Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Freehand - Desene de mana

Reply
 
Thread Tools
Old 20-07-15, 21:59   #1
Cossy-Design

Stock
 
Cossy-Design's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 8
Talking Desenele mele... Cossy-Design

Salut, numele meu este Jipa Cosmin( asa ma puteti gasi si pe fb), sunt din Brasov, am 14 ani si urmeaza sa intru la liceu. La fel ca probabil toti ce frecventeaza forumul acesta, sunt pasionat de masini de cānd ma stiu, fiind o chestie ereditara. De cativa ani desenez( in mare parte masini) si mi se spune ca am talent, desi nu am urmat niciodata un curs de desen/pictura. De curānd mi-am achizitionat si o tableta grafica si inca nu stiu foarte bine sa o folosesc. Insa, cum am scapat de stresul examenelor, vacanta voi lucra foarte mult si probabil ma voi obisnui si eu cu Sketchbook-ul.Voi incepe cu doua desene( unul neterminat) realizate cu ajutorul tabletei grafice, intrucat doar pe acestea doua le am pe calculator =D. Voi reveni ulterior si cu celelalte.Astept criticile voastre dar, desigur, si sfaturile voastre.

https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net...42&oe=5654403A

https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net...d9&oe=5616A8EA
Cossy-Design is offline   Reply With Quote
Old 22-07-15, 23:10   #2
Cossy-Design

Stock
 
Cossy-Design's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 8
Question Re: Desenele mele... Cossy-Design

Salut, in noaptea asta am reusit si eu sa termin Lamborghini-ul... Ce parere aveti de desene? Ceva sfaturi, obiectii....? ^_^

https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net...06&oe=5619230D
Cossy-Design is offline   Reply With Quote
Old 23-07-15, 22:23   #3
Cossy-Design

Stock
 
Cossy-Design's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 8
Unhappy Re: Desenele mele... Cossy-Design

Serios? Chiar nimeni nu mai activeaza pe forumul asta?!
Intre timp, o noua schita a unui Mercedes-Benz ^_^
https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net...ff&oe=565468A3
Cossy-Design is offline   Reply With Quote
Old 05-08-15, 10:04   #4
gabriel_cars

Stage 3
 
gabriel_cars's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 158
Default Re: Desenele mele... Cossy-Design

Salut !
Inceputul este bunicel. Depinde acum de ce vrei sa faci mai departe. Daca vrei sa desenezi masini existente, dupa imagini sau chiar masini vazute de tine la munte..mare ..etc ( un fel de schite rapide ) se poate merge pe directia asta, un desen de observatie fara o preocupare directa spre constructia volumelor ( desenzi practic ce vezi ). Daca vrei sa ajungi sa desenezi masini noi ( concepte ) pasul firesc ar fi sa incepi sa studiezi regulile perspectivei, cum se construiesc volumele. Incepi cu cele mai simple si treptat o sa ajungi la volume din ce in ce mai complexe.
Spor la treaba
gabriel_cars is offline   Reply With Quote
Old 05-08-15, 21:14   #5
Cossy-Design

Stock
 
Cossy-Design's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 8
Default Re: Desenele mele... Cossy-Design

Quote:
Originally Posted by gabriel_cars View Post
Salut !
Inceputul este bunicel. Depinde acum de ce vrei sa faci mai departe. Daca vrei sa desenezi masini existente, dupa imagini sau chiar masini vazute de tine la munte..mare ..etc ( un fel de schite rapide ) se poate merge pe directia asta, un desen de observatie fara o preocupare directa spre constructia volumelor ( desenzi practic ce vezi ). Daca vrei sa ajungi sa desenezi masini noi ( concepte ) pasul firesc ar fi sa incepi sa studiezi regulile perspectivei, cum se construiesc volumele. Incepi cu cele mai simple si treptat o sa ajungi la volume din ce in ce mai complexe.
Spor la treaba
Salut, in primul rand iti multumesc pentru sfaturi si pentru incurajari. Prin desenarea masinilor noi, presupun ca te referi la practicarea unei meserii ce implica asa ceva,nu? Sincer, mi-as dori sa pot profesa intr-un astfel de domeniu, insa nu vreau, sau mai bine zis nu pot datorita tarii in care traim ce nu prea permite si nu incurajeaza dezvoltarea acestor meserii...
As avea totusi o intrebare.. Din moment ce spui ca īnceputul este bunicel, imi poti spune ce pot inbunatati? Multumesc anticipat =)
Cossy-Design is offline   Reply With Quote
Old 06-08-15, 14:30   #6
gabriel_cars

Stage 3
 
gabriel_cars's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 158
Default Re: Desenele mele... Cossy-Design

In primul rand ca sa reusesti trebuie sa crezi ca vei reusi. Suna ca un cliseu dar este adevarat. In al doilea rand, chiar daca esti din tara asta care este adevarat ca nu este cel mai propice teren pentru o dezvoltare a unei cariere in designul auto ( exista insa tari in care este mult mai greu ...) nu inseamna ca nu ai sanse. Deja in prezent stiu circa 7 nume ale unor romani care lucreaza pe pozitii de designer auto ( si ma refer la creatie - pozitia cea mai ravnita, nu modelare 3d... etc...). In cazul tau, varsta de 14 ani daca am retinut bine din profil, ai tot timpul sa progresezi ca sa ajungi designer auto. Sfaturi sunt multe de dat atat referitor la desen cat si la alte aspecte ( directie scolara pe care o urmezi, alegerile facute in acest sens ). Oricum pentru inceput trebuie sa desenezi cat mai mult si in mod ideal, nu doar masini. Atat desen de observatie cat si desen constructiv. Treptat poti sa incepi sa "vezi" in timp ce desenezi la fata locului o scena sau un obiect, volumele din care sunt alcatuite si modul cum relationeaza intre ele ( intersectii, umbre, variatii de culoare, reflexe etc ) . Foarte important este sa nu cazi in capcana modelarii 3D indiferent de programul folosit. Ca sa ai sanse sa ajungi designer auto, trebuie in primul rand sa desenezi foarte bine de mana ( cu pix, creion, carbune etc ) dupa asta sa colorezi in tehnici traditionale cat si editare 2D pe calculator. Modelarea vine ca un plus abia dupa ce stapanesti cele de mai sus. Indiferent de ce o sa gasesti pe diverse forumuri, pareri ale celor neinplicati in domeniu, care sustin ca modelarea 3d este regina designului, ca ei nu stiu sa deseneze dar au in cap ce vor sa faca si trasnpun direct in 3D ...sunt doar povesti. Adevarul ultim sunt cerintele de angajare pentru posturile de designeri auto, sa te primeasca fara sa stii sa modelezi 3D sunt sanse mari daca esti extrem de creativ... sa te primesca si daca modelezi dumnezeieste fara sa stii sa desenezi..sanse zero pt un post de designer auto. Poti optine cu aptitidiena de moderare un post de modelare 3D, unde transpui in modele 3D schitele designerilor din departament. Daca mai ai intrebari, poti sa mi le trimiti pe mail, intru mai rar pe forum.
O zi buna.
gabriel_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -