Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-10, 17:43   #736
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Renault R12 Gordini

Vă tatonaţi degeaba, serios !
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 18:53   #737
LKS
Old School Cars

Stage 5
 
LKS's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,744
Member of:
[Moderators]
[Old School Cars]
[FOTO]
[DACIA]
Default Re: Renault R12 Gordini

Partea misto in toata cearta asta este ca valibrad are dreptate, si micii raceri cu dacii de pe aici se simt lezati.

Masina e un mare gunoi, dar are o valoare cel putin cat toate Daciile de pe aici, macar asta apreciati
__________________



LKS is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 19:02   #738
faustino

Stage 5
 
faustino's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,141
Default Re: Renault R12 Gordini

=)))))))))))))
Buna asta cu micii raceri...
faustino is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 20:48   #739
TwentyOne
VW Driver

Stage 5
 
TwentyOne's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 736
Member of:
[VW]
Default Re: Renault R12 Gordini

Nu inteleg faza cu micii raceri, si nu vad a se certa cineva aici.

Aveti dreptate, nea Nicu are cel mai tare Renault intre Dacii, o masina care nu are nici MACAR o janta vopsita, ce sa mai zic de polish la buze,...o masina căreia nu ii se arata motoru, oare DE CE?, pentru ca arata ca asta de jos, m-as mira...felicitari nea Nicu

PS. Nu e nevoie sa imi raspundeti, v-am inteles punctul de vedere
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	engine (52).jpg
Views:	654
Size:	47.6 KB
ID:	1468862  
__________________
Golf mk2 Gti 16v
TwentyOne is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 20:56   #740
aysmen

Stage 5
 
aysmen's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 389
Default Re: Renault R12 Gordini

Quote:
Originally Posted by TwentyOne View Post
Masina a urcat de 2 ori sus la baraj, in ziua raliului, intamplator am fost acolo la ambele speciale, omul este foarte "plin de el", e de inteles , are ceva ce nu are nimeni. Prietenii mei, cu care am fost acolo, il cunosc foarte bine, si nu prea am auzit vorbe de bine despre el. Cica ar mai avea una desfacuta pe care o tine "in pod".
Pacat de masina, era cea mai neingrijita masina dintre "batranele" de acolo, desi atragea cele mai multe priviri.
A fost rugat de cineva sa ridice capota, a ridicat-o juma' de metru si a inchis-o repede , nu ii inteleg logica, dar in fine.

P.S. La inceperea coborarii celei de-a doua speciale a inceput sa ii bata motorul, duminica a aparut cu ea, dar cine stie in ce conditii.

Pacat de masina (ma repet), pentru ca, cumpărători pasionați ar avea, cu "material " pentru reconditionare.
Cand a zis ,bine deschid capota dar putin asa ,fara sa faceti poze nimic ,nici nu a deschis-o pana sus si a si inchis-o,cu toate ca e netul plin de poze cu motorul
Dupa ce a deschis capota ,o persoana care urmarea impreuna cu mine cursele i-a zis "ho comunistule...." nea Nicu l-a auzit si i zice ..."ce ai zis mai zi odata....vino incoa ")))))
Omul cunoaste cate ceva ,dar are o aroganta....daca nu s-ar mai simti atat de mandru ar fi mult mai bine vazut .
Am auzit si eu povestea cu inca o gordina tipla tinuta in pod ,chiar de la un batran care spunea ca a avut gordina asta in curte.....iar fiso il tot tachina" de ai avut-o in curte..si ai dat-o..'''etc...

I povestea un baiat ca mai e o gordina la Bucuresti dar nea Nicu nu stiu ce tot zicea.....
aysmen is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 20:57   #741
mikkai

Stage 5
 
mikkai's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,121
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: Renault R12 Gordini

adevaru' ca toti avem dacii "perfecte" pe aici si gordina aia e doar un bolnav care nu mai vrea sa moara odata. Ne strica "prestigiul" si "imaginea". Numai ca Dacia nu are si nu va avea niciodata legatura cu R12 Gordini. Poate doar ca se aseamana in ochii vreunui om simplu care n-are treaba cu masini.

Quote:
Originally Posted by TwentyOne View Post
@valibrad...degeaba a luat-o la licitatie, degeaba se da "rotund" ....masina aia e neingrijita, nu se investesc bani in ea, iar in starea asta sigur ajunge rabla. A avut cumparator, si are in continuare, om la 50 de ani cu "ceva" finante, si cred ca nu o ia sa se duca sambata la liniute cu ea
Si omul ala la 50 de ani cu "ceva" finante nu poate sa isi cumpere un proiect din Franta sau e fixat pe jafu' asta?
mikkai is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 20:59   #742
popasan

Stage 5
 
popasan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,730
Member of:
[DACIA]
Default Re: Renault R12 Gordini

Sau poate arata tot asa motorul, oricum omu' e putin dus, l-am auzit ce vorbea anul asta la 4tuningdays, cand se afla in jurul daciilor prezente acolo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	A0560.jpg
Views:	379
Size:	62.6 KB
ID:	1468880  
__________________
Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
Dacia 1410 Sport Old School
popasan is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 21:10   #743
TwentyOne
VW Driver

Stage 5
 
TwentyOne's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 736
Member of:
[VW]
Default Re: Renault R12 Gordini

@aysmen.. inseamna ca ai fost pe langa mine si pe langa renato

@mikkai... am spus ca nea Nicu are ceva unic in tara, bravo lui, dar daca nu se baga bani in masina sigur "o sa moara".. Poate sa faca multe la masina si cu bani putini si in timp
Omu cu finante sta la cativa km de el, il cunoaste si pe el si pe masina.
TwentyOne is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 21:50   #744
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Renault R12 Gordini

Ma voi nu stiti ca nu e frumos sa barfiti!Lasati saracu om in pace ca poate nu poate sa doarma la noapte!)
Oricum faza cu motorul a fost de tot rahatul ca era un pieten de al meu de fata si mi-a spus aceeasi chestie ca mai mult de 2 palme nu a ridicat capota.De parca e ceva ilegal acolo si lumea nu trebuie sa stie,dar in fine....sa nu mai barfim pe saracu Nea' Nicu fiindca numele topicului este R12 nu Nicu!
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 23:18   #745
catalin7070

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 169
Default Re: Renault R12 Gordini

Barfiti degeaba, masina este inscrisa la Retromobil si are si ultima saiba originala. Ce n-a gasit aici a cumparat de pe ebay altfel nu putea sa inscrie masina ca vehicul istoric, ar fi eludat legislatia.
In vara am inteles ca merge cu masina la o expozitie in Franta sa vada si francezii ce masini istorice are Retromobil Romania!
Sper sa o mai aduca in tara, sa nu o vanda acolo cu 30-40.000 euro, poate 50.000 ca asa am inteles ca-i pretul la istoricile astea ...
catalin7070 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 11:30   #746
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Renault R12 Gordini

Ăsta este motorul de pe maşină, poza este făcută la o īntrunire de la Piteşti !
Aţi călcat īn picioare acest thread !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	INTRUNIRE%201100%20PITESTI%20014.jpg
Views:	649
Size:	72.5 KB
ID:	1469544  
__________________

Prietenii adevăraţi se gāndesc mereu la tine!
R.I.P, Adiţă!

Tragedia vietii este ca imbatranim prea devreme si devenim intelepti prea tarziu.

Last edited by GJ 64 GAB; 15-05-10 at 11:32.
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 12:10   #747
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Renault R12 Gordini

Quote:
Originally Posted by valibrad View Post
E posibil sa te fi confundat cu un tip cu un jaf de dacie alba "tunata" care se tot ruga de nea' Nicu sa-i dea si lui niste piese de Gordina. Cat priveste varianta nr 2, eu cand vreau sa dorm, dorm.

O fi nea Nicu asta mare imbarligator dar un singur lucru este verificat:
masina a luat-o la licitatie cu un pret mai mare decat al unei Dacii noi. deci e chiar pasionat de aceasta masina. Ca a ajuns in starea de azi nu stiu cat din vina ii apartine, masina oricum era facuta praf la curse dinainte, meritul lui este ca a mentinut masina cat de cat. Si cred ca masinile de raliuri de dinainte de 89 care au supravietuit pot fi numarate pe degete.

Daca faceti comparatie cu masini de liniute cred ca mai bine mutati-va pe topicul "BMW pisicute si rechini". R12 G este valoroasa nu prin performante ci prin G-ul ala de pe capacul motorului. Iar asta a lui nea Nicu prin volanul ala pe care l-au tinut in mana atatia campioni. De raliu nu de "liniute".
As fi vrut sa te fac idot, dar cu toate ca m-ai insultat, eu dau dovada de eleganta si stil si nu te insult.

Amice, in viata mea nici macar nu am vb cu el. Sa se puna problema sa cumpar eu piese de la el??? Niciodata. La ce naiba sa imi foloseasca mie piese de la o masina din 1970? Poate imi spui si mie ce piese am vrut eu sa cumpar, ca tare m-ai facut curios ! E retorica, nu e nevoie sa raspunzi.

Cred ca e un pic senil Don Quijote si am impresia ca si stiu cu cine ma confunda, dar deja nu ma mai cobor la nivelul tau sa intru in polemici. Si asa mi-am pierdut prea mult din timpul meu pretios acum cand ti-am raspuns la aberatii.
__________________

www.rustans.ro

Last edited by UniculSGM; 15-05-10 at 12:15.
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 14:07   #748
B-11-AYG
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,641
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Talking Re: Renault R12 Gordini

Quote:
Originally Posted by valibrad View Post
E adevarat ca mosu e cam senil. Pe vremea cand il curtai nu ti se parea chiar asa de nasoala masina.
Motorul a fost facut.
Nu cumva chiar tu esti acel mos senil? ca vad ca vrei sa dormi...
esti mai agitat in replici decat un pepsi la 2,5 litri
B-11-AYG is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 11:41   #749
jvc rc m70

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 1
Default Re: Renault R12 Gordini

Renault 12 Gordini 807/G 1972 grupa 2 145 cp DIN(160 cp SAE)la 7200rot/min V.max 200km/h Asta cred ca e cu adevarat f.rar.
http://annonces.ebay.fr/viewad/renau...972/5007326239
jvc rc m70 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-10, 07:53   #750
AG_XX_VLO

Stage 5
 
AG_XX_VLO's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 575
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Renault R12 Gordini

Quote:
Originally Posted by catalin7070 View Post
Barfiti degeaba, masina este inscrisa la Retromobil si are si ultima saiba originala. Ce n-a gasit aici a cumparat de pe ebay altfel nu putea sa inscrie masina ca vehicul istoric, ar fi eludat legislatia.
In vara am inteles ca merge cu masina la o expozitie in Franta sa vada si francezii ce masini istorice are Retromobil Romania!
Sper sa o mai aduca in tara, sa nu o vanda acolo cu 30-40.000 euro, poate 50.000 ca asa am inteles ca-i pretul la istoricile astea ...
masina a fost inscrisa de mult la Retromobil (traim in Romania)...
3 lucruri mai si clare 1 servodirectie
2 arcuri fata (provin de pe alta masina )+ amortizoare facte la strung )
3 amortizoare spate curse)
p.s valibrad nu are lonjeroane date cu grund ca dacia ta de remat.
le_ai vazut vrodata ? vorbe din vise....
AG_XX_VLO is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -