Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 21-05-06, 18:34   #1
Godea

Stock
 
Join Date: May 2006
Posts: 8
Default turbina pe logan se poate pune?

Salut
Am si eu o intrebare: as dori sa stiu daca se poate pune turbina pe logan, cam citi cai poate da(am si cip+evacuare) si cam cit m-ar duce la bani?
Va multumesc

Last edited by aleks; 18-09-08 at 10:33.
Godea is offline   Reply With Quote
Old 21-05-06, 22:02   #2
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

cipul nu are relevanta ca oricum trebuie refacut softul dupa ce pui turbo.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 21-05-06, 23:42   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

Quote:
Originally Posted by Godea
Salut am si eu o intrebare ,as dori sa stiu daca se poate pune turbina pe logan si cam citi cai poate da(am si cip+evacuare) si cam cit mar duce la bani.Va multumes


Mai bine te-ai gindi cit mai duce motorul ,fara sa-l decomprimi inainte de "grefa" turbo.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 21-05-06, 23:51   #4
im570rm

Stage 5
 
im570rm's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 489
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

era o firma de tuning din germani parca care pune compresor pe loganul de 1.6 il ducea in 136 de cai
im570rm is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 10:42   #5
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

Exista o firma din Romania care a pus kompresor pe un BMW si a facut tot kitul aici si tuningul electronic tot aici. Ma gandesc ca pot pune si pe Longan.
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 12:04   #6
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

Va pierdeti timpul.E plin pe sectiunea asta de intrebari legate de turbina/compresor pentru masini cu motoare de 75-110 CP...care toate au ramas la stadiul de intrebari.Cine a luat Logan l-a luat pentru ca a vrut o masina noua,cu garantie,IEFTINA.Ma indoiesc sincer ca vreunul dintre posesori va da inca jumatate din valoarea masinii pentru a aduce masina la un nivel sub-mediocru de performante,cu riscul de a-si distruge motorul si cu renuntarea la garantie.De banii aia era mai simplu un Leon turbo SH...tot fara garantie,cu risc mai mic de a crapa ceva,performante mult mai bune si in linie dreapta si pe curbe.
Race is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 16:47   #7
Godea

Stock
 
Join Date: May 2006
Posts: 8
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

Quote:
Originally Posted by Race
Va pierdeti timpul.E plin pe sectiunea asta de intrebari legate de turbina/compresor pentru masini cu motoare de 75-110 CP...care toate au ramas la stadiul de intrebari.Cine a luat Logan l-a luat pentru ca a vrut o masina noua,cu garantie,IEFTINA.Ma indoiesc sincer ca vreunul dintre posesori va da inca jumatate din valoarea masinii pentru a aduce masina la un nivel sub-mediocru de performante,cu riscul de a-si distruge motorul si cu renuntarea la garantie.De banii aia era mai simplu un Leon turbo SH...tot fara garantie,cu risc mai mic de a crapa ceva,performante mult mai bune si in linie dreapta si pe curbe.
Sincer ai dreptate,am luato ca a fost noua(si in rate),iar acuma chiar ma gindesc serios sa o vind sami iau altceva mai frumos (dupa cum ai zis si tu un leon)
Godea is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 00:29   #8
kmutu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 15
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

se poate pune,si nu chiar asa la preturi foarte ridicate,in special dale ti le monteaza niste baietasi nu firme autorizate,ii mai schimbi cateva chestii in motor si gata,nu are rost sa te omori cu chip tunning k omori motorul,mia bine il faci din nou sa reziste dekt sa-l forjezi pest elimite din computer
kmutu is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 20:39   #9
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

Quote:
Originally Posted by kmutu View Post
si nu chiar asa la preturi foarte ridicate,ii mai schimbi cateva chestii in motor si gata,
si gata adica BUM? nu e chiar atat de simplu pe cat crezi
BASU is offline   Reply With Quote
Old 14-03-07, 02:11   #10
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Va pierdeti timpul.E plin pe sectiunea asta de intrebari legate de turbina/compresor pentru masini cu motoare de 75-110 CP...care toate au ramas la stadiul de intrebari.
Are sens montarea de turbina sau compresor pe un motor de 75-110 CP daca masina respectiva s-ar numi Mini One sau Cooper. Daca e Logan posesorul respectiv va da inca jumatate din valoarea masinii pentru a aduce masina la un nivel sub-mediocru de performante si a se infige in primul copac, fiindca sasiul "lazilor de portocale pe roti" e facut sa transporte continutul incet si cu grija de a nu rupe fundul soferului pe gropi, nu pentru manevrabilitate. (Trebuie sa conduci Loganul ca sa afli asta, comentariile din fotoliu ale cuiva fara permis sunt inutile )

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 14-03-07, 09:53   #11
TopArt
Registered

Stage 5
 
TopArt's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 607
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Daca e Logan posesorul respectiv va da inca jumatate din valoarea masinii pentru a aduce masina la un nivel sub-mediocru de performante si a se infige in primul copac, fiindca sasiul "lazilor de portocale pe roti" e facut sa transporte continutul incet si cu grija de a nu rupe fundul soferului pe gropi, nu pentru manevrabilitate. (Trebuie sa conduci Loganul ca sa afli asta, comentariile din fotoliu ale cuiva fara permis sunt inutile ) ~Nautilus
https://www.youtube.com/watch?v=PQbk8...hp%3Ft%3D34921

s-a mai pus pe forum filmuletul. e numa bun de vazut, dar nu si de incercat cu un stock...

condus eu personal si loganca initiala 1.4 MPI, condus 1.5 DCI, condus 1.4 16 valve. cu cap si bineinteles cu dorinta si intelegerea upgrade-ului tehnic, cu rigidizarea de rigoare, cu suspensiile adecvate, cu supradimensionarea franelor, bineinteles cu compartimentul motor plin de surprize noi - bineinteles, repet, daca respectivii proprietari isi pot justifica investitiile - lor, nu noua, atunci cred ca nu o sa mai fie atata ura si desconsiderare omniprezenta pentru vestitul cotetz si/sau eventualele lui veleitati sportive
TopArt is offline   Reply With Quote
Old 14-03-07, 17:09   #12
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

Quote:
Are sens montarea de turbina sau compresor pe un motor de 75-110 CP daca masina respectiva s-ar numi Mini One sau Cooper
Adevarul asta e.Cand cumperi un cacat de clasa mini de 90 CP la pretul unei compacte de 110+ CP,solutia ideala e sa bagi si mai multi bani in el

Despre cat renteaza sa pui turbina pe Logan se poate sa ma fi inselat,noroc cu Nautilus ca mi-a deschis ochii In urma operatiei o sa ai o masina de clasa compacta,cu motor transversal,distributia de masa a unei acadele,ampatamentul unei biciclete,motor cat o sticla de suc in care sufla un feon si punte spate de pick-up putin inmuiata.De ce ai da bani pe una care vine din fabrica asa,cand ai solutia la indemana pentru bani mult mai putini ?! Daca pui un feon suficient de mare,poti obtine chiar 180 CP
Race is offline   Reply With Quote
Old 15-03-07, 23:25   #13
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

Corect Race, se poate orice, dar merita?
Apropo de Logan, nici suspensie lui golf3-4 nu e mult mai compacta...din pacate nici nu s-a facut un gti adevarat din nici una...dar si din logan se poate mult, ca si suspensie ca si frane....dar te costa grav!!!
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 19:08   #14
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

apropo de costuri, o turbina (second) de la o masina cu pedigri de curse (ex:leon cupra) cam cat costa? dar una numai buna pt un motor de pana in 100 de cai?
liwiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 19:12   #15
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: turbina pe logan se poate pune?

Pentu un motor de 100cai nu trebue turbina!!!
daca la litru vrei sa scoti ~80-100cai poate, dar numai peste asta merita!!!
Si poti pune fara problema turbo de pe diesel (e cert ca acoolo merge la o temperetur mai scazuta, dar e ieftina si se gaseste, 150-250euro).
(una noua pentru benzine incepe la 400-si in sus, fara west-gate)
Eagleee is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -