Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-09, 22:07   #1201
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by addyaddu View Post
Mersi, o sa incerc sa il curat weekendul asta.
Si inca ceva, stie cineva daca se potrivesc amortizoarele fata de matiz pe tico? MS
eu am acum suspensie completa de matiz. Raspuns final : DA, potriveste perfect, si recomand !
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 10:10   #1202
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
am impresia că am consumul puțin peste normal și anume:
Plumb 95+(Petrom): Giurgiu-București (60Km, 30km cu 100-110km/h si 30 cu 40-50km/h din cauza drumului infect de la Adunati)+ Bucuresti Progresul - Bucuresti Miliari undeva în ora (intermediară) de vârf, 17:00-18:00 și înapoi, toate astea până la Giurgiu cu aceleași viteze; undeva la 160Km in total rulați, am avut un consum de 10l. După un mic calcul am un consum de 6.25% mediu. E ok sa fie asa? Mi se pare cam ridicat (având în vedere că eram singur în masină dus, 65kg, iar la întoarcere 3 persoane, cam 190kg, întors).
hmm... e oarecum bine, in bucuresti cel putin e bun consumu, iar drumu ala pana la giurgiu e teroare pe o portiune mare unde eu unu am mers cu a 2-a sau a 3-a, deci nu-ti face griji de consum, a iesit relativ bine.

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
P.S. 2 La voi se aude la fel?
Mulțumesc!
da, asa se auzea.... cand aveam toba finala sparta baga capu pe dedesubt, daca vezi rugina sau gauri e clar. si nu te sfatuiesc sa o sudezi (adica repari) pt ca nu iese bine, ci s-o schimbi, ca pret e cam tot p-acolo.

succes!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 12:29   #1203
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by luciang View Post
Nu jantele au fost pe un matiz si se potrivesc!Am facut proba!Ideea este ca se potrivesc piulitele de matiz dar cele de matiz nu merg pe tico deci imi trebuie sa fac niste piulite de matiz dar care sa aiba filetul pentru tico.Am facut rost de o piulita de matiz dar imi trebuie un meserias care sa-mi faca piulitele asta e problema.Am cam tot ce imi trebuie inafara de meserias si material pentru ca banuiesc ca se fac dintrun aliaj special.
nu merg puse piulitele de la matiz ? eu am jante de 15" si am luat niste piulite de dacie( au acelasi pas la filet) si le-am modificat fusta/buza la un strung, si au mers super bine.
__________________
Vand jante Mak audace mirror 4x114 - 15" - 6j - et38 - 250 euro

https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...-250-euro.html
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 10-05-09, 14:43   #1204
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

s-a intamplat sa nu va mearga becurile(AMANDOUA!!!) de la stop(frana) si becul sa fie ok?
daca da care a fost cauza?
STREET is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 07:58   #1205
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

pai ai probat becul? schimba-le pe amandoua eventual ca sa te convingi. verifica sigurantele, sa nu ai vreun scurt.

app de becuri, de cat sunt becurile pe fata la tico? ca sunt unele in carrefour, la set, cica "xenon" sau ceva de genu, ma gandesc ca lumineaza mai tare. merita cumparate, sau...le iau degeaba? ideea e ca vreau sa aibe lumina mai puternica, ca astea mi se par extrem de CHIOARE, adica atunci cand ploua nu vad nimic. HELP!!!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 09:39   #1206
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Club TICO

Nu mai tin numele exact, insa stiu cu siguranta ca se potrivesc cele de la vectra,kadet... opel in general. (Eu le-am luat de la o vectra, se simte) Nu m-am plans niciodata si mai tot timpul pe faza scurta merg.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20022009513.jpg
Views:	146
Size:	534.9 KB
ID:	912499  
__________________
Ofer Diagnoză MultiMarcă pentru automobile cu dată fabricație până în 2014 !
Ofer Diagnoză Profesională pentru Ford cu dată fabricație până în 2013 prin IDS !
New => Me Ford Focus MK3 Black Mist!
Ex => Familie Ford Fiesta MK6 Blue Devil !
Ex => Familie Daewoo Tico SL Sleepy Beauty!
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 10:53   #1207
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by STREET View Post
s-a intamplat sa nu va mearga becurile(AMANDOUA!!!) de la stop(frana) si becul sa fie ok?
daca da care a fost cauza?
Contactul de la pedala de frana... curata-l sa nu fie oxidat, incearca sa pui firele pe direct sa vezi daca se aprind stopurile, si daca nici asa nu merge... schimba-l.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 11:02   #1208
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Contactul de la pedala de frana... curata-l sa nu fie oxidat, incearca sa pui firele pe direct sa vezi daca se aprind stopurile, si daca nici asa nu merge... schimba-l.
sau mufa, am avut aceeasi problema si am gasit mufa topita 90%. de la ce nush nici in zi de azi, dar de atunci nu am mai avut probleme (poate pt ca am desfiintat mufa )
__________________
FRONT YARD ENGINEERING -- Fastest TICO in the WORLD -->> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...e/page-12.html
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 13:40   #1209
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Nu mai tin numele exact, insa stiu cu siguranta ca se potrivesc cele de la vectra,kadet... opel in general. (Eu le-am luat de la o vectra, se simte) Nu m-am plans niciodata si mai tot timpul pe faza scurta merg.
se vede diferenta! asta in poza, ca pe viu cred ca e sis mai si... o sa caut, eventual intreb la piese/electrician ca stiu aia sigur. (ca in carrefour habar n-are ala de capu lui daca il intreb asa ceva). mersi
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 16:47   #1210
RuffRydder

Stage 1
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 14
Default Re: Club TICO

Sa ma anunti si pe mine daca iti iei becuri si cat dai pe ele ca ma intereseaza si pe mine
RuffRydder is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 22:33   #1211
luciang

Stage 4
 
luciang's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 252
Default Re: Club TICO

Multumesc!TZN -85-BUB dar intre timp am reusit sa dau de cineva care mi-a facut niste piulite la strung.Problema e ca acum trebuie sa schimb cheia de roti ptr ca acum imi trebuie cheie de 19 pentu roti.Maine sper sa-mi vina si anvelopele 175/50/r13.Abia astept sa o incalt cu ele.
luciang is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 04:42   #1212
RuffRydder

Stage 1
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 14
Default Re: Club TICO

Am si eu o mica problema ... martoru de pe bord de la rezervor in face figuri de vreo 2 zile : ba imi arata cata benzina mai am ba nu imi arata ... aveti idee ce pot sa ii fac ? sau pe unde sa umblu sa ii dau de cap ? Ms anticipat
RuffRydder is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 09:06   #1213
luciang

Stage 4
 
luciang's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 252
Default Re: Club TICO

Si eu am avut aceasta problema cu indicatorul de nivel la benzina si am vazut ca era de la contactele care vin la plutitorul de la rezervor,se coxsasera si cand faceau contact cand nu.Asa ca am dat rezervorul jos si am relipit contactele si acum e totul inrtegula.
luciang is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 04:59   #1214
RuffRydder

Stage 1
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 14
Default Re: Club TICO

Aveti idee unde gasesc un scaun de sofer / la dezmembrari undeva ? sau daca aveti voi unu in plus va scap eu de el ( contra-cost evident )
RuffRydder is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 22:16   #1215
luciang

Stage 4
 
luciang's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 252
Default Re: Club TICO

Pai la dezmembrai!nu doar ai dat singur rspunsul!
luciang is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -