Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-01-09, 21:01   #1
andreigame

Stage 5
 
andreigame's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,999
Member of:
[Old School Cars]
Smile VW Golf Mk1

Salut ...in sfarsit mi-am luat masina...se pare ca am renuntat la capri ,am renuntat la kadett si m-am ales cu un golf mk1 din 1980.
Deocamdata masina e in service si am sa ii fac poze in 2 zile.
Maine mecanicul o sa imi dea o lista cu ce trebuie schimbat:P sper sa nu imi ceara mult...
Acum despre masina :1.Culoare albastra
2.Motor de 1300cc golf2 (dublu carb)
3.Jante aliaj

si acum cam ce trebuie sa schimb la exterior:
2 faruri mari
masca cu 2 faruri
bara lata fata spate
repar trapa
sa schimb haionul
sa schimb inchizatorile la masina
sa imi reglez motor perfect
sa ii trag o vopsea
sa ii schimb bordul(il am deja trebuie decat montat)
sa refac electronica
si in final sa omologhez motorul,asigurare si itp...si in cam 1 luna am iesit cu ea pe strada
maine sau poimaine o sa pun poze cu ea:P si o sa postez ce am nevoie...
__________________
Dacia Sport B-179-UAP Simple is Enough!
andreigame is offline  
Old 16-01-09, 19:42   #2
DRICI 73

Stage 2
 
DRICI 73's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 65
Default Re: VW Golf Mk1

salut! mie-mi place alegerea care ai facut-o. sa nu ai probleme mai mari la caroserie in rest o rezolvi rapid. las-o cu 2 faruri daca treci pe bari late.(pererea mea) . sa pui si niste poze cu masina.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	07-01-09_1523.jpg
Views:	659
Size:	158.3 KB
ID:	757382   Click image for larger version

Name:	07-01-09_1524.jpg
Views:	180
Size:	157.0 KB
ID:	757383  
DRICI 73 is offline  
Old 16-01-09, 19:46   #3
andreigame

Stage 5
 
andreigame's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,999
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: VW Golf Mk1

Quote:
Originally Posted by DRICI 73 View Post
salut! mie-mi place alegerea care ai facut-o. sa nu ai probleme mai mari la caroserie in rest o rezolvi rapid. las-o cu 2 faruri daca treci pe bari late.(pererea mea) . sa pui si niste poze cu masina.
pai da cu 2 faruri o las ca asa imi place cel mai mult:P....
poze ast sa mi se incarce programul la telefon ca nu stiu ce are ....
as dorii sa stiu si eu de la tine cam cati bani ai investit in ea? si cam cat te-au costat angel-urile stopurile barile late si vopseaua...bineinteles daca se poate:P.....
andreigame is offline  
Old 16-01-09, 20:11   #4
DRICI 73

Stage 2
 
DRICI 73's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 65
Default Re: VW Golf Mk1

banii vreo 3000 de euro, inca nu e gata si am facut-o personal! barile, farurile si stopurile(vezi albumul meu) le-am adus din ungaria si m-au costat 800 euro. vopseaua am comandat-o din germania (300 euro litrul cu lac cu tot) maruntisurile nu le-am socotit. daca ai intrbari pot sa te ajut.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	07-01-09_1510.jpg
Views:	637
Size:	123.4 KB
ID:	757406  
DRICI 73 is offline  
Old 16-01-09, 20:18   #5
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf Mk1

Respect
paul_ral is offline  
Old 16-01-09, 20:18   #6
andreigame

Stage 5
 
andreigame's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,999
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: VW Golf Mk1

ai dat ceva banuti pe ele...:P deocamdata eu trebuie sa imi fac mecanica adica sa imi reglez motorul...ici colo siii electronica....ca sa pot trece la rar...si sa imi omologhez motorul de 1300cc MH de golf2 si asta nu am idee cat mai costa...
Am gasit un magazin in bucuresti volksparts...foarte ok adica mi-am gasit placute de frana 60 ron,cablu frana de mana 40 ron,ferodouri 95 ron,si flansa amortizor dreapta 100 ron(asta mi sa parut mai scump).....
acum trebuie sa imi cumpar piesele acestea si sa ma duc la mecanic sa mi le monteze si sa vad ce mai mi-ar trebuii
Cam cat ar trebuii sa coste mana de lucru pentru reglat motor si carburator si cine stie ce ar mai trebuii schimbat? asa ca fapt divers sa nu fiu tras in teapa ms Andrei
andreigame is offline  
Old 16-01-09, 20:19   #7
andreigame

Stage 5
 
andreigame's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,999
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: VW Golf Mk1

Quote:
Originally Posted by paul_ral View Post
Respect
ms ms acum sa vedem finantele si timpul.....Oricum masina va fii clean look din cauza ca nu imi plac masinile facute avioane
andreigame is offline  
Old 16-01-09, 20:33   #8
DRICI 73

Stage 2
 
DRICI 73's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 65
Default Re: VW Golf Mk1

depinde ce mecanic ai, teoretic nu ar trebui sa coste mult dar practic se mai intampla!!!daca ai schimbat motorul te costa niste bani ( r.a.r. -acte motor- talon politie) si eu am trecut prin ele dar nu e grav. avioanele nici mie nu-mi plac!! andrei.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	16-01-09_1153.jpg
Views:	596
Size:	181.3 KB
ID:	757448  
DRICI 73 is offline  
Old 16-01-09, 20:56   #9
andreigame

Stage 5
 
andreigame's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,999
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: VW Golf Mk1

Quote:
Originally Posted by DRICI 73 View Post
banii vreo 3000 de euro, inca nu e gata si am facut-o personal! barile, farurile si stopurile(vezi albumul meu) le-am adus din ungaria si m-au costat 800 euro. vopseaua am comandat-o din germania (300 euro litrul cu lac cu tot) maruntisurile nu le-am socotit. daca ai intrbari pot sa te ajut.
Quote:
Originally Posted by andreigame View Post
ai dat ceva banuti pe ele...:P deocamdata eu trebuie sa imi fac mecanica adica sa imi reglez motorul...ici colo siii electronica....ca sa pot trece la rar...si sa imi omologhez motorul de 1300cc MH de golf2 si asta nu am idee cat mai costa...
Am gasit un magazin in bucuresti volksparts...foarte ok adica mi-am gasit placute de frana 60 ron,cablu frana de mana 40 ron,ferodouri 95 ron,si flansa amortizor dreapta 100 ron(asta mi sa parut mai scump).....
acum trebuie sa imi cumpar piesele acestea si sa ma duc la mecanic sa mi le monteze si sa vad ce mai mi-ar trebuii
Cam cat ar trebuii sa coste mana de lucru pentru reglat motor si carburator si cine stie ce ar mai trebuii schimbat? asa ca fapt divers sa nu fiu tras in teapa ms Andrei
Quote:
Originally Posted by DRICI 73 View Post
depinde ce mecanic ai, teoretic nu ar trebui sa coste mult dar practic se mai intampla!!!daca ai schimbat motorul te costa niste bani ( r.a.r. -acte motor- talon politie) si eu am trecut prin ele dar nu e grav. avioanele nici mie nu-mi plac!! andrei.
pai...am vorbit cu un prieten de-al meu si mi-a recomandat un mecanic foarte bun in golfuri...acum ramane sa dau de el ca nu am primit de la el decat ym si ast sa dau de el cat despre celalate piese am gasit la un baiat dupa vw forum franagti.....care are mai multe piese de g1....astept sa ma duc duminica seara la el sa vad daca are cam ce am eu nevoie apoi sa vad ce fac cu mecanicul:P
andreigame is offline  
Old 16-01-09, 21:10   #10
DRICI 73

Stage 2
 
DRICI 73's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 65
Default Re: VW Golf Mk1

nu stiu cum e la voi in bucuresti dar la noi e mult mai simplu. e mic SATUL" meu si toate merg rapid. dai bataie!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	07-01-09_1506.jpg
Views:	666
Size:	107.9 KB
ID:	757502  
DRICI 73 is offline  
Old 16-01-09, 22:06   #11
andreigame

Stage 5
 
andreigame's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,999
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: VW Golf Mk1

Quote:
Originally Posted by DRICI 73 View Post
nu stiu cum e la voi in bucuresti dar la noi e mult mai simplu. e mic SATUL" meu si toate merg rapid. dai bataie!
pai asa o sa ii fac pentru ca vreau sa merg cu ea cat mai repede.....
auzi da cum este mai bine sa le iau in ordine...
1.tinichigeria
2.vopsitoria
3.mecanica
4.electronica
5.interior
pentru ca nu stiu cum sta ordinea la restaurat :P
andreigame is offline  
Old 17-01-09, 07:35   #12
DRICI 73

Stage 2
 
DRICI 73's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 65
Default Re: VW Golf Mk1

1. mecanica
2.tinichigerie
3.vipsitoria
4.electricitate
5.interior

cam asta este!
DRICI 73 is offline  
Old 17-01-09, 10:16   #13
andreigame

Stage 5
 
andreigame's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,999
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: VW Golf Mk1

Quote:
Originally Posted by DRICI 73 View Post
1. mecanica
2.tinichigerie
3.vipsitoria
4.electricitate
5.interior

cam asta este!
bine ca mi-ai zis...cam asa incepeam eu da imi era sa nu fie gresit pai asa am sa incep prima o sa fac mecanica cea ce era si nevoie:P pt ca imi moare motorul nu stiu ce are ba e supraturat imi sta numai la 1500 de ture ori e subturat si moare asa dintr-o data
Oricum tre sa schimb bateria ca e muci:P
andreigame is offline  
Old 17-01-09, 12:25   #14
sharky-vw

Stage 5
 
sharky-vw's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 873
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf Mk1

sa o stapanesti sanatos! ...daca ai nevoie de piese noi..pot sa te ajut....adauga userul meu de mess....: gabizuz

ps : bara lata fata am eu.....si o dau....la pret foarte foarte bun.......adauga useul de mess...si iti dau si poze
__________________
Golf MK1 '77 1.3 NZ Turbo ]Reconditionez jante , POLISH!Sablat!Indreptat!Vopsit! Materiale profesionale!

www.dubgarage.ro <<<<----lucrarile mele
sharky-vw is offline  
Old 17-01-09, 14:49   #15
andreigame

Stage 5
 
andreigame's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,999
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: VW Golf Mk1

ms ms ti-am dat add id meu e staying.high......uite acu o sa pun si poze
andreigame is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -