Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-11, 19:55   #16
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Maşinuţa a primit ceasuri de bord.
http://shareimage.ro/images/e5sweiwrxbnq6yvms90.jpg

Doar că nu-i merge încă plasmele şi luminile de bord plus semnalizările. Am pus bec la semnalizări doar că amândouă direcţii pâlpâie încontinuu.Oare de ce?Am să merg la electrician să văd.
Apropo, are ceva dacă pun 3 arcuri sport plus 3 amortizoare sport şi un telescop normal şi un arc sport?Afectează ceva?
Cum îmi dau seama că telescoapele-s okay?Să nu fi curs din ele sau ceva?Please, some enlightenment needed.
__________________
" The things you own, end up owning you. " Tyler Durden
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 00:38   #17
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Quote:
Originally Posted by TylerDurden View Post
Maşinuţa a primit ceasuri de bord.
http://shareimage.ro/images/e5sweiwrxbnq6yvms90.jpg

Doar că nu-i merge încă plasmele şi luminile de bord plus semnalizările. Am pus bec la semnalizări doar că amândouă direcţii pâlpâie încontinuu.Oare de ce?Am să merg la electrician să văd.
Apropo, are ceva dacă pun 3 arcuri sport plus 3 amortizoare sport şi un telescop normal şi un arc sport?Afectează ceva?
Cum îmi dau seama că telescoapele-s okay?Să nu fi curs din ele sau ceva?Please, some enlightenment needed.
ia verifica tu becuri de semnalizare si vezi care din ele este ars (semnalizarile masinii nu ale bordului), pentru ca palpait rapid de acolo vine. iar daca pui 3 arcuri sport si 3 telescoape sport , o sa poti sa mergi cu ea doar cand il vei gasi si pe al 4lea pentru ca o sa fie mai moale pe partea cu telescopul normal si instabila. telescoapele cel mai bine le iei frumos si i le arati unui mecanic, o sa te lumineze el cel mai bine si sigur
__________________

Last edited by RideTheRiddle; 12-05-11 at 00:43.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 22:45   #18
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Am pus pe spate telescoape pe gaz cu arcuri sport.Pe faţă e bine dacă pun arcuri şi telescoape sport?
Cu bordul vechi merg semnalizările.Cu ăsta nou, nu.Trebuie mers la un electrician auto şi văzut că nu-mi merg nici luminile de bord, alea simple, nici cele cu plasmă nu merg că nu-s legate.
Urmează poze cum arată maşina.Mâine pun le schimb şi pe faţă.
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 21:30   #19
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Poze cu maşina spalată şi cu arcurile sport pe spate, urmează montate şi pe faţă.Cum e mai okay pe faţă?Arcuri sport plus telescoape sport, sau telescoape normale plus arcuri sport?Pe spate am telescoape normale pe gaz cu arcuri sport.

http://shareimage.ro/images/1mvuzi2oja7hde543gvm.jpg
http://shareimage.ro/images/t69055fkuhzlapc11zu0.jpg
http://shareimage.ro/images/3mhdak9z978otneu0cqi.jpg
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 14:45   #20
MadAboutGolf3
VW Driver

Stage 5
 
MadAboutGolf3's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,053
Member of:
[VW]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

sfatul meu : nu pune arcuri sport combinate cu amortizoare stock (soft), vei ajunge sa le distrugi (aici depinde si drop-ul arcurilor), daca vrei sa eviti amortizoarele sport din cauza duritatii, poti incerca sa iti cauti la piese auto amortizoare scurte pentru arcuri sport.
eu am gasit pe SACHS undeva la +400ron bucata pentru fata si MONROE la 178 lei bucata tot pentru fata sau iti mai poti cauta in dezmembrari amortizoare scurte de pe un GTI care e mai lasat din fabrica, spor cu asta!

si o curiozitate a mea, bordul asta nou chiar iti indica bine ? plasmele alea 0 - 220 sunt identice cu gradatiile bordului ? ca nu stiu de ce am eu o suspiciune ca bordul e gradat de la 20 in sus si atunci iti indica viteza eronat, verifica putin acolo ca 5-10 kmh pot face diferenta intre amenda sau chiar suspendare in caz mai rau.
MadAboutGolf3 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 17:14   #21
Flaviu-Daniel

Stage 5
 
Flaviu-Daniel's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 301
Member of:
[VW]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

am cautat si eu si nu prea am gasit nicio poza cu un bord cu mfa care sa fie de la 0...

Last edited by Flaviu-Daniel; 17-05-11 at 17:30.
Flaviu-Daniel is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 18:01   #22
ovidiu89
VW Driver

Stage 5
 
ovidiu89's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4,576
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Flaviu daniel la ce model de bord de referi? de culoare neagra sau alba? De culoare neagra cu MFA am eu de la 0-220 deci exista

Last edited by ovidiu89; 17-05-11 at 18:12.
ovidiu89 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 18:07   #23
Flaviu-Daniel

Stage 5
 
Flaviu-Daniel's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 301
Member of:
[VW]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

si becurile de la ulei,apa,frana de mana...se aprind asa in patrat rosu sau doar conturul?...eu de aia ziceam ca am cautat pe net si toate care au becurile in patrat si nu cu contur sunt de la 20...poate exista nu pot sa bag mana in foc...deci scuzele mele daca exista...
Flaviu-Daniel is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 20:01   #24
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

MadAboutGolf3, pe spate am telescoape Monroe pe gaz da-s normale nu sport, plus arcurile sport.Pe faţă pun tot sport.
Mie mi se pare okay aşa, provizoriu, 1-2 luni până iau şi pe spate telescoape sport că nu dispun de banii acuma.
Să clarific cu bordul...vechiul meu bord începea să-mi arate viteza de la 20 în sus, ăsta-mi indică de la 0 la 20.E vreo problemă cu asta?Văd eu pe GPS dacă-mi arată bine.Apropo, nu m-am uitat să văd sub plasme de la cât începe gradaţia.
Şi beculeţele de la frână,apă,ulei, etc, am pus de la bordul vechi la ăsta nou, că la ăsta nou era praf sticla de pe ea.Am pus doar faţa de pe bordul vechi pe cel nou, de aia e explicaţia că-s pătrate.
Mă enervează că pun becurile la semnalizări şi pâlpâie încontinuu stânga dreapta.
Tot am amânat să merg la electrician să mi le facă, plus plasmele.Oare cât mă tunde la bani?
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 21:30   #25
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Ce ziceţi, merită să dau golful pe un merecedes c klasse 180 cutie automată din 94?
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 13:47   #26
91-GRS

Stage 5
 
91-GRS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Member of:
[VW]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

frumos golfu , sa-l stapanesti sanatos
cumva ai avut masina lasata peste noapte in urma cu vre-o saptamana, nu stiu exact, pe la patinuar, un pic sifonata?
ps: in legatura cu scartaitul, ai rezolvat cv? si mie imi face la fel de cand am schimbat repartirorul si e naspa rau
__________________
nu ma injurati daca spun vreo tampenie , corectati-ma Multumesc de intelegere.
MK3 1Z 1.9 TDI (te depasesc impresile) 90hp 202nm 12.8-100km/h


91-GRS is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 16:33   #27
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Mulţumesc, dar vreau s-o vând!
Nu, nu am avut maşina la patinoar.Mai mult de 3 ore nu o las nesupravegheată.De ce zici un pic şifonată?
Care scârţâit?Că am două. )
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 16:46   #28
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Quote:
Originally Posted by TylerDurden View Post
Ce ziceţi, merită să dau golful pe un merecedes c klasse 180 cutie automată din 94?
Nu, daca nu cunosti masina, o sa ai buzunarul cam larg. La golf rezolvi mai ieftin problemele dar la mercedes...Ai grija sa nu fi fost motorul "fiert" ca ala esti eu era sa imi iau o tzeapa.....
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 21:02   #29
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Cum văd dacă motorul e fiert?Maşina o cunosc. )
Doar ce a cumpărat-o fratele meu care o vrut s-o revândă la un preţ mai mare şi a spus că mi-l dă mie la preţul cu care l-o luat, adică 1900 de euro.Ce să mai verific la ea?Fac o poză la motor?
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 21-05-11, 14:37   #30
91-GRS

Stage 5
 
91-GRS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Member of:
[VW]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Quote:
Originally Posted by TylerDurden View Post
Mulţumesc, dar vreau s-o vând!
Nu, nu am avut maşina la patinoar.Mai mult de 3 ore nu o las nesupravegheată.De ce zici un pic şifonată?
Care scârţâit?Că am două. )
vazusem de doua ori intr-o noapte un golf culoare ca ata lovit bine-n bot vizavi de patinuar parcat.
intrebam de scartaiala de la frana, fie ca e de piceor fie ca e de mana acelasi obiect scartaie, eu am sesizat scartaiala exact dupa ce am schimbat repartitorul punte spate
91-GRS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -