Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 02-06-08, 18:06   #91
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

Quote:
Originally Posted by Evoluti0n View Post
las ca ne dam spre zadareni daca vi la norby la un gratar

ps: pe 400m daca ai roti pe 16 o sa pierzi mult
eh..eu nu pierd )
si daca pierd...am de unde =))
anca...locul femeilor unde e...under za hood ?) sau in za kitchen ?)
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 18:23   #92
anca2000

Stage 2
 
anca2000's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 32
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

@cristi xp : probabil ai dreptate...mie imi place la fel de mult "under za hood" ca si "in za kitchen" sper ca nu ai vreo problema cu asta
anca2000 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 19:31   #93
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

grija numa sa nu incurci cheia de roti cu furculita...
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 19:40   #94
anca2000

Stage 2
 
anca2000's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 32
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

stai linistit...slabe sanse sa fac asa confuzie...apropo vezi ca la masina ta cheia de roti e in portbagaj langa roata de rezerva(daca ridici mocheta o vezi)
anca2000 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 19:43   #95
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

Quote:
Originally Posted by anca2000 View Post
stai linistit...slabe sanse sa fac asa confuzie...apropo vezi ca la masina ta cheia de roti e in portbagaj langa roata de rezerva(daca ridici mocheta o vezi)

acolo`i roata...
cheia e pe aripa din stanga langa cric...
dar daca te bagi in seama cu mine ca ma stii,si ai vrea sa te scot la un suc...sincer nu ti-ai ales momentul.Nu stau sa agat bighidoaice pe forum de masini.
__________________


Last edited by Cristi_XP; 02-06-08 at 19:47.
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 19:59   #96
anca2000

Stage 2
 
anca2000's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 32
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

am incercat sa fiu cat de la obiect se poate...dar vad ca nu ai cu cine....nu stiu daca am nimerit'o cu locul cheii de roti la tine in masina...dar nici nu vad legatura cu sucul si agatzatul..."bighidoaice"? ...uita'te un pic la varsta...nici eu nu vreau sa agatz nu consider ca ar trebui sa ma folosesc de un forum de orice gen pentru asta...si daca tot vrei sa propui ceva..propune o liniuta sau ceva de genul ca totusi despre aia era vor ba in thread...rog moderatorii sa ma scuze pentru offtopic
anca2000 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 20:02   #97
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

cu fetele ...doar la suc ies...da banuiesc ca asta urmareai nu ?)
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 21:49   #98
DannyMineru
Dacia Driver

Stage 2
 
DannyMineru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 60
Member of:
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

Quote:
Originally Posted by Cristi_XP View Post
mah da-o dracu. 8s pana la suta..o solenza ?
eu am limitare la 7000 rpm pe motor de 1.6 mpi ,si mai mult de 100 nu scot suta in a 2a...si la timp...undeva in jur de 10 s...
Si un 1.6 16v chipuit scoate suta in 9.3s ...io zic sa nu mai aberati fratilor.O avea solenza cutie buna,da dintr`un motor de 1.4 sa scoti timpii aia ,ca sa nu mai vorbim ca o solenza chipuita nu bate un 16v nici stock,ca sa nu mai vb chipuit...si cred ca nici un 1.6 stock...
Dar daca tie iti place sa crezi ca ai luat 100 la ora in 8s cu solenza...io te las.Inseamna ca daca tiganesti intachele...scoti sub 7.5s... Bafta la tiganit!!!
Io zic sa wake up totusi...mai pune o toba,mai un intache sport...faci 150 cp sigur din ea.
subestimezi prea mult solenza si eu unu cred ca esti posesorul unui Logan , tin sa te anunt ca toata lumea iti poate confirma ca e mult mai puturos decat o solenza . Acuma nu zic ca baiatu a prins 200 cu ea , dar cine stie e aproape credibil si la fel de ireal cum ca este inca viu sa posteze .
__________________
Inceputul soselei , sfarsitul gropilor !
DannyMineru is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 23:11   #99
rosca_MAD

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 12
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

NIMICC absolut nimic legat de topic,doar contraziceri,certuri si avem si avansuri pe deasupra intre useri.....
Cristi_XP la tine la tara acolo aroganta e in floare, cred ca eshty cel mai tare ''raicer'' printre ulite... bafta
rosca_MAD is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 23:26   #100
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

Quote:
Originally Posted by DannyMineru View Post
subestimezi prea mult solenza si eu unu cred ca esti posesorul unui Logan , tin sa te anunt ca toata lumea iti poate confirma ca e mult mai puturos decat o solenza . Acuma nu zic ca baiatu a prins 200 cu ea , dar cine stie e aproape credibil si la fel de ireal cum ca este inca viu sa posteze .
lasamah ca nu e avion solenza, stiu si eu cum merge si e mult supraestimata, pe 400 o nova cu motor de 1.6 pe carburatie, cotetz d-ala romanesc, daca e bine reglata papa o solenza, si are tot 75 de cai
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 23:34   #101
DannyMineru
Dacia Driver

Stage 2
 
DannyMineru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 60
Member of:
[DACIA]
Smile Re: Performante maxime pt o Solenza

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
lasamah ca nu e avion solenza, stiu si eu cum merge si e mult supraestimata, pe 400 o nova cu motor de 1.6 pe carburatie, cotetz d-ala romanesc, daca e bine reglata papa o solenza, si are tot 75 de cai
Bun eu sunt posesorul unei solenze si as vrea sa aud si eu la fel ca si fondatorul topicului ce performante se pot aduce la stiftu asta de masina ca nu cumva maine sa o ia dracu in 100 de metri un trabant stock. Si nu o ridic in slavi ca nu este un Porche sau mai stiu eu ce bolid , dar este o dacie reusita si atat . Si rog posesori de logan sa se aptina .
DannyMineru is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 00:05   #102
CIPRIAN_17_CIP
Daewoo Driver

Stage 4
 
CIPRIAN_17_CIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 196
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Ce trebuie sa faci sa scoti performante maxime dintr-o solenza ma refer la tot ansamblu suspensie frane evacuare motor tot??
Dati idei...
tot respectul pentru toti cei care au postat aici dar din cate vad eu asta a fost subiectul topicului, nu? comentariile, provocarile si mai ales rautatile nu isi au rostul aici. daca nu avem raspuns la intrebarea lui "criss_cars" io zic sa ne abtinem in a mai posta offtopic-uri.
__________________
INSURED by dESPERadO
CIPRIAN_17_CIP is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 02:13   #103
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

Ca sa lamurim niste chestii :
1.Solenza nu prinde in a 1a 80 la ora,a fost din greseala,a specificat cel care a scris.
2.Inca mai asteptam filmuletul cu solenza la 200 la ora.
3.Loganul de 1.4 mpi este mai slab decat solenza,pentru ca e mai greu,si solenza are o cutie mai buna,deci pe 400 m solenza este superioara.
4.Un logan/solenza de 1.4 mpi,resoftat,tiganit la intache,tiganit la egzost are fix maxim 2 cai in plus fata de stock,daca softul nu este de calitate,filtrele sport nu sunt profi,si evacuarea este facuta dupa ureche,gen o toba sport,sau o teava fara nimic pe ea,dar ati lasat aceeasi grosime.
5.Alta este situatia cand vii cu serpisori,o evacuare mai groasa,renunti la cat(si nu pierzi cuplu,doar o sa il ai undeva mai sus) si castigi ceva cai,razi din chiulasa,schimbi rapoartele in cutie.Dar parerea mea e ca un 1.6 resoftat este tot deasupra ...
6.Ai putea sa schimbi axele cu came,vezi la catcams.be sunt axe cu came race,pentru motorul K7M am gasit,costa in jur de 300-330 oiro,dar deja nu mai vorbim de filtre cu 500 mii din piata,si necesita soft custom...inca 150 oiro.
7.Unii se pun si fac provocari de genu ,stai sa imi fac eu masina si sa vezi atunci ce te fac.Frate...aceleasi lucruri pe care le faci tu,pot sa mi le fac si eu pe masina si tot o sa fiu peste,pentru ca platforma de pe care plec ma avantajeaza,15 cp mai multi.
8.Cu tanti,am apucat deja sa ies la suc ) si n-am cunoscut-o pe forum.
Sper ca am lamurit pe multa lume cu postul asta,si sper sa nu se mai posteze aiurea.
Dupa parerea mea cam atat poti sa faci la un motor aspirat,fara sa il supraalimentezi...
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 22:42   #104
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

Cristi_Xp, mi se pare mie sau te crezi superior noua ? m-a enervat faza aia.. chiar daca pierzi, ai de unde.. ma nene, lasa-ne frate in pace cu loganul tau.. am impresia ca e chiar cea mai buna masina.. sincer nu stiu daca un 335i de 306 cai nu cred ca te face pe 401 m.. vorbesti de tiganii si alte chestii, de parca tu ai dus loganul tau in germania la tuning.. m-am saturat de oameni din astia.. sincer frate, daca erai asa ... la 9000 de euro cat costa un logan nou, te duceai frumos in germanica si iti luai un 320 si poate atunci lasa lumea capul jos.. noi astia saracii cu solenze si alte chestii..
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 23:18   #105
CIPRIAN_17_CIP
Daewoo Driver

Stage 4
 
CIPRIAN_17_CIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 196
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

bai baieti nu ati terminat cu cearta?!
CIPRIAN_17_CIP is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -