Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-08, 21:39   #31
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

Mi se pare normal sa iti consume mai mult. Vrei viteza, baga mana mai adanc in buzunar
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 09:38   #32
webcathos

Stage 5
 
webcathos's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,335
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

Pai daca pui injectoaremai mari e normal sa fie mai gurmanda!!!Am vorbit si cu un strungar care face "comprimari" si mi-a zis ca orice modificare a chiuloasei face ca motorul sa nu mai fie asha fiabil...adica in loc sa duca 200 miii km va duce 100 mii!!!
Acum,apropo de injectoare,am inteles ca ar merge cele de esperon de 1.8 si nu ar afecta consumul asha tare!!
webcathos is offline   Reply With Quote
Old 17-03-08, 10:18   #33
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: Modificari motor CIELO

@webcathos cum sa nu consume , 1.8 are debitul/ minut mai mare la benzina ! automat daca pui aceste injectoare consuma si mai mult .
Mie pe 16v si asa imi ia 15% daca ii mai pun si injectoare de leganza in 2 ture de bloc termin benzina ...

Nu inteleg de ce nu vreti voi sa schimbati motorul cu unu de opel 2.0 16v poate chiar 2.5 v6 .
c20let este un motor foarte fiabil il gasiti sub 1 mie euro si se poate modifica destul de bine .
Motorul 16v seamana destul de bine (estetic) cu cel de pe cielo 16v , daca scrieti pe capacul de la bujii Daewoo 16v nu o sa atrageti atentia .
RAR-ul nu e o problema atat de mare ...

nu cred ca se poate duce motorul de cielo la un 180 cai cu vreo 1000euro , vreti senzatii schimbati-l...
__________________
->Reparatii Turbosuflante 0754.455.425
W R S is offline   Reply With Quote
Old 17-03-08, 12:07   #34
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

si tu pui let-ul pe cielo cu 1000 euro? nu te supara ca-ti spun, dar astea sunt vise... cheltuielile sunt muuuult mai mari. motorul, in stare buna, este f greu de gasit si nu cred ca este doar 1000 euro complet (motor, cutie, electronica si evacuare); ai sansa sa fie cu probleme si sa mai bagi mana in portofel pt reparatii...; mai adauga costurile demontarii motorului vechi + montarea let-ului + modificarile sasiului. dupa ce ai 200cp, mai dai banii si pe frane+directie+stabilitate... ca fara astea degeaba ai "calutii" sub capota, daca nu poti sa pleci de pe loc, sau, mai grav, nu poti sa-i mai opresti.
eu cred ca pt o asemenea modificare, fara minim 3000 euro nu scapi...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 18-03-08, 10:51   #35
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: Modificari motor CIELO

@Geo_ZGA stii foarte bine ca o calibra la nemti este cateva sute de euro !
cutia am inteles ca merge si cea de cielo originala . Acum cateva luni am vorbit cu un mecanic daewoo care a montat un 2.0 16v pe un cielo si a zis ca doar in partea stanga a modificat putin ca sa intre motorul .

cu 1.000 euro eu zic ca ai motoru + instalatia electrica + cutie .
Recunosc, motorul trebuie facut in orice stare l-ai lua' .Cheltuieli neprogramate sunt in orice plan .

Eu vorbeam strict de motor , ca mai trebuie schimbate franele, puntea spate , suspensie , cauciucuri mai mari , roll cage si nu in ultimu' rand niste scaune cu centuri in 5 puncte .
W R S is offline   Reply With Quote
Old 18-03-08, 11:03   #36
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: Modificari motor CIELO

scuze ca am postat de doua ori dar nu mai merge editat ,

uite ce am gasit eu aici ... http://opel.anunturi-auto.4tuning.ro...SFI-81718.html

daca toata masina costa 1.300 euro , negociabil sigur la 1.200 , si-a mai oprit si omu` ceva bani ca n-a adus-o degeaba , gandeste-te cat e un motor !

O calibra cu probleme la motor nu prinde 240km/h !
PS. Un prieten de-al meu dadea una la 1100 euro negociabil , arata mai rau pe afara dar motorul mergea bine .
W R S is offline   Reply With Quote
Old 18-03-08, 11:11   #37
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

ai si tu dreptate "doar cu motorul"... dar calibra asta e sfi-ul de 160cp. let-ul este mai scump.
ideea e ca nu poti pune un motor mult mai puternic fara sa faci modificarile de mai sus, la frane, suspensie... iti risti viata aiurea.
oricum, ca "stage 1" (sa-i spunem asa ), indicat ar fi sa modifici motorul de cielo. sincer, eu asta am de gand pt moment... batai de cap mai putine, fara probleme cu politia si rar-ul... normal ca nu compari puterea la care duci motorul de cielo cu 160-200cp de pe opel, dar tot e ceva.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 18-03-08, 11:27   #38
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: Modificari motor CIELO

Motorul stock de cielo merge modificat . Va fugi numai daca va avea benzina , injectoare cu debit mare , dar nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva , mie oricum imi ia peste 15 % in Bucuresti , drum lung peste 10% , daca pui alte injectoare poate consuma si dublu .

Nu vorbesc aiurea stiu 2 oameni cu injectoare pe cielo modificate . Le consuma MUULT . Un 2.0 16v scuza-ma ... chiar daca ia 20 % in bucuresti macar fuge !

sa zicem merci ca avem motoare pe care ni le putem transplanta pe masinute , si nu avem vre-un logan sa visam la un 2.0 16v de pe renault clio Sport ce costa peste 20.000 EURO (numai motorul).
W R S is offline   Reply With Quote
Old 18-03-08, 17:23   #39
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

si fara injectoare mai mari... mai ai destule modificari de facut pana acolo. 15% consumul tau e enorm... cel mai mult mi-a consumat asta iarna 14%, dar era din cauza soferului in mod normal imi consuma maxim 12%.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 19-03-08, 12:36   #40
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: Modificari motor CIELO

O modificare .
Am catalizatorul scos , poate de aici si consumul , diferenta se simte la acceleratie si la sunet . Costuri (~60 RON teava + 2 garnituri de aluminiu 4 ron bucata parca).
W R S is offline   Reply With Quote
Old 19-03-08, 13:02   #41
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

si sonda lambda e pusa unde trebuie? de obicei, cand se scoate catalizatorul, se pune sonda tot in aceeasi zona unde a fost original... altfel poate citi gresit si, cel mai rau, iti baga motorul in regim de avarie: benzina la greu si aer mai putin.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 19-03-08, 13:08   #42
W R S

Stage 5
 
W R S's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 347
Member of:
[AUDI]
Default Re: Modificari motor CIELO

Masina fiind productie 2003 este euroII , nu am avut nici o sonda pe catalizator . Nu stiu exact unde e la mine , mecanicul a spus ca n-am treaba cu sonda si ca o lasam asa .

Probabil la cele euroIII este mai complicat procesul.
W R S is offline   Reply With Quote
Old 19-03-08, 17:29   #43
mad max

Stage 5
 
mad max's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,206
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Modificari motor CIELO

@WRS: Prietene tu amesteci varza cu maioneza. C20LET e una si C20XE e alta. Daca vrei iti pot istorisi, dar nu cred ca are rost aici. Ce spui tu sunt basme. Iti dau eu injectoare de espero de 2000 sa ti le pui si daca masina ta fuge mai tare o cumpar eu. Motorul functioneaza pe amestec de aer si benzina. La ce bun ca ii bagi mai multa benzina? O sa mergi pe amestec bogat si atat. Am facut si incercat destule chestii pe motorul de cielo si costurile sint mari in raport cu puterile obtinute. Mai bine iti stabilesti un target si incerci sa il atingi. Rezultate imediate cu bani putini nu exista.
__________________
STOCK IS FOR LOOSERS. BAUBAU Racing!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti nu de teama ca le-ai putea pierde ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!!!
Everybody can buy a car, but not everybody can modify a car...
DE VANZARE CIELO GSI 16V!!! https://forum.4tuning.ro/496-anunturi...o-gsi-16v.html
mad max is offline   Reply With Quote
Old 19-03-08, 18:12   #44
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari motor CIELO

exista... toba sport 10 magari , filtru sport 5 yezi (yed), sticker cu nike sau boss 2 cai... si lista poate continua :P
glumeam... dar oricum, modificarile unui motor de cielo cred ca costa mai putin decat transplantul unuia de opel...eu asa zic.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 19-03-08, 19:42   #45
mad max

Stage 5
 
mad max's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,206
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Modificari motor CIELO

Asa este, dar preturile la piesele de opel pt motor sunt triple fata de cele de daewoo.
mad max is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -