Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-12, 15:09   #16
VentoVRY

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 174
Member of:
[VW]
Default Re: Vento - 1,9TDI Z1

de mult nu am mai postat pe aici, masina face f bine din punct de vedere mecanic si al consumului, dar de la ultima postare si + 45.000 km de cand e masina la mine, rugina a inceput sa isi faca de cap, pentru alti care o vad , zic ca nu se vede, dar probleme de la aripi, praguri, si portbagaj incep sa se vada din ce in ce mai tare cea ce pe mine ma cam supara nu imi mia vine sa mai pun poze pe formu totusi e forum ai pasionatilor de tunning nu forum tehnic, eu prefer masina cat mai curata si cat se poate service pe original, urmeaza din nou un service total trecand limita de 15.000km de cand nu am facut schimburile de filtre si ulei.


vin totusi cu o intrebare, masina dupa cum se vede are folii spate si luneta, evident nu am autorizatie maina asa a fost luata din olanda, acu o luna in timp ce imi tocam nervi cu un "om cu bulanu in mana" ce ma premia mia mai cerut si autorizatia, eu stiu ca pe fata e ilegal, dar sa faca figuri si pentru alea din spate nu ma gandeam ca se leaga, foliile au stanta siglei vw si inca cateva insemne si coduri...am tot lungito si am uitat de intrebare

sunt autorizatii in alb care se gasec de cumparat aprox 50lei , merita investitia sa nu am probleme cu "om cu bulanu in mana" care evident el are masina foliata fata spate chiar si pe parbriz, pentru ei e perfect legal
VentoVRY is offline   Reply With Quote
Old 25-10-12, 17:30   #17
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Vento - 1,9TDI Z1

Quote:
Originally Posted by VentoVRY View Post
de mult nu am mai postat pe aici, masina face f bine din punct de vedere mecanic si al consumului, dar de la ultima postare si + 45.000 km de cand e masina la mine, rugina a inceput sa isi faca de cap, pentru alti care o vad , zic ca nu se vede, dar probleme de la aripi, praguri, si portbagaj incep sa se vada din ce in ce mai tare cea ce pe mine ma cam supara nu imi mia vine sa mai pun poze pe formu totusi e forum ai pasionatilor de tunning nu forum tehnic, eu prefer masina cat mai curata si cat se poate service pe original, urmeaza din nou un service total trecand limita de 15.000km de cand nu am facut schimburile de filtre si ulei.
Sunt masini cu o tabla foarte proasta..al meu a fost vopsit acum 2 ani,si vara asta am umblat iarasi putin la tabla,am dat aripile jos,le-am curatat de rugina ,am procedat la fel cu pragurile...dat antifon,ceara...vopsite praguri si aripi ca sa stiu o treaba.
Scapa si tu de rugina pana vine iarna...ca te trezesti dupa ce trece iarna ca e gaurita tabla..
__________________
Vw Golf mk2 1.6TD 70 CP 1991.
Vw Golf mk3 1.9D 64 CP 1993.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 25-10-12, 18:06   #18
VentoVRY

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 174
Member of:
[VW]
Default Re: Vento - 1,9TDI Z1

pe la aripi chiar sa gaurit si prin alte parti, pana nu demult era umflata vopseaua, acu e gaura de tot, am vb cu cineva la Soldanesti mia recomandat sa cumpari 2 aripi cu aceiasi culoare, iar in celelalte parti refacut, asa as iesi cel mai ieftin.

nu stiu daca este permis, dar aici sunt poze cu afectarea rugini http://vw-audiclub.ro/viewtopic.php?f=7&t=256&start=80 , as fi facut-o din timp dar inca sunt in recesiune

cat te ajuns vopsitul si unde ai facut aceasta operatiune?
VentoVRY is offline   Reply With Quote
Old 25-10-12, 18:48   #19
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Vento - 1,9TDI Z1

Quote:
Originally Posted by VentoVRY View Post
pe la aripi chiar sa gaurit si prin alte parti, pana nu demult era umflata vopseaua, acu e gaura de tot, am vb cu cineva la Soldanesti mia recomandat sa cumpari 2 aripi cu aceiasi culoare, iar in celelalte parti refacut, asa as iesi cel mai ieftin.

nu stiu daca este permis, dar aici sunt poze cu afectarea rugini http://vw-audiclub.ro/viewtopic.php?f=7&t=256&start=80 , as fi facut-o din timp dar inca sunt in recesiune

cat te ajuns vopsitul si unde ai facut aceasta operatiune?
M-a ajuns destul de putin pentru ca am lucrat eu la ea..dar la mine in o zi a fost gata.Oricum la tine e mult mai grav fata de ce era la mine,la mine era rugina putina de suprafata.

Oricum.la tine pragurile in partea exterioara sunt bune...ii schimbi aripile ,cureti locurile de rugina la praguri,insonorizant..si vopsea .Cel mai bine schimba aripile,mai ales daca gasesti si pe culoare.

Last edited by cata_golf; 25-10-12 at 18:50.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 00:09   #20
VentoVRY

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 174
Member of:
[VW]
Default Re: Vento - 1,9TDI Z1

Quote:
Originally Posted by VentoVRY View Post
vin totusi cu o intrebare, masina dupa cum se vede are folii spate si luneta, evident nu am autorizatie maina asa a fost luata din olanda, acu o luna in timp ce imi tocam nervi cu un "om cu bulanu in mana" ce ma premia mia mai cerut si autorizatia, eu stiu ca pe fata e ilegal, dar sa faca figuri si pentru alea din spate nu ma gandeam ca se leaga, foliile au stanta siglei vw si inca cateva insemne si coduri...am tot lungito si am uitat de intrebare

sunt autorizatii in alb care se gasec de cumparat aprox 50lei , merita investitia sa nu am probleme cu "om cu bulanu in mana" care evident el are masina foliata fata spate chiar si pe parbriz, pentru ei e perfect legal
totusi sa mai intalnit cineva cu problema asta??
VentoVRY is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 14:43   #21
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Vento - 1,9TDI Z1

Quote:
Originally Posted by VentoVRY View Post
totusi sa mai intalnit cineva cu problema asta??
Eu am un prieten care are folie pe spate si are autorizatie din asta...dar daca te uiti atent se vede ca e falsa.Vezi ca este un tip in oras care monteaza folii (pe lanaga bazar) , vorbeste cu el si poate iti da un act de omologare si timbre pentru geamuri.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -