la aluminiu curat, insa daca buzele imi sunt lucioase acum dupa ce voi da cu lac va fi si mai lucios nu? apoi pot polish banuiesc
Ruffy RUF is offline  
Old 03-09-11, 21:59   #4
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Vopsit si polishat jante! help

ai nteles gresit , efectul de polis/ luciu se obtine pe metal nu pe lac . mai bn lasi metalul gol si il mai polisezi la anumite perioade de timp. lacul e fix 0. se exfoliaza imediat .. asta daca e aplicat pe metal polisat . nu vei obtine niciodata efectul de oglinda daca dai cu smirgher sa zicem de 1000 , dupaia lac si sa polisezi lacul



pana acum am avut destule jante cu buza polisata. am incrcat si metoda cu lac peste ... nu e buna. se exfoliaza
am ajuns la concluzia ca tot metalul gol polisat e cel mai ok. polisul rezista 3-4 luni dar si mai mult daca il intretii tu cu o carpa+polis la intervale de aproximativ 2 saptamani

[img]http://farm7.static.***********/6207/6035198297_9960c1f515.jpg[/img]

[img]http://farm7.static.***********/6141/5918163468_7972b5827b.jpg[/img]

[img]http://farm6.static.***********/5227/5767030405_5cdeeffcc0.jpg[/img]
[url=http://www.***********/
__________________

Last edited by nutzuXXL; 03-09-11 at 22:11.
nutzuXXL is offline  
Old 03-09-11, 22:01   #5
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Vopsit si polishat jante! help

Inteleg. Va trebui sa dai 2-3straturi de fuller peste miez inainte. Matuiesti fuller-ul si abia apoi poti vopsi. Fuller-ul poate fi si normal, dar daca e special pentru aluminiu e si mai bine (dar e si mai scump). Pentru buza ai 2 variante: ori dai lac si apoi polish(rezista mai mult), ori slefuiesti cu hartie abraziva din ce in ce mai fina (termini cu p2000-p2500ud) dupa care polish. In ultimul caz, nu cred ca va dura mult luciul, datorita faptului ca aluminiul este expus factorilor externi deci...
dexter_20 is offline  
Old 04-09-11, 09:39   #6
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Vopsit si polishat jante! help

nici eu nu mai stiu ce sa fac... vreau sa fac o treaba buna!!! astept si alte pareri
Ruffy RUF is offline  
Old 04-09-11, 11:15   #7
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Vopsit si polishat jante! help

Daca vrei sa iasa o treaba buna, mai bine platesti pe cineva care face asa ceva, ii spui ce vrei si o sa iasa. Nu are rost sa faci experimente, mai ales daca nu ai mai facut asa ceva pana acum pentru ca exista riscul sa nu iasa cum vrei si atunci tot ai sa apelezi la cinva, numai ca vei da banii pe materiale degeaba
dexter_20 is offline  
Old 04-09-11, 16:11   #8
fastbiker

Stage 5
 
fastbiker's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,326
Default Re: Vopsit si polishat jante! help

Quote:
Originally Posted by dexter_20 View Post
Inteleg. Va trebui sa dai 2-3straturi de fuller peste miez inainte. Matuiesti fuller-ul si abia apoi poti vopsi. Fuller-ul poate fi si normal, dar daca e special pentru aluminiu e si mai bine (dar e si mai scump). Pentru buza ai 2 variante: ori dai lac si apoi polish(rezista mai mult), ori slefuiesti cu hartie abraziva din ce in ce mai fina (termini cu p2000-p2500ud) dupa care polish. In ultimul caz, nu cred ca va dura mult luciul, datorita faptului ca aluminiul este expus factorilor externi deci...
Duci omul in eroare..se numeste grundfiller.......fuller inseamna altceva si nu are legatura cu vopsitul.
fastbiker is offline  
Old 04-09-11, 16:18   #9
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Vopsit si polishat jante! help

Quote:
Originally Posted by fastbiker View Post
Duci omul in eroare..se numeste grundfiller.......fuller inseamna altceva si nu are legatura cu vopsitul.
Daca vroiam sa duc omul in eroare foloseam termeni tehnici. Eu am sa ma retrag, pentru ca tu esti expertul, nu eu...un nimeni. Daca ai ceva de spus, ai putea sa vii cu o oferta pentru el, deoarece cu asta te ocupi, furtuna in paharul cu apa nu cred ca e domeniul tau
dexter_20 is offline  
Old 04-09-11, 16:27   #10
fastbiker

Stage 5
 
fastbiker's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,326
Default Re: Vopsit si polishat jante! help

Quote:
Originally Posted by dexter_20 View Post
Daca vroiam sa duc omul in eroare foloseam termeni tehnici. Eu am sa ma retrag, pentru ca tu esti expertul, nu eu...un nimeni. Daca ai ceva de spus, ai putea sa vii cu o oferta pentru el, deoarece cu asta te ocupi, furtuna in paharul cu apa nu cred ca e domeniul tau
Mai sunt topicuri deschise despre cum se poliseaza buzele jantelor cum se aplica grundul,vopseaua...era deajuns sa caute.

Exista lac de buna calitate care rezista aplicat peste polish.Eu folosesc produse Dupont si sunt de buna calitate.

Mai bine daca isi face singur dupa gustul si placerea lui..incet incet reuseste,crezi ca toti care isi reconditioneaza jantele apeleaza la un atelier specializat...foarte multi isi fac singuri acasa si este foarte bine asa.
fastbiker is offline  
Old 04-09-11, 21:51   #11
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Vopsit si polishat jante! help

Quote:
Originally Posted by fastbiker View Post
Mai sunt topicuri deschise despre cum se poliseaza buzele jantelor cum se aplica grundul,vopseaua...era deajuns sa caute.

Exista lac de buna calitate care rezista aplicat peste polish.Eu folosesc produse Dupont si sunt de buna calitate.

Mai bine daca isi face singur dupa gustul si placerea lui..incet incet reuseste,crezi ca toti care isi reconditioneaza jantele apeleaza la un atelier specializat...foarte multi isi fac singuri acasa si este foarte bine asa.
Pai altfel ai satisfactia cand iti faci singur, oricum stiu ca trebuie pe miez dat cu grundfiller , eu eram nelamurit in legatura cu polish-ul apoi lacuitul...
Produsele astea Dupont unde as putea gasi/preturi?
Sau dupa polish cu ce produs pot da pe buza ca sa tina mai mult?

Last edited by Ruffy RUF; 04-09-11 at 21:55.
Ruffy RUF is offline  
Old 01-11-11, 23:01   #12
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Vopsit si polishat jante! help

Quote:
Originally Posted by Ruffy RUF View Post
Pai altfel ai satisfactia cand iti faci singur, oricum stiu ca trebuie pe miez dat cu grundfiller , eu eram nelamurit in legatura cu polish-ul apoi lacuitul...
Produsele astea Dupont unde as putea gasi/preturi?
Sau dupa polish cu ce produs pot da pe buza ca sa tina mai mult?
Se poate inchide multumesc!
Ruffy RUF is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -