Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Masina mea Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-12, 10:27   #31
Tazmaniak

Stage 5
 
Tazmaniak's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 870
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Povestea scurta cu puntea este ca din cauza unor simeringuri care se uzeaza, intra apa si mizerie la rulmentii cu ace care ruleaza pe fusul puntii si il distruge.

Varianta cea mai buna ar fi sa mergi la cineva sa se uite la ea acum, daca e in regula, sa iti monteze 2 gresoare pe punte, sa bagi periodic vaselina , si sa verifici din 50k in 50k starea ei, mai schimbi un rulment, mai etc.

Cu flansele...intr-adevar daca nu sunt de calitate poti sa ai probleme,altfel nu vad de ce ai avea.

Acum depinde si ce jante ai vrea sa pui pe masina , daca nu vrei ceva iesit din comun, o sa gasesti si cu prindere 4x108. Atentie la ET !
__________________
Tazmaniak is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 20:06   #32
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Sa o conduci multi km fara incidente. Arata bine masina.
In rest...wide and low, if you know what i mean .
Devu is offline   Reply With Quote
Old 13-08-12, 06:21   #33
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Merci!
Deocamdata pe 30 ii expira ITP-ul, deci tre' sa il fac pe ala.
Partea nasoala e ca in ultima vreme s-a auzit un cloncanit suspect la directie. De multe ori se aude si cand merg normal, in linie dreapta, pe drum ca in palma, cu viteze mici. La viteze mari nu se mai aude. Se aude ca si cum ar avea un joc sau ceva. Oricum, vreau sa o rezolv pana in ITP, pentru ca dupa aia o sa plec la mare si nu vreau sa imi faca vreo gluma pe acolo...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 07:31   #34
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Am descoperit de la ce era cloncanitul ala. Era de la bieletele antiruliu. Partea proasta e ca atunci cand am verificat bieletele antiruliu am descoperit ca am o scurgere din cutie, deci o sa trebuiasca sa schimb simeringul ala de la cutie si sa ii pun ulei. Probabil asta se va intampla la inceputul saptamanii viitoare.

Si pentru ca prostia omeneasca nu se termina niciodata, ieri am incercat sa parchez si nu mi-am dat seama ca e joasa si am incercat sa urc cu 2 roti pe bordura si 2 pe sosea (paralel cu drumul), si mi-a atins cu toata masina pe mijlocul bordurii. Acum se aude un huruit extraordinar cand stau pe loc cu ea scoasa din viteza sau in frana de motor. Teoria mea spune ca s-a strambat scutul de la motor care acum atinge de motor si face scandal la trepidatii.
Sambata o bag pe rampa si incerc sa il rezolv, ca imi e si rusine sa merg cu masina.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 14:09   #35
DaNn.ZyX
Opel Driver

Stage 5
 
DaNn.ZyX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,934
Member of:
[PEUGEOT]
[Opel]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Am descoperit de la ce era cloncanitul ala. Era de la bieletele antiruliu. Partea proasta e ca atunci cand am verificat bieletele antiruliu am descoperit ca am o scurgere din cutie, deci o sa trebuiasca sa schimb simeringul ala de la cutie si sa ii pun ulei. Probabil asta se va intampla la inceputul saptamanii viitoare.

Si pentru ca prostia omeneasca nu se termina niciodata, ieri am incercat sa parchez si nu mi-am dat seama ca e joasa si am incercat sa urc cu 2 roti pe bordura si 2 pe sosea (paralel cu drumul), si mi-a atins cu toata masina pe mijlocul bordurii. Acum se aude un huruit extraordinar cand stau pe loc cu ea scoasa din viteza sau in frana de motor. Teoria mea spune ca s-a strambat scutul de la motor care acum atinge de motor si face scandal la trepidatii.
Sambata o bag pe rampa si incerc sa il rezolv, ca imi e si rusine sa merg cu masina.
Bai numai belele se tin de capul tau cu masinuta asta,am scapat eu mi-ai luat tu locul...lasa ca le rezolvi tu nu fi panicat nu e asa grav,alta data ai si tu grija,te-am pupat!(pe portofel)
__________________
this
DaNn.ZyX is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 18:55   #36
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Marti o duc la doctor. Deocamdata rezolvam scutul de la baia de ulei, esapamentul care s-a deplasat si nu mai sta in priza corecta, bieletele anti-ruliu, un simering la cutie si uleiul din cutie...

De-abia astept sa termin cu rahaturile astea ca sa pun si eu o toba sport, alea-alea...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 10:11   #37
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Probleme rezolvate. I-am facut tot ce era de facut.
Acum nu mai troncane la gropi si intra mai bine in viteze. Numai ca nu i-am strans bine scutul de la baia de ulei si am impresia ca zdrangane. Trebuie sa o bag iar pe canal si sa il strang si pe ala.
Oricum, cand ma intorc din concediu vreau sa ii schimb si distributia, am impresia ca pierde si ulei pe undeva pe la motor (nu imi dau seama de unde), sa ii schimb si uleiul cu ocazia asta si sa vad eu ce oi mai pune.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 10:43   #38
DaNn.ZyX
Opel Driver

Stage 5
 
DaNn.ZyX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,934
Member of:
[PEUGEOT]
[Opel]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Aripi ... sa zboare
DaNn.ZyX is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 12:39   #39
edyson1

Stage 2
 
edyson1's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 47
Thumbs up Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Fain Peugeot.ul tau ! Cat mai multi km cu el fara incidente ! Luni merg sa iau si eu unul dar 1.4 HDi din 2006 ! sper sa fiu lafel de multumit ca si tine de el !
edyson1 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 22:08   #40
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Salut..am avut si eu placerea de a conduce un astfel de model astazi...se conduce extrem de usor...ce ma impresionat cel mai mult a fost forta cu care trage cand o lasi doar din ambreiaj...credeam ca am calcat pe acceleratie initial...plus este foarte ergonomica...totul este la locul lui. Singurul lucru care nu imi place este sunetul facut de motor...zici ca merege pe baterii duracel )
JDV is offline   Reply With Quote
Old 02-09-12, 09:14   #41
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Al meu se aude normal. Am mai avut unul inainte care se auzea ca o rasnitza de cafea. Uite si un filmulet cu cel vechi https://www.youtube.com/watch?v=MBtKKhg3HT4

Aripi nu ii pun, dar ma gandesc serios la Lambo Doors
eMH is offline   Reply With Quote
Old 02-09-12, 09:19   #42
edyson1

Stage 2
 
edyson1's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 47
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Al meu se aude normal. Am mai avut unul inainte care se auzea ca o rasnitza de cafea. Uite si un filmulet cu cel vechi https://www.youtube.com/watch?v=MBtKKhg3HT4

Aripi nu ii pun, dar ma gandesc serios la Lambo Doors
asta se aude mai tare decat un diesel! avea ceva ! tachetzi . ceva bate pe acolo ! plus acel sunet ascutzit de sirena ! ) la un 1.4i nu trebuia sa se auda absolut nimic !
edyson1 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-12, 10:47   #43
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

La aia a mea se auzea de la pompa de servo, din ce am inteles eu.
Oricum, am vandut-o asa.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 02-09-12, 12:39   #44
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

zici ca macini cafea cand merge motorul
JDV is offline   Reply With Quote
Old 02-09-12, 12:52   #45
edyson1

Stage 2
 
edyson1's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 47
Question Re: Peugeot 206 - Mica, dar rea

Dar ce zicetzi maine sa dau eu 3200 de euro pe un Peugeot 206 1.4 HDi cu 130.000 Km in bord ! din 2006 an de fabricatie ! Geamuri fata , A/C , inchidere , volan reglabil , scaun sofer pe inaltzime , deastea .... motorul merge ff bine toarce ! nici nu zici ca este diesel! masina este intreaga nu lipseste nimic dupa ea ! adica o masina ingrijita zic eu !
Dar merita banii astia !? 3200 !???
Este inmatriculata in tara !
edyson1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -