Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-10, 21:55   #31
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Thumbs up Re: Passat 3BG - nervosu' meu

Sa stii ca m-ar bate gandu' sa iau de la tine o grila dar nu stiu daca se potriveste pe vw bora 2004 sedan
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 22:13   #32
marius86AMI
VW Driver

Stage 4
 
marius86AMI's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 240
Member of:
[VW]
Default Re: Passat 3BG - nervosu' meu

nu se potriveste din pacate...e doar ptr . passat b5.5
la bora e mai putin 'material', e mai ieftina oricum

toata ziua ti-a stat masina in soare



ontopic:
asa ceva gasesc? dedicata ptr passat ma refer (asta e de g4 si nu e buna, am probat-o)
si DA...cineva trebuie sa ma invete sa dau resize
__________________

Last edited by marius86AMI; 24-09-10 at 22:31.
marius86AMI is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 22:24   #33
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Lightbulb Re: Passat 3BG - nervosu' meu

Quote:
Originally Posted by marius86AMI View Post
nu se potriveste din pacate...e doar ptr . passat b5.5
la bora e mai putin 'material', e mai ieftina oricum
Dap , la asta m-am gandit si eu ca e mai lata , grila , mai lunga la passat decat la bora ... eu asa ceva de genul as vrea ... http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...a-9529932.html

scuze de off topic ...

am observat in niste posturi ca ai montat mp3 si boxele ... si ai spus ca se aud incet ... subwoofer ai pus ? ce este drept daca legi boxele la o statie se aude mai tare si mai clar , muzica , dar ai grija la puterea statiei sa nu fie mai mare decat puterea boxelor , altfel se ard ...

Ce putere au magnaturile care le-ai cumparat ? Poti masura magnetul ?! Iti atasez o poza sa vezi la ce ma refer si apoi daca imi poti spune cati cm are magnetul iti pot da sfaturi ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dif.JPG
Views:	36
Size:	17.8 KB
ID:	1669558  
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 22:39   #34
marius86AMI
VW Driver

Stage 4
 
marius86AMI's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 240
Member of:
[VW]
Default Re: Passat 3BG - nervosu' meu

Quote:
Originally Posted by Sonny™ View Post
felicitari pentru achizitii...sa le vedem pe masina cat mai repede
is pe masina deja
is grabit...nah

Quote:
Originally Posted by vn-08-nen View Post
..........
am observat in niste posturi ca ai montat mp3 si boxele ... si ai spus ca se aud incet ... subwoofer ai pus ? ce este drept daca legi boxele la o statie se aude mai tare si mai clar , muzica , dar ai grija la puterea statiei sa nu fie mai mare decat puterea boxelor , altfel se ard ...

Ce putere au magnaturile care le-ai cumparat ? Poti masura magnetul ?! Iti atasez o poza sa vezi la ce ma refer si apoi daca imi poti spune cati cm are magnetul iti pot da sfaturi ...

formula magica nu am gasit ptr calculul efectiv al puterii ...ca sa ma linistesc o sa ii mai cumpar un set de 2 sisteme si pe usile din spate, si un amplificator tot magnat....ca sa nu se supere niciunele )....30% in plus aberat la puterea difurilor = 30% aberatii la puterea amplif'ului =))....

Last edited by marius86AMI; 24-09-10 at 22:43.
marius86AMI is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 22:57   #35
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Default Re: Passat 3BG - nervosu' meu

Quote:
Originally Posted by marius86AMI View Post
is pe masina deja
is grabit...nah




formula magica nu am gasit ptr calculul efectiv al puterii ...ca sa ma linistesc o sa ii mai cumpar un set de 2 sisteme si pe usile din spate, si un amplificator tot magnat....ca sa nu se supere niciunele )....30% in plus aberat la puterea difurilor = 30% aberatii la puterea amplif'ului =))....
E o formula din fizica ... adica mai multe !

http://www.circuiteelectrice.ro/cure...ularea-puterii
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 08:37   #36
Shokaliptiku

Stage 5
 
Shokaliptiku's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 853
Default Re: Passat 3BG - nervosu' meu

hai pune mana si fa treaba
felicitari pentru ultimile achizitii ...
spor la montaj si auditie placuta !
urmeaza personalizarea pe partea de sound
Shokaliptiku is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 09:13   #37
VentoVRY

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 174
Member of:
[VW]
Default Re: Passat 3BG - nervosu' meu

te misti repede la aranjat masina, spor la bani ca inspirate vad ca este
VentoVRY is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 09:32   #38
marius86AMI
VW Driver

Stage 4
 
marius86AMI's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 240
Member of:
[VW]
Default Re: Passat 3BG - nervosu' meu

mersi Shokaliptiku

inspiratie e...para' cam gata ...

care stie cum se da 'manerul' ala care deschide capota(deschizi capota din interior, face POC, te dai jos, te duci la capota, o ridici un pic, si iese un maner de plastic de care trebuie sa tragi ca sa se ridice capota)...stau cu grila in portbagaj de 2 saptamani ca nu pot sa trec de 'impedimentul' asta


cum ajunge amp'ul ma duc la baieti sa imi insonorizeze usile(stau cu 15 kg de insonorizant in portbagaj) si sa monteze maretzul SPL Dynamics

poze cand va fi in stare finala, a, si da, SPALATA
PS. cam gata si spalarile moca' de la institutie deacum tre sa dau $ din buzunar




am o idee...nu dati cu pietre .....stiu ca la berlina trebuie sa ai prea multi W in portbagaj ca sa 'simti' ceva bas.
am zis asa : polita aia de tabla e generoasa, si va gazdui sper anul asta 2 ovale 6x9...mai ramane niste loc si vroiam sa dau 2 gauri de 16.5, sa faca loc la aerul mutat de sw, sa le acopar cu grilele de la difurile de pe fata ce mi-au ramas.... varianta nr.2 e sa fac o gaura cat sa ma lase polita aia sa pun cel mai mare port BR ce sa-mi faca legatura dintre portbagaj si interior...

alte idei de cum sa fac rost de bas mai puternic in berlina care sa nu includa scoaterea banchetei spate, instalarea de SW pe sub scaune, scos port BR prin zona cotierei spate ??
marius86AMI is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 18:57   #39
Shokaliptiku

Stage 5
 
Shokaliptiku's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 853
Default Re: Passat 3BG - nervosu' meu

gaseste un mod prin care portbagajul sa comunice cu habitaclul
Shokaliptiku is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 15:07   #40
marius86AMI
VW Driver

Stage 4
 
marius86AMI's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 240
Member of:
[VW]
Default Re: Passat 3BG - nervosu' meu

Quote:
Originally Posted by marius86AMI View Post
..........................
care stie cum se da 'manerul' ala care deschide capota(deschizi capota din interior, face POC, te dai jos, te duci la capota, o ridici un pic, si iese un maner de plastic de care trebuie sa tragi ca sa se ridice capota)...stau cu grila in portbagaj de 2 saptamani ca nu pot sa trec de 'impedimentul' asta

.................................
se pare ca nu ma grabesc deloc.......totusi, daca o mai tine vremea asa poate schimb grila ca face purici in portbagaj
marius86AMI is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 20:44   #41
Sonny™
BMW Driver

Stage 5
 
Sonny™'s Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 4,864
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[DreamWorks Club]
[Competitor CNCA]
[BMW]
[SKODA]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Passat 3BG - nervosu' meu

Quote:
Originally Posted by marius86AMI View Post
se pare ca nu ma grabesc deloc.......totusi, daca o mai tine vremea asa poate schimb grila ca face purici in portbagaj
schimb.o odata si urca niste poze noi aici pe forum
Sonny™ is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 23:01   #42
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Thumbs up Re: Passat 3BG - nervosu' meu

Quote:
Originally Posted by Shokaliptiku View Post
gaseste un mod prin care portbagajul sa comunice cu habitaclul
Cumpara subwoofer bass reflex cu putere de peste 300W RMS la frecventa incepand de la 25-30Hz , o statie separat cam cu aceleasi valori la frecvente , scoate bassul din reglajele mp3'ului de pe boxele masini , lasa pe difuri doar medii si inalte , iar basul pe subwoofer , fa un mp3 cu Lil'Wayne , Lil'John , Akon etc... dai tare si crede-ma ca nu iti va mai trebui bass dupa ce iti misca fundu'n scaun si oglinda retrovizoare la juca

Alege un subwoofer in forma de cutie nu tub , recomand Sony Xplod , JBL , MAC Audio , Power Bass , Pioneer , Pannasonic ... Daca vrei sa simti basul in plamani sau sa te simti ca la club la tine in masina pe artistii enumarati mai sus , il vei simti mai bine pe un subwoofer cu difuzor cu cursa lunga , nu zic ca si celalte sunt bune si puternice dar asta e mai rezistent daca dai in el mult .

Insonorizeaza si portbagajul ! Are rol de a mentine undele sonore mai mult timp si se aude mai clar mai tare ...

Astea sunt cateva sfaturi , daca il vei monta tu ! Daca te duci la o firma autorizata si ei iti vor spune cam la fel , daca sunt de treaba , daca nu iti baga pe gat abureli sa faca ei bani multi pe urma ta vanzand un produs slab calitativ ... asa e Romania !

Numai bine !
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 23:14   #43
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Exclamation Re: Passat 3BG - nervosu' meu

Quote:
Originally Posted by marius86AMI View Post
mersi Shokaliptiku

inspiratie e...para' cam gata ...

care stie cum se da 'manerul' ala care deschide capota(deschizi capota din interior, face POC, te dai jos, te duci la capota, o ridici un pic, si iese un maner de plastic de care trebuie sa tragi ca sa se ridice capota)...stau cu grila in portbagaj de 2 saptamani ca nu pot sa trec de 'impedimentul' asta


cum ajunge amp'ul ma duc la baieti sa imi insonorizeze usile(stau cu 15 kg de insonorizant in portbagaj) si sa monteze maretzul SPL Dynamics

poze cand va fi in stare finala, a, si da, SPALATA
PS. cam gata si spalarile moca' de la institutie deacum tre sa dau $ din buzunar




am o idee...nu dati cu pietre .....stiu ca la berlina trebuie sa ai prea multi W in portbagaj ca sa 'simti' ceva bas.
am zis asa : polita aia de tabla e generoasa, si va gazdui sper anul asta 2 ovale 6x9...mai ramane niste loc si vroiam sa dau 2 gauri de 16.5, sa faca loc la aerul mutat de sw, sa le acopar cu grilele de la difurile de pe fata ce mi-au ramas.... varianta nr.2 e sa fac o gaura cat sa ma lase polita aia sa pun cel mai mare port BR ce sa-mi faca legatura dintre portbagaj si interior...

alte idei de cum sa fac rost de bas mai puternic in berlina care sa nu includa scoaterea banchetei spate, instalarea de SW pe sub scaune, scos port BR prin zona cotierei spate ??
SPL Dynamics - Ce putere are ? ( W RMS )

Ceea ce ai scris tu mai sus privind gurele de aerisire , alea se fac la puteri de 1000-2000 W rms in sus ... nu stiu daca poti sta in masina cu atati W pe subwoofer , plus ca iti va trebui un condesator de 2-3 farazi ... pentru ce montezi boxe in placa aia de sub luneta ? de ce nu le pui in usi in spate ? ... nu e necesar sa montezi 20 de boxe ... pune 4 sau 8 , 4 difuri si 4 tweetere ... de 100 W rms pe difuzor , gasesti pe net dimensiunile pentru usi ... le montezi si o statie de putere A-B de 70 W rms sa spunem pe canal , montezi si subwoofer de 400 W sau cat vrei tu ... si cam asta ar fi !

Nu are rost sa pui JackHammer in passat ... in primul rand te va lua cu dureri de cap ... mai ales la drum lung ... consum din baterie ... si se va darama masina in timp ... nu o spun in nume de rau , e masina ta faci ce vrei cu ea , dar pune in balanta si alte modalitati ...
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 23:18   #44
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Default Re: Passat 3BG - nervosu' meu

Quote:
Originally Posted by marius86AMI View Post
....30% in plus aberat la puterea difurilor = 30% aberatii la puterea amplif'ului =))....
Adica ? Ce vrei sa spui cu asta ? Ca aberez ?

Daca da ?!

Fa un test ... leaga un difuzor de 10 W la o statie de 100 W si dai la maxim si vezi cum se aude , daca se mai aude
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 10:27   #45
marius86AMI
VW Driver

Stage 4
 
marius86AMI's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 240
Member of:
[VW]
Default Re: Passat 3BG - nervosu' meu

sincer, incercam si eu sa imi dau seama ce am vrut sa zic cu aberatu' ala )....cred ca ma gandeam la distorsiuni, dar nu pot sa pun in context


spl dynamicsu e de 4x65W si se aude de rupe stilul....
de insonorizat o sa insonorizez usile spate ca vor urma si acolo niste scule ...
de mania basului am scapat, se aude incredibil basul cu insonorizantul aplicat, sincer ptr moment sunt cum se zice,,,,"satisfacut"


cand va fi momentul de pus voi pune un SPL Dynamics PRO-380 + Hifonics TXi 1500D...nu accept compromisuri gen Sony Xploade
cand va fi banutzu' atunci vor fi puse/daca nu va fi banutzu' NU se va pune

PS. la 2000 W tu crezi ca te descurci DOAR cu un condensator, aruncat prin portbagaj? (2000 W cat de cat reali nu Xploade si alte alea)


Quote:
Originally Posted by marius86AMI View Post
se pare ca nu ma grabesc deloc.......totusi, daca o mai tine vremea asa poate schimb grila ca face purici in portbagaj
nimeni, nici o idee?...ca eram asa entuziasmat...

Last edited by marius86AMI; 20-11-10 at 10:30.
marius86AMI is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -