Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Masina mea Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-11, 23:18   #31
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

adevarul e ca ambele masini sunt din doua categorii diferite ... dar cel putin motoarele de 3.0 sunt foarte potente cu un consum decent ... la audi ai 4x4 care are si o plecare mai buna ... spre exemplu daca vrei o motricitate pe masura motorului 3.0 biturbo , e neaparat nevoie de un lsd , care totusi nu e ieftin [ cam 1800 de euro ] , ca feeling totusi nu se compara bmw cu audi , bmw ul are directie mai precisa si datorita sistemului dinamic drive , scoate ce e mai bun din e60.... reversul medaliei e ca , daca e sa iti pice vreun senzor de la sistemele respective , te dai cu capul de pereti .... iar un audi a4/a5 cu 3.0 tdi sufera de mai putine probleme ca un bmw e60.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 23:27   #32
cristi_tecar_30

Stage 4
 
cristi_tecar_30's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 264
Member of:
[CSR]
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

mersi Devil.in sfarsit omu care poate sa ne puna in tema cu toate.ca le stie cam pe toate.in tot ce ai scris sunt complet de acord cu tine dar ca eu nu le shtiu explica chiar asa frumos cu termeni pe care ii folosesti tu
__________________
!!! BMW e60 3.0 bi-turbo & Audi A5 3.0 TDI quattro !!!
my ex car--> https://forum.4tuning.ro/123-masina-m...-e60-535d.html
my new car--> https://forum.4tuning.ro/117-masina-m...5-555-run.html
cristi_tecar_30 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 02:38   #33
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

ehhh.... asa am invatat si eu cristi , atunci cand nu stiam ... oricum la noi in romania iti trebuie un "all-rounder" .... o masina capabila de acceleratii fulminante , consum decent, confortabila si totusi sa stie sa fie agresiva cand ii ceri , apoi intervin gusturile , daca esti tipul mai sobru adori motricitate maxima la plecari de pe loc puternice , atunci cel mai probabil vei alege un 4x4 de la audi , de altfel si singura varianta pentru 3.0 tdi + mici artificii si deja masina e capabila de 350 de cai , pregatita sa umileasca masini cu pretentii sportive accentuate..... daca esti genul de om linistit si caruia ii place sa mai aibe cate o "criza de nebunie" din cand in cand sau de o "faleza" bmw ul e60 e capabil de ambele lucruri , ofera un feeling mai aparte , spre deosebire de a4/a5 3.0 tdi 4x4 , tot la fel de potent e si motorul de pe bmw , putand fi dus pana la 380 de cai . In momentul modificarilor un e60 va suferi de 2 probleme :

Motricitate scazuta la plecari puternice de pe loc [ sau cand e umed ]si supraincalzirea motorului daca e forjat prea mult. DTC ul are incorporata functia de a se purta ca un LSD , dar e electronic si nu face cine stie ce minuni in comparatie cu unul nativ , mecanic [ quaife are in oferta lor pentru 530d/535d si 330d/335d , dar costa cum am spus si mai sus cam 1800 de euro ]. Solutie este si la supraincalzirea motorului biturbo si e relativ ieftina [ asta raportat la valoarea unui e60 ]

Ambele motoare ofera un consum de 12-15 la suta in oras , in functie de stilul de condus , ceea ce e impresionant pentru niste motoare capabile de 350 de cai.... Din pacate bmw ul are castig de cauza la capitolul dinamica , nu zic ca audi e mai prejos , dar e mai greu iar in situatiile limita masina subvireaza accentuat , ceea ce la bmw nu ai sa vezi asta niciodata , eu am un 530d echipat cu dynamic drive si active steering [ ce spuneai tu cristi ca rotesti doar 3 sferturi de tura pentru bracare maxima ] si stiu ce zic , masina poate lua virajele fara sa se incline deloc , iar sistemul se bazeaza pe barele de torsiune active . Si audi are ceva asemanator dar se bazeaza pe tehnologia amortizoarelor active , diferenta e ca masina se va simti mai rigida , dar se va inclina la fel de tare in virajele luate agresiv.

As alege audi a4/a5 pentru sistemul sau 4x4 , sistemul audio si interiorul sau mai "vesel" ca sa zic asa.

As alege bmw ul pentru motorul sau , cutia de viteze , dinamica care o ofera si faptul ca ofera niste senzatii mai aparte datorita tractiunii spate.

Sincer sa fiu , si un 335d imi face cu ochiul , dar daca as fi pus vreodata sa aleg intre un 335d si un a4 [ modelul 2009 ] cu 3.0 tdi [ sunt fan sedan sportiv eu ] .... as fi ales a4 ul instant , daca ar fi avut tractiunea spate. Pentru mine la ora actuala bmw a reusit sa ma convinga ca e masina care poate oferi un confort sporit la drumuri lungi , dar stie sa fie si agresiva atunci cand ii cer , eu nu am ales BMW pentru emblema , asa cum fac majoritatea de altfel , eu am ales-o pentru ceea ce stie sa faca si pentru ceea ce ofera. Acest lucru este valabil si in cazul celorlalte marci de prestigiu.

Cristi inca astept acea fisa dyno si ti am zis si de ce .....
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 09:18   #34
cristi_tecar_30

Stage 4
 
cristi_tecar_30's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 264
Member of:
[CSR]
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

Ma tot mir unde ai invatat atatea ) si daca o sa imi spui exact ce trebuie sa fac sa o pun pe dyno cand merg la oradea peste vreo 2 sapt o sa ii fac si fisa cu stage 1 si stage 2+.sa vedem dif.ca tipii de acolo nu au dyno pt 4x4
cristi_tecar_30 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 19:58   #35
dragos_dpp

Stage 2
 
dragos_dpp's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 72
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

ce parere ai de schimbarea stopurilor spate ?sa pui cu led
dragos_dpp is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 21:40   #36
cristi_tecar_30

Stage 4
 
cristi_tecar_30's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 264
Member of:
[CSR]
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

vorba lui masimo da la bm.costa si 800 de euro si nici nu au motor )
cristi_tecar_30 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 22:43   #37
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

Quote:
Originally Posted by cristi_tecar_30 View Post
vorba lui masimo da la bm.costa si 800 de euro si nici nu au motor )

wtf? atat costa stopurile pe led? pai de banii aia mai pui ceva si iti iei o suspensie reglabila si iesi mai castigat ...
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 22:46   #38
cristi_tecar_30

Stage 4
 
cristi_tecar_30's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 264
Member of:
[CSR]
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

suspensia reglabila e pe la 600-700 de euro.de aia am zis ca le-am facut rosi si ii destul.nu dau 800 euro pe niste stopuri.daca mi-ar mai da vreo 50 de cai le-as cumpara )
cristi_tecar_30 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 14:47   #39
dragos_dpp

Stage 2
 
dragos_dpp's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 72
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

nu ai casco?)))
dragos_dpp is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 18:53   #40
cristi_tecar_30

Stage 4
 
cristi_tecar_30's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 264
Member of:
[CSR]
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

ba da am casco ) dar am alte planuri cu casco
cristi_tecar_30 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 19:51   #41
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

Quote:
Originally Posted by cristi_tecar_30 View Post
ba da am casco ) dar am alte planuri cu casco

...drace , tu pe asta te bazezi?

Hai sa iti zic o mica poveste baza pe casco :

Aveam un amic cu un ford focus 1.8 tdci din 2009 , si la un moment dat i sa pus pata ca vrea ca masina lui sa arate un ST la exterior....masina fiind noua cu casco pe ea [ 8000 de km ] ...... discutand intre mine , el si directorul manager al unei reprezentante ford , baiatul isi spune off ul.... la care domnul manager: Vrei kit de ST pe masina ta? ok.. baga masina in verificare la service si dai cheile mecanicului sef... sa vezi cum din "greseala" iti atinge bara fata si/sau spate....si in 3 saptamani ai kitul de ST pe masina ))))
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 21:03   #42
cristi_tecar_30

Stage 4
 
cristi_tecar_30's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 264
Member of:
[CSR]
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

la un moment dat ma gandeam sa ii fac kit rs5 pe casco dar deocamdata am lasatțo balta sa ii fac motorul.apoi ma gandeam la un caractere sau un rieger dar o sa mai vedem.pana atunci vreau stage2+
cristi_tecar_30 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 21:14   #43
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

Quote:
Originally Posted by cristi_tecar_30 View Post
la un moment dat ma gandeam sa ii fac kit rs5 pe casco dar deocamdata am lasatțo balta sa ii fac motorul.apoi ma gandeam la un caractere sau un rieger dar o sa mai vedem.pana atunci vreau stage2+
Daca alegi kitul de la rieger....pot sa zic ca sunt fantastice...eu am vazut un a5 cu kit complet rieger in slovenia... efectic salivai cand o vedeai.... dar ca sa fie efectul complet , ai nevoie sa cumperi si jantele pe 19 de la eta beta...ceramic white parca se numeste modelul.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 21:22   #44
cristi_tecar_30

Stage 4
 
cristi_tecar_30's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 264
Member of:
[CSR]
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

aia o sa vedem cand e momentu.deocamdata motorul e pe prim plan
cristi_tecar_30 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 11:34   #45
hanganu

Stage 5
 
hanganu's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 351
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Audi A5 - B 555 RUN

ce ai facut aseara cu ursu ala ce a spart S u ala nou .ca nu am vazut .
hanganu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -