Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 03-05-11, 13:49   #1
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Salutare tuturor.Citesc forumul ăsta zilnic şi m-am ataşat de el şi am decis şi eu să-mi prezint maşina.Masina o am de aproape 1 an.Am cumparat-o cu 900 de euro iar înmatricularea a fost 1100 de euro.Am luat-o cu 181 de mii de km şi acuma am 183 de mii.
Model: VW Golf 3 Coupe
Culoare: Albastră.Poate şi un pic de verde e pe acolo.
An fabricatie: 1993
Motorizare: 1.8 ABS 90 CP
Dotari: 2 airbag-uri, geamuri electrice, oglinzi electrice şi retractabile, trapa electrica, ABS, închidere centralizata, scaun la sofer reglabil pe înaltime, servo.Cam atât...daca mai îmi vin în minte, va spun.
Ce am făcut la ea:Schimbat uleiul, filtrul de aer, filtrul de ulei, o baterie nouă, am făcut ABS-ul, cumpărat jante OZ Racing Superturismo GT silver 15" + anvelope de vară Continental 195/50/R15 (Jantele + anvelopele au fost 900 de RON).Cumpărat ştergătoare noi, cumpărat şi nişte anvelope mixte pt iarnă pe 13" care vin montate cu jantele de fabrică care desigur sunt pe 13.Am dat maşina cu polish, după am dat-o cu silicon pe interior şi exterior(doar la plasticurile negre pe exterior).Schimbat radiatorul, spălat motorul.Cam atât presupun...dacă îmi mai vine ceva în minte, vă spun.
Ce urmează să fac la ea: Schimbare distribuţie + pompa de apă + ceva curele la servo, poate şi ferodourile şi termostatul.
Ce ar urmă să fac dacă mai dispun de bani după operaţia de mai sus: Suspensie sport reglabilă, ceasuri de bord cu turometru.
Şi nişte poze cu bătrâna.
Scuzaţi dacă e un pic murdară.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0041.jpg
Views:	105
Size:	1.77 MB
ID:	1988549   Click image for larger version

Name:	IMG_0044.jpg
Views:	105
Size:	1.89 MB
ID:	1988550   Click image for larger version

Name:	IMG_0017.jpg
Views:	153
Size:	2.08 MB
ID:	1988551  

Click image for larger version

Name:	IMG_0038.jpg
Views:	49
Size:	2.01 MB
ID:	1988552   Click image for larger version

Name:	IMG_0047.jpg
Views:	85
Size:	1.78 MB
ID:	1988553  
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 14:36   #2
razvan_shadow619
VW Driver

Stage 5
 
razvan_shadow619's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 358
Member of:
[VW]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

bun venit pe forum...pare cam verde masina :P...jantele is frumoase, la fel si masina

ps: a fost cumva lovita ca aripa stanga parca nu e la linie cu restul caroseriei sau mi se pare mie?
razvan_shadow619 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 14:46   #3
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Da, corect.Am avut un mic accident în zona spusă de tine şi mai mult de atât nu a putut s-o repare din păcate.Apropo, mulţumesc de urare!
Culoarea e o combinaţie cu verde şi albastru.
Jantele le am de 1 săptămână dar nu-mi place cum stă, deoarece maşina are garda prea sus.Vreau neaparat nişte suspensii sport reglabile, ca să stea chiar ok jantele pe maşină.

LE:Maşina are şi un nou cd player cumpărat recent care se aude destul de okay cu boxele Kenwood.
Aştept şi aprecieri şi critici.

Last edited by TylerDurden; 03-05-11 at 14:52.
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 04-05-11, 20:27   #4
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

În 10 primesc vreo 500 de lei, şi ar trebui să-i investesc toţi în motor.Distribuţie şi aşa mai departe.Voi ce spuneţi?All for the engine?
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 04-05-11, 20:37   #5
ptrck92

Stage 4
 
ptrck92's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 246
Member of:
[VW]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Bun venit pe forum!!!
Arata bine batranica, si cu putin efort din partea ta va arata si mai bine, sunt sigur. Jantele sunt frumoase, dar cum ai spus si tu trebuie sa lasi masina jos pentru a le scoate in evidenta deci tine aia 500 Ron pentru o reglabila sau macar un rand de arcuri sport.
Sfatul meu ar fi sa ii faci ceva la aripa stanga ca arata destul de ciudat asa

Spor la treaba si sa ne ti la curent cu evolutia masinii
ptrck92 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-11, 20:43   #6
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Quote:
Originally Posted by TylerDurden View Post
În 10 primesc vreo 500 de lei, şi ar trebui să-i investesc toţi în motor.Distribuţie şi aşa mai departe.Voi ce spuneţi?All for the engine?
eu sunt putin maniac cu aceste schimburi si sunt de parere ca atunci cand cumperi o masina second hand ii schimbi toate consumabilele, curelele ( alternator, distributie, accesorii), filtrele( aer, polen, benzina), bujiile si cum experienta m-a invatat, lichidele ( servo, cutie, frana). diferentele se vor vedea garantat, si vei fi foarte multumit de masina. eu am avut un golf 3, pe care l-am tinut 3 ani, din pura prostie nu i-am schimbat lichidul de servo, care isi pierduse proprietatile si a dus la spargerea pompei de servo, o investitie mare si inutila. Apoi am schimbat uleiul din cutie, parca s-a schimbat masina, intra mult mai usor si s-a eliminat "caraitul" pe care il avea cand bagam in marsarier, lichidul de frana este pentru siguranta, nu am avut experiente neplacute cu el, dar de sa nu il schimbi daca poti. si cand vei termina de schimbat toate astea, vei observa ca nu mai ai bani dar ca ai o masina care se comporta exemplar


le: degeaba ai o masina frumoasa daca merge prost. suspensia nu e ceva urgent, poti strange bani alta data pentru ea, acum rezolva partea mecanica pentru a nu a avea surprize mai tarziu
__________________

Last edited by RideTheRiddle; 04-05-11 at 20:49.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 04-05-11, 20:46   #7
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Mulţumesc de primirea călduroasă ptrck92.
Eu merg pe considerentul că mai bine cumpăr ce e necesar decât opţional(ştiu, şi jantele erau opţionale dar erau prea frumoase să nu le cumpăr).Acuma nu ştiu...reglabilele sunt 200 de euro.Distribuţia şi curele la servo, etc, costă cam pe acolo 500 de lei fără manoperă.
Ce aş putea să-i fac aripei stângi?Nu aş vedea ceva.Nişte idei ceva?
RidetheRiddle, cam aşa părere am şi eu.Prima oară să schimb tehnic după estetic.Apropo, şi eu am acel cârâit când dau marşarier, plus alte 2 probleme pe care nu ştiu dacă am voie să le enumăr.E ok, pot fi enumerate?
Apropo, aş vrea suspensiile alea sport reglabile de numa numa că ştiu că ar arăta demenţial cu jantele care le-am luat...dar mai bine schimb la motor prima oară.

Last edited by TylerDurden; 04-05-11 at 20:51.
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 04-05-11, 20:51   #8
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Quote:
Originally Posted by TylerDurden View Post
Mulţumesc de primirea călduroasă ptrck92.
Eu merg pe considerentul că mai bine cumpăr ce e necesar decât opţional(ştiu, şi jantele erau opţionale dar erau prea frumoase să nu le cumpăr).Acuma nu ştiu...reglabilele sunt 200 de euro.Distribuţia şi curele la servo, etc, costă cam pe acolo 500 de lei fără manoperă.
Ce aş putea să-i fac aripei stângi?Nu aş vedea ceva.Nişte idei ceva?
RidetheRiddle, cam aşa părere am şi eu.Prima oară să schimb tehnic după estetic.Apropo, şi eu am acel cârâit când dau marşarier, plus alte 2 probleme pe care nu ştiu dacă am voie să le enumăr.E ok, pot fi enumerate?
nu te impiedica nimeni, asta e si scopul, sa ne ajutam intre noi. caraitul este in cel mai fericit caz din uleiul din cutie, a mea s-a potolit dupa ce l-am schimbat
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 04-05-11, 20:53   #9
ovidiu89
VW Driver

Stage 5
 
ovidiu89's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4,576
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Si eu sunt de acord cu andrei ca mai intai trebuie schimbate consumabilele. Acelasi lucru l-am facut si eu si am ramas uimit sa vad ca ele nu fusesera schimbate de mult timp si chiar m-am considerat norocos cand am vazut cum arata cureaua de distributie.
__________________
ovidiu89 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-11, 20:56   #10
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

În primul clip sunetul respectiv frecventează după ce las de frână, şi asemenea şi când las frâna de mână.
Al doilea clip mai pe final dacă daţi auziţi un sunet când face când apăs frâna.
La primul clip presupun că sunt ferodourile.
La al doilea nu ştiu...plăcuţele pe faţă.
Voi ce spuneţi?
Apropo, Riddle, eu credeam că dacă schimbi lichidul la servo o să scap de cârâit.

LE:Consumabilele le schimb.Mai bine, decât să rămân cu ea pe drum, deşi motorul merge super.În afară de probleme menţionate mai sus.
Am fost la Timişoara cu 140 de km/h şi i-o plăcut de numa numa.
Attached Files
File Type: mov IMG_0055.MOV (4.32 MB, 26 views)
File Type: mov IMG_0058.MOV (4.69 MB, 12 views)

Last edited by TylerDurden; 04-05-11 at 20:59.
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 06-05-11, 00:29   #11
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Să vopsesc stopurile şi semnalizările?Dacă da, ce culoare?
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 06-05-11, 01:08   #12
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Quote:
Originally Posted by TylerDurden View Post
Să vopsesc stopurile şi semnalizările?Dacă da, ce culoare?
eu zic sa nu te apuci sa le vopsesti, se vor matui in timp de la spray. daca le vrei fumurii cumpara folie de stopuri, asa daca nu iti va placea le poti da jos si vor reveni la normal. sau strange niste bani si cumpara niste triple de gti hella smoked.
iar scartaitul ala nu e un motiv de ingrijorare stai calm.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 06-05-11, 02:38   #13
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Nu crezi că sunt grave scârţâiturile alea?
Ideea îi că aş vrea să fi făcut un cheap tuning, că stopurile respective costă vreo 100 de euro, cele menţionate de tine, aşa că mai bine bag în motor banii ăia să fie okay şi după la exterior.Credeam că pot să fac un cheap tuning la vreo 50 de lei acolo cât e spray-ul dar se pare că nu.
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Old 06-05-11, 02:43   #14
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Quote:
Originally Posted by TylerDurden View Post
Nu crezi că sunt grave scârţâiturile alea?
Ideea îi că aş vrea să fi făcut un cheap tuning, că stopurile respective costă vreo 100 de euro, cele menţionate de tine, aşa că mai bine bag în motor banii ăia să fie okay şi după la exterior.Credeam că pot să fac un cheap tuning la vreo 50 de lei acolo cât e spray-ul dar se pare că nu.
folie de stopuri si s-a rezolvat problema! triplele hella smoked nu sunt chiar 100 de euro, doar daca le iei de la vreunu care cauta sa scoata pe un surub cat a dat pe toata masina.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 06-05-11, 03:45   #15
TylerDurden

Stage 3
 
TylerDurden's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 76
Default Re: My VW MK3 1.8 90 CP Benzinara

Ai nişte link-uri cu folile de stopuri şi triplele hella smoked?Am dat un google, dar nu ştiu dacă am găsit preţurile cele mai bune.Merci de ajutorul care mi-l oferi.
TylerDurden is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -