Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-12, 13:45   #586
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Multumesc de aprecieri....
@electric_style: rosu o sa dispara in curand,o sa vopsesc si capacu chiuloasei si capacu distributiei in alta culoare,probabil tot albastru sau galben culoarea rotilor nu m-am hotarat..oricum n e o urgenta e un moft...rosu probabil o sa raman capacu cu vauxhall care mie pot sa zic ca imi place si poate sa nu uit originea motorului...oricum tot un moft si multumesc de oferta daca ma razgandesc te anunt
@Flow_Flexatu: ms de oferta dar deocamdata ramane ....
@Bobby : abs si servo....tot un moft...glumemam...o sa dispara la un moment dat deaia le-am si pastrat deocamdata ca sa nu fac de 2 ori modificari.....sistemu de franare o sa il inlocuiesc la un moment dat cu un pedalier sport care vine montat in masina ca sa pot sa mut scaunu soferului cat mai in spate ,comanda de ambreaj si acceleratie va ramane tot pe cablu dar in schimb la frana o sa merg pe varianta cu 2 pompe de frana una pt fata si una pt spate reglabile individual si fara servofrana(tulumba aia nenorocita care ocupa o gramada de loc) iar in acest fel se elibereaza foarte mult compartimentu motor si spatiu de sub bord unde o sa caut sa montez o coloana electrica de servodirectie probabil de la o corsa....

Pe parte de estetica recunosc sa se putea mai mult dar nu prea mai am rabdarea si fondurile necesare sa fie cum as vrea....chesti cum au fost vopsitu anumitor piese a fost strict pentru protejarea lor sau pt ca erau penibil de corodate...suportu vasului de servo care era corodat de acidu de baterie si care a fot taiat si modificat...capacu de admisie care are flansa de fier si in timp ruginea..la fel si blancu de la regulatoru de presiune...etc..
Cel mai mult ma intereseaza simplificarea compartimentului motor..sa pot sa umblu la aproape orice fara sa desfac alceva...

Din fericire ma apropi de final.... in mare mai trebuie facuta evacuarea..de la 0 dar nu pot sa ma apuc pt ca nu am tot ce imi trebuie:strungaru trebuie sa imi faca flansa pt downpipe...teava si coturile pe 76mm sunt comandate dar nu stiu cand o sa ajunga...singurele elemnte pe care le am sunt racordul flexibil si o finala care trebuie modificata complet pt ce imi trebuie mie.
In afara de evacuare mai am traseul de benzina care nu pot sa ma apuc de el pt ca si aici astept strungaru pt niste piese...o sa merg tot pe varianta cu 2 pompe si swirl tank,a dat roade cand era pe kadett si nu am avut niciodata probleme de alimentare gen sa raman fara benzina intru-un viraj de viteza cum am patit-o cand nu aveam setarea respectiva si era sa ma fac praf ) ....
In mare mai am de montat cateva furtune de apa , sa fac racirea intercoolerului cu stropitori de apa,montarea kitului exterior plus alte maruntaie..

Termenu limita la care vreau sa fie gata masina e 1 Martie,fix 1 an de cand am cumparat-o....acum sa speram ca o sa avem parte si de vreme daca nu sunt nevoit sa mai gasesc ceva de lucru pe la ea

Click image for larger version

Name:	Fotografie0843.jpg
Views:	60
Size:	848.6 KB
ID:	2318246

Click image for larger version

Name:	Fotografie0851.jpg
Views:	63
Size:	602.4 KB
ID:	2318247

Click image for larger version

Name:	Fotografie0852.jpg
Views:	85
Size:	717.9 KB
ID:	2318248

Click image for larger version

Name:	Fotografie0853.jpg
Views:	51
Size:	632.6 KB
ID:	2318249

Click image for larger version

Name:	Fotografie0854.jpg
Views:	40
Size:	621.0 KB
ID:	2318250

Click image for larger version

Name:	Fotografie0855.jpg
Views:	75
Size:	546.8 KB
ID:	2318251

Click image for larger version

Name:	Fotografie0856.jpg
Views:	56
Size:	537.7 KB
ID:	2318252

Click image for larger version

Name:	obp_fl-mou-ped-0191.jpg
Views:	81
Size:	28.4 KB
ID:	2318253
__________________
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 15:50   #587
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

ce ai facut tu intr-un an alti fac in 10! bani sa fie ca idei bune vad ca ai. sper sa reusesti tot ce ti-ai propus.
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 06:55   #588
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
sa fac racirea intercoolerului cu stropitori de apa,
nu pot sa cred!!!! faci tu asta...in sfarsit? punem cruce rosie in calendar )
si totusi...se putea si mai bine de-atat
stii la ce ma refer,nu?
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 11:10   #589
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
si totusi...se putea si mai bine de-atat
stii la ce ma refer,nu?
mai ieftin de atat? conteaza scaderea fiecarui grad pt intercooler aduce 0.5cp.....
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 17:43   #590
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Mondeo View Post
mai ieftin de atat? conteaza scaderea fiecarui grad pt intercooler aduce 0.5cp.....
am zis mai bine,nu mai ieftin
si bateam la o discutie care-am avut-o eu cu Sultanu de vreun an si ceva in care-i explicam unul din principiile fizici : transferul termic aer-apa e mai rapid decat aer-aer iar el mi-a raspuns cu unul din principiile economiei aplicate : lipsa banilor opreste orice transfer )
in primu rand
si in al doilea treaba cu stropitorile cand am discutat-o i-am spus sa puna un amestec de apa cu alcool (tot o chestie care tine de fizica) si-a zis ca-i e frica ca ia foc
__________________
mu²
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 18:08   #591
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

1. banii vorbesc mereu
2. nu e legala treaba
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 18:41   #592
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
am zis mai bine,nu mai ieftin
si bateam la o discutie care-am avut-o eu cu Sultanu de vreun an si ceva in care-i explicam unul din principiile fizici : transferul termic aer-apa e mai rapid decat aer-aer iar el mi-a raspuns cu unul din principiile economiei aplicate : lipsa banilor opreste orice transfer )
in primu rand
si in al doilea treaba cu stropitorile cand am discutat-o i-am spus sa puna un amestec de apa cu alcool (tot o chestie care tine de fizica) si-a zis ca-i e frica ca ia foc
ideea cu stropitorile o aveam de foarta multa vreme....problema era lipsa de spatiu la kadett....nici intercooleru nu primea suficient aer din cauza spoilerului... costuri..nu prea sunt cine stie ce avand in vedere ca e vorba de 4 stropitori un vas cu o pompa si cativa metri de furtun....pot sa spun ca au fost 0 (s-au strans in timp )

treaba cu alcoolu...nu stiu cati s-ar risca sa dea cu alcool avand in vedere ca la 10 cm se afla o evacuare care de cele mai multe ori ajunge incandescenta...cred ca riscu este foarte mare...eu unu nu as risca nici daca as avea evacuarea in spatele motorului cum e la alte masini
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 19:07   #593
Laure2fast
Oltcit Driver

Stage 5
 
Laure2fast's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,185
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[VW]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
ideea cu stropitorile o aveam de foarta multa vreme....problema era lipsa de spatiu la kadett....nici intercooleru nu primea suficient aer din cauza spoilerului... costuri..nu prea sunt cine stie ce avand in vedere ca e vorba de 4 stropitori un vas cu o pompa si cativa metri de furtun....pot sa spun ca au fost 0 (s-au strans in timp )

treaba cu alcoolu...nu stiu cati s-ar risca sa dea cu alcool avand in vedere ca la 10 cm se afla o evacuare care de cele mai multe ori ajunge incandescenta...cred ca riscu este foarte mare...eu unu nu as risca nici daca as avea evacuarea in spatele motorului cum e la alte masini
nu risti...esti degeaba )))
Laure2fast is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 20:38   #594
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
am zis mai bine,nu mai ieftin
si bateam la o discutie care-am avut-o eu cu Sultanu de vreun an si ceva in care-i explicam unul din principiile fizici : transferul termic aer-apa e mai rapid decat aer-aer iar el mi-a raspuns cu unul din principiile economiei aplicate : lipsa banilor opreste orice transfer )
in primu rand
si in al doilea treaba cu stropitorile cand am discutat-o i-am spus sa puna un amestec de apa cu alcool (tot o chestie care tine de fizica) si-a zis ca-i e frica ca ia foc
sau lichid de parbriz cu concentratie de peste 40% alcool...
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 08:37   #595
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

De banda termoizolanta nu auzisi? Sau vrei sa nu se ude si aia?
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 09:56   #596
mihai1

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 218
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
Da....incet si sigur...dar fiind vara lumea mai pleaca si prin concediu asa ca timp pierdut....la capitolu progrese la Astra stau foarte prost...partea dreapta a masini e cam gata..m-am razgandit pana la urma si am schimbat si pragu...daca tot o fac acum macar sa o fac bine si cum trebuie asa ca mi-am dezvoltat capitolu de cunostinte la tinichigerie...in drum spre concediu am luat alt set de roti care aratau destul de jalnic dar sunt deja la revopsit...in sfarsit am trecut la ceva mai racing nu tuning(OZ Superturismo)

Adevaratul motiv pt care nu am mai progresat la Astra e ca m-am ocupat aproape numai de proiectu Kanexia care intra in a 5-a saptamana de munca dar care trebuie sa fie gata pana pe 9.09 pt ca proprietarul vrea sa participe la etapa de CNVC de la Ranca...incepand de la doar o caroserie pana la stadiul in care se afla acum: rollbar, elemente caroserie, motor, frane, suspensie, usurare, geamuri plexi,echipament obligatoriu(scaun,centura,sigurante capota si haion,contact general etc),instalatia electrica desfacuta complet eliminand absolut tot ce nu e necesar,baterie mutata,rezervor mutat(de motocicleta deocamdata)etc. urmeaza fixarea ceasurilor de bord,traseul de alimentare,evacuarea,suport pt baterie,directie,eventuale reglaje si multe alte maruntisuri care o sa manance din timpul care trebuia alocat vopsirii...cel mai probabil masina se va vopsi dupa Ranca...o sa pun cateva poze in stadiul in care se afla acum o spatamana urmand inca un rand cand va pleca de la mine:

Attachment 2139649

Attachment 2139650

Attachment 2139651

Attachment 2139652

Attachment 2139653

Attachment 2139654

Attachment 2139655

Attachment 2139656

Attachment 2139657

Attachment 2139658

Si Astra

Attachment 2139659

Attachment 2139660

Attachment 2139661

Attachment 2139662

Attachment 2139663

Attachment 2139664

Attachment 2139665

Attachment 2139666

Attachment 2139667

Attachment 2139668

Attachment 2139669

Attachment 2139670
Stii ce urat arata stalpul A? asa departat rollcage-ul de el?Acum am vazut pozele.Si ai fost cu ea la CNVC?HM?
mihai1 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 18:10   #597
dany_let

Stage 5
 
dany_let's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,489
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
ms....alea nu sunt furtune e copex pentru cabluri mi la dat cineva si nu stiu de unde la luat... traductoru cred ca pot sa ti dau ne auzim la telefon si ne intelegem(0769611453)

Daca e cineva interesat vreau sa dau kadettu la schimb cu alta masina preferabil tot opel inmatriculat ro sau bg

hai cu traducatoru' ala....acum cat am bani...
dany_let is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 23:03   #598
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Scuze Dany,suna-ma maine ca e posibil sa fiu prin oras si pot sa il pun la curier ca azi nu l-am avut la mine cand a venit curieru sa aduca un colet...il am in masina de de ceva vreme...

@ Mihai...te referi la nexia??? arat-mi exact unde poate nu e reusita poza...eu din cate stiu rollbaru ala a iesit foarte aproape de caroserie...si daca te referi l;a nexia a participat la o etapa la ranca anu asta ca forlighter


Stropitorile:

Click image for larger version

Name:	Fotografie0857.jpg
Views:	61
Size:	925.1 KB
ID:	2322169

Click image for larger version

Name:	Fotografie0858.jpg
Views:	62
Size:	675.2 KB
ID:	2322170

Click image for larger version

Name:	Fotografie0859.jpg
Views:	77
Size:	777.1 KB
ID:	2322171
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 23:03   #599
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by Sultanu View Post
ideea cu stropitorile o aveam de foarta multa vreme....problema era lipsa de spatiu la kadett....nici intercooleru nu primea suficient aer din cauza spoilerului... costuri..nu prea sunt cine stie ce avand in vedere ca e vorba de 4 stropitori un vas cu o pompa si cativa metri de furtun....pot sa spun ca au fost 0 (s-au strans in timp )

treaba cu alcoolu...nu stiu cati s-ar risca sa dea cu alcool avand in vedere ca la 10 cm se afla o evacuare care de cele mai multe ori ajunge incandescenta...cred ca riscu este foarte mare...eu unu nu as risca nici daca as avea evacuarea in spatele motorului cum e la alte masini
ba namacule vorbim romaneste si ne intelegem neam
eu vorbeam de intercooler aer-apa si ca implica costuri in plus nu de o pompa si 2 furtune
cat despre riscuri...vrei sa fii safe Sultane? Stai acasa.
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 23:07   #600
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan C20LET - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
ba namacule vorbim romaneste si ne intelegem neam
eu vorbeam de intercooler aer-apa si ca implica costuri in plus nu de o pompa si 2 furtune
cat despre riscuri...vrei sa fii safe Sultane? Stai acasa.
aaa..da ai dreptate aici cu aer-apa.....ba riscuri sunt oricum dar nu sa iei foc
Sultanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -