Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-12, 11:11   #1
apaminerala

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 32
Default Cielo decapotabil

S-a mai facut pina acum?
apaminerala is offline   Reply With Quote
Old 08-12-12, 10:36   #2
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo decapotabil

da.
http://daewooforum.pl/temat20572.html
topser is offline   Reply With Quote
Old 09-12-12, 07:31   #3
apaminerala

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 32
Default Re: Cielo decapotabil

Multumesc.
O lucratura impresionanta la polonezi.
In Romania oare s-a mai facut? Nu neaparat Cielo...
apaminerala is offline   Reply With Quote
Old 09-12-12, 13:27   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo decapotabil

Suntem de sectiunea Daewoo... sunt relevante alte marci?
Da, s-au facut... si Dacia, si Trabant (bleu, decapotabil, motor Golf 2 gti, venea la curse pe vremuri). Pe google e greu sa cauti?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 09-12-12, 14:26   #5
apaminerala

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 32
Default Re: Cielo decapotabil

Da, e relevant, fiind vorba de o munca ce e relativ aceeasi, indiferent de marca.

Nu credeam ca e nevoie sa explic o chestiune simpla, mai ales ca raspuns la celebrul "cauta pe google".

E o mare diferenta intre

- a face Trabantul decapotabil ( nu are elemente de securitate in caroserie, nu e caroserie autoportanta, e o caroserie lipita de un sasiu solid - da, avut Trabant, cred ca mi-l amintesc in toate amanuntele, chei de 10, 13 si 17 trebuie, cite doua, nimic altceva ). Sunt niste baieti la Ms. care o fac pentru oricine mai ieftin decit as putea-o face eu pentru mine insumi. Daca venea la curse avea un roll-cage, si , cred, arc de securitate. Pe care eu as putea sa le fac la Kaloian la Ruse, care a facut ceva masini pentru mine, si pentru altii.
Solutiile pe care le-am vazut cautind pe google sunt fara arc de securitate.

- a face Cielo decapotabil, ocazie cu care cineva care a facut sau a vazut facut poate sa spuna : pune sistemul de la .... ( baga aici Opel Corsa, Kadett, etc. ) si vezi ca e un mecanic in Voluntari care face asta.

Genul asta de feedback mi-ar fi fost de folos.


Deci, daca nu poti ajuta cu un raspuns la intrebarea mea, pot sa te rog sa te abtii de la comentarii?
apaminerala is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 15:32   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo decapotabil

Din pacate pt tine, nu, nu pot sa ma abtin de la comentarii pt ca este un forum public. Oricine are dreptul sa scrie.
Daca ai fi pus intrebarea cum trebuie de la inceput, nu te-as fi trimis pe google. Asa intrebare... asa raspuns.
Si "celebrul" google chiar te-ar putea ajuta, macar sa gasesti poze pe care sa le studiezi, eventual chiar si proprietarii masinilor pe diverse forumuri, dar ma indoiesc ca vei face ceva in directia asta.
In primul rand Cielo este limuzina, deci nu ai ce sa adaptezi de la alte masini asemanatoare (gen Kadett, Astra etc). Masinile cabrio sunt in 2 usi, scurte. Nu in 4-5 usi. Teoretic poti face orice, problema e cat de bine si cat de rezistenta mai e masina (nu doar in caz de impact, ci si la vibratii si uzura normala).
Nu o sa primesti niciodata genul asta de feedback pt ca in Romania nu stiu sa se fi facut Cielo si in afara am vazut doar 2-3 Nexia in 3 usi facute asa, probabil cu adaptari de la Kadett cabrio.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -