Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-09, 00:23   #16
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

Anul acesta e organizat de dragracing.hu.
Jeff is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 00:25   #17
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

in baza aceluiasi regulament ca cel din 21.03?
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 00:36   #18
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

Quote:
Originally Posted by Jeff View Post
Regulamentul va fi cel obisnuit la KoE, deci nu cel al campionatului maghiar. Se va afisa din timp.
Regulamentul se va afisa in februarie.
Jeff is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 01:03   #19
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

Quote:
Originally Posted by Jeff View Post
Offtopic: in acel tabel nu conteaza cu ce configuratie ai obtinut timpii respectivi si nu cred ca regulile au relevanta in acest tabel.
Din pacate din cauza regulilor eu nu pot participa.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 01:12   #20
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

Pentru ca nu ai o cronometrare valida cu masina? Tocmai ti se ofera sansa, pe 21 martie. Cu ocazia asta vei vedea ce inteleg eu printr-un sistem de cronometrare bine pus la punct.
__________________
Romanian Dragracing Site
Jeff is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 01:15   #21
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

Nu am nevoie de asa ceva! Oricand pot cronometra cu adevarat oficial masina, in plus nimeni nu stie daca am facut sau nu asta deja, sau aproape nimeni.
Ce sa zic, multumesc de interesul celor care intreaba si multumesc pentru indemnurile de incurajare.
Ar fi frumos sa pot merge, chiar interesant si nu exclud aceasta posibilitate desi pentru mine aceasta participare cu masina nu poate fi o prioritate. Am treburi mult mai importante de facut, vreau sama relaxez in astfel de momente. Sa duci masina acolo pe platforma, sa ai un mic echipaj de service pentru interventie este destul de costisitor, implica ceva responsabilitate si diverse neprevazute. In plus doresc sa aduc cativa furnizori de piese seriosi, cu preturi decente la o calitate ireprosabila si desigur marfa originala, cred ca stiti lafel de bine cate probleme sunt cu copile pieselor de tuning si motorsport.HKS facut nu stiu unde, piese de prin China si Taiwan...
Am o familie, sotie, doi copii, treburi de lucru zilnice, afaceri, vreau sa dezvolt compania de tuning RacingCode. Pentru asta am platit si astept sa-mi fie trimis cel mai performant stand 4x4 din Europa sau macar din partea noastra de Europa. Trebuie sa aranjez sediul, serviceul, am de munca la greu si sunt investiti care merita sa le dai atentie.
In alta ordine de idei nu pot sa spun clar ca o sa vin cu masina sa ma dau, masina mea nu este gata.
Chiar daca ar fi maine, pana nu o vad la nivelul dorit de mine nu pot sa promit nimic. Da toate premizele sunt favorabile, totul decurge ok, poate mai bine decat ma asteptam, totusi nu pot sa ma pronunt.
Din bun simt atunci cand mergi intr-o casa respecti acolo regulile respective, ma refer la regulamente. In Romania LegalRacing a promovat un regulament cu privire la grupe, tot aici altii au mai facut si altfel, sau la Arad un Jeff ii ajuta aveau alte reguli alte departajari pe grupe. Dragul hun are un regulament, cel de la KOE altul, oare dupa care sa-mi fac eu masina? Va spun sincer nu ma intereseaza nici un regulamet si fac exact cum stiu ca e mai bine din punctul meu de vedere. Daca as fi influentat de astea masina mea nu ar mai fi asa cum vreau eu, prea multe reguli si restrictii. Nu am sa fac o masina care sa se supuna unor reguli speciale, fac doar ce stiu ca e bine de facut ca sa obtin performante in conditi de fiabilitate.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731


Last edited by SEBASTIAN; 30-01-09 at 01:20.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 01:18   #22
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

Perfect, back ontopic
Jeff is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 01:22   #23
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

Mi se pare dublicitar sa faci doua concursuri si sa ai reguli diferite, nu spun asta pentru mine pentru ca eu fac ceva pe regulile lor, asa cum inteleg ca nici tie nu-ti pasa de ele. De ce nu folosesc acelasi regulament, ar supara pe cineva?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 01:30   #24
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

Nu am zis ca nu-mi pasa de reguli, eu doar ma mulez dupa ele. Nu am comentat regulamentul vostru, nu le comentez nici pe celelalte. Nu vad de ce te agiti din moment ce nici tu nu aplici regulamentul KoE sau altul, ci pe al tau. Pe care probabil fac si ei ceva
De zile intregi nu faci decat sa te legi de regulamente si traduceri, cum ai mai facut-o si in trecut, desi n-ai nici o treaba, nu ai fost la vreo cursa de-a lor, faci doar valuri. Acuzi in stanga si dreapta fara sa cunosti de fapt persoanele in cauza. Ignori parerea celor care au fost la acele curse, useri ai forumului, din Bucuresti, Craiova, Timisoara si continui sa faci ce stii tu mai bine. Oamenii vad si nu-s prosti...
Jeff is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 07:29   #25
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

Nu fac masina dupa nici un regulament, in plus chiar daca dupa al meu se inscrie intr-o anumita grupa daca am venit am fost la cea mai de sus.
Nu stiu de ce crezi tu ca acuz pe cineva de ceva.
iti inteleg pozitia intr-o oarecare masura doarece consider ca poti fi complice la traducerile respective.
La regulamente am atras atentia din motive logice si pentru faptul ca multe din modificari mi-au fost reclamate, asa vad oameni situatia.
Eu am spus si repet din punctul meu de vedere atat timp cat folosesc bani care nu vin de la organizatorul respectiv nu ma voi gandi sa fac o masina pentru vreo grupa, fac cum consider ca e bine pentru masina sa fie foarte rapida.
Daca cineva doreste sa faca o masina destinata special pentru o anumita grupa o putem face.
Parerea mea este ca poate ar fi bine macar sa foloseasca un regulament comun cu KOE. Trebuie cautat un numitor comun.
Lumea vede tot si a vazut asocierea ta cu vechii unguri de la Arad acum apari langa o alta factiune maghiara din Ungaria, oare o sa mergi si pe la concurenta lor?

Last edited by SEBASTIAN; 30-01-09 at 07:31.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 09:24   #26
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Parerea mea este ca poate ar fi bine macar sa foloseasca un regulament comun cu KOE. Trebuie cautat un numitor comun.
Lumea vede tot si a vazut asocierea ta cu vechii unguri de la Arad acum apari langa o alta factiune maghiara din Ungaria, oare o sa mergi si pe la concurenta lor?
Atata timp cat tu nu aplici vreun regulament universal nu vad sensul agitatiei tale.
Pe de alta parte nu te priveste pe tine sau pe altii cu cine ma asociez eu. Pentru cultura ta generala concurentii romani au avut numai de castigat din toate asocierile mele de pana acum, esti liber sa-i intrebi.
Jeff is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 11:45   #27
kickass

Stage 5
 
kickass's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,168
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

@SEBASTIAN

nu vad de ce te agiti atata in legatura cu regulamentele, atata timp cat nu ai participat pana acuma la vreo cursa din ungaria si din ce spui mai sus, nici nu intentionezi ,pentru ca ai alte prioritati.

p.s. si mie mi se pare aiurea regulamentul Legal Racing!! o sa il schimbi pentru mine?
kickass is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 16:09   #28
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

Nu regulamentul in sineera problema. Am explicat corect romaneste.
Ideea era un numitor comun la care sa ajungem toti in timp, inclusiv LR sa modifice gupele.
Sa se cronometreze lafel si sa fie grupele lafel, cand vorbim ceva sau comparam un timp sa fie luat in aceleasi conditii.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 17:06   #29
kickass

Stage 5
 
kickass's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,168
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

timpul masinii "X" va fi tot timpul acelasi, indiferent de grupa in care va fi ea incadrata!!
nu grupele de concurs pot influenta timii, ci pista si sistemul de cronometrare!
am vazut ca au fost cronometrate unele curse din RO, dar dupa mine acei timpii nu au nici o relevanta, din cauza sistemului de cronometrare!
kickass is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 22:54   #30
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: King of Europe Dragster 2009 la Kiskunlachaza!

Da cred ca ai vazut timpii de la Arad.
Timpii din Romania masurati de LegalRacing erau inclusiv timp de reactie.
Cand ceasul ajungea la pozitia de start cronometrul Tag Heuermasura timpul pana acesta era intrerupt pe fiecare culoar in parte de automobilul care ajungea in dreptul celulelor de sosire.
Cand au fost celule si la start acestea vegheau doar daca era anticipat startul cu cat si anulam mansa pentru cel care incalca regula.
Sculele erau si sunt in propietatea FRAS sunt f bune se trimit periodic in Elvetia si toate campionatele de la FRAS se bazeaza pe timpi masurati asa.
Rog verificati cat costa o astfel de instalatie si care sunt calitatile ei: http://www.tagheuer.com/
Faptul ca nu am avut afisaj, ca nu am scos harti la imprimanta este un minus. Nu am avut buget sa ne permitem show.
Sti ca sistemul folosit la cronometrarea KOE a avut abatere intre benzi?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -