Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-06, 08:35   #91
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

Quote:
Originally Posted by tru_astra View Post
sal man, am tot incercat sa vb cu tine pe mess sa dau o tura pe la tine poate rezolvam si cu inchiderea mea pe partea dreapta noua buba la mine imi scartaie servo cand iau viraj deh roti fata 9j 16" dar totusi e aiurea se uita lumea crucis cand se aude ai idee de la ce ar fi?
Eu la mecanica nu prea ma pricep cu un prieten am rezolvat si la mine inchiderea centralizata singurei in spatele blocului. De mecanica poti vorbi cu sorin golf 3 cabrio de pe forum e super de treaba si daca e te ajuta.

Cu centralizata ramane pe weekend daca ai timp Ne auzim la un telefon , cel din semnatura .

La a mea s-ar putea sa trebuiasca si kit de ambreiaj deci inca 440 ron Valeo dar sa vedem daca chiar este necesar si porma fac si investitia asta
__________________

Airbag-uri VW/Seat/Renault/Ford. ORICE MARCA! Daca nu am in stoc aduc la comanda! + Suspensii, faruri, stopuri, orice element tuning!

Telefon : 0731.200.767 - Razvan
razak is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 17:39   #92
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

Quote:
Originally Posted by CJ-01-WOB View Post
.. nu ai ce sa te astepti la altceva la masinile astea de 20 de ani!
eeee uni au masini de aproape 30 de ani si nu consuma atat
prietenii stiu de ce
razak cred ca tu ai si o problema cu talpa... adica daca vrei consum trebuie sa invetii sa mergi si sa schimbi la 2000rpm
dar hai sa vorbim despre consum cand o sa mearga motorul in mintile lui
eu inca te astept name the place
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 18:28   #93
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

ce sa "name the place" cand am ramas fara evacuare azi am atins cu finala o bordura in timp ce dadeam cu spatele si urmarea banuiesc ca o stiti ... Stupid me! Neatentia se plateste ... cam 1 milion cred ... dar se plateste

Maine ma duc cu pak [ care a asistat la toata treaba si caruia ii multumesc pentru ajutorul acordat azi ... real pal ! ] la service sa o rezolv ... noi azi ne luasem spray-uri ca sa facem jantele lui si stopurile mele deh ... raman si astea pe maine.

Va spun maine ce am facut cu ea, basule , acum se aude precum dacia ta , sa vezi rateuri frate...

Oficial eu si pak facem parte din clubul celor carora le pica ceva la g2-uri
razak is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 19:14   #94
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

imi pare rau ca tre sa zic asta dar trecerea dela injectie la carburatie e crima pt motoras!
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 20:09   #95
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

Un sfat practic? Ce sa fac acum ? Sa caut injectie + calculator + instalatie electrica sau sa fac carbu asta? nici eu nu stiu ce sa ii mai fac... ma gandeam in primavara sa iau una fara acte de afara si sa pun motorul de pe aia , dar pana atunci mai este ...
razak is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 20:46   #96
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

poate ''crima '' pt motoras'' e putin cam dur!
nu e mare problema , doar ca acum trebuie sa fi atrent mai mult la reglaje (nu tu ci cine ti-l regleaza)!
am avut si eu varianta asta la injectia de pe 1 dar am refuzat categoric!
daca ai posibilitatea , ia un motor complet !
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 28-11-06, 08:45   #97
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

Quote:
Originally Posted by CJ-01-WOB View Post
poate ''crima '' pt motoras'' e putin cam dur!
nu e mare problema , doar ca acum trebuie sa fi atrent mai mult la reglaje (nu tu ci cine ti-l regleaza)!
am avut si eu varianta asta la injectia de pe 1 dar am refuzat categoric!
daca ai posibilitatea , ia un motor complet !
Dupa cum am spus, in primavara ma bate gandul la o masina adusa de afara de pe care sa iau motorul ... tot 1.6 ca sa nu mai stau sa il omologhez.
razak is offline   Reply With Quote
Old 29-11-06, 18:40   #98
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

Rezolvat problema cu evacuarea - per total m-a dus la 60 ron [ 20 la baietii de la vulcanizare cand am dat jos finala si legat cu sarma toba de mijloc + 30 ron la service sudatul si 10 ron de un "cico" pt mesterii de acolo].

New spoted problems : Trebuie refacuta evacuarea, schimbata toba de mijloc si finala ; Kit ambreiaj nou e un MUST! , verificare instalatie carburatie pt ca nu e facuta cum trebuie, verificata aprinderea , cauciucuri pe spate .... de la ele imi batea mie pe spate...

Show goes on! zilele astea ma duc sa vad cu carburatia si aprinderea , apoi urmeaza cauciucurile si ambreiajul ... la final evacuarea.
razak is offline   Reply With Quote
Old 29-11-06, 19:07   #99
DjVictor

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 349
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

pai si cand e ready to ride ? bft mai vb p mess ...
DjVictor is offline   Reply With Quote
Old 29-11-06, 20:09   #100
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

Quote:
Originally Posted by tru_astra View Post
sal man, am tot incercat sa vb cu tine pe mess sa dau o tura pe la tine poate rezolvam si cu inchiderea mea pe partea dreapta noua buba la mine imi scartaie servo cand iau viraj deh roti fata 9j 16" dar totusi e aiurea se uita lumea crucis cand se aude ai idee de la ce ar fi?
Daca sunt prea late anvelopele cu timpul ti se duce caseta de servo fiind fortata. Majoritatea producatorilor mai spun dimensiunea maxima pe care poti s-o pui ca sa nu-ti afecteze caseta de servo.

Cat despre Golful 2.. spor la lucru dar.. nu stiu cat ai dat pe masina propriu-zis dar la cati bani ai bagat acolo cred ca puteai lua VR6-le meu.. si nu consuma decat 16%. Bafta la realizarea proiectului.. si eu am de inceput acum un nou proiect.. :P
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 11:04   #101
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

Quote:
Originally Posted by B|shOp-VR6 View Post
Daca sunt prea late anvelopele cu timpul ti se duce caseta de servo fiind fortata. Majoritatea producatorilor mai spun dimensiunea maxima pe care poti s-o pui ca sa nu-ti afecteze caseta de servo.

Cat despre Golful 2.. spor la lucru dar.. nu stiu cat ai dat pe masina propriu-zis dar la cati bani ai bagat acolo cred ca puteai lua VR6-le meu.. si nu consuma decat 16%. Bafta la realizarea proiectului.. si eu am de inceput acum un nou proiect.. :P
Salut Serban ,

Ce caseta de servo ca eu nu am nici servo pe masina dar si fara servo se conduce extrem de usor masina asta.

La vr6 e altceva de la anu e 900 Ron doar impozitul + asigurarea = 1500 ron asa la asta de 1.6 am cam 400 ron cu totul.

De performante nu zic, ca n-are rost ... am zis ca o sa ma bata gandul la un g60 sau vr6 cand o sa am alta masina cu care sa merg zi de zi , pt mine 16% este un consum mare, momentan mai mult de 10-11 nu cred ca mi-as permite.

Bani bagati in masina momentan nu sunt prea multi , 2-3 sute de euro de cand am luat-o dar mai intra in ea cateva mii ... o iau usor, tehnic sa meraga impecabil si porma incepe modernizarea ei.

Mi se pare oricum ca ai fat super ieftin vr6-le ... cand te gandesti ca pe un vento stock dai 3500-4500 in functie de cum arata.
razak is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 11:16   #102
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

Cu pretul asa e.. dar am vrut s-o dau ca sa-mi iau altceva.. si repede.. Oricum.. masina se pare ca nu a ajuns pe maini asa bune din cate am citit pe Sectiunea ploiesti.. dar.. asta e.. ma doare sufletul de ea acum..

PS. Raspunsul cu caseta de servo era pt tipul care zicea ca ii scartaie rau de tot :P
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 11:31   #103
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

Aaa.. si inca ceva.. decat swiftul ala.. mai bine un Opel corsa/astra.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 12:58   #104
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

Quote:
Originally Posted by B|shOp-VR6 View Post
Aaa.. si inca ceva.. decat swiftul ala.. mai bine un Opel corsa/astra.
Eu as fi mers pe Mini CooperS dar poti sa o convingi pe sandra? nu cred ...

Si-a pus in minte SWIFT si asa cred ca ramane.
razak is offline   Reply With Quote
Old 30-11-06, 13:22   #105
DjVictor

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 349
Default Re: VW Golf 2 - 1.6 - 8v - 55kw [ 75cp ] -

Si io am intrebato p sandra dc swift ... dar daca ei ii place .... nu avem cei face ...
DjVictor is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -