Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 04-04-09, 01:30   #31
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Arata de milioane masina...
Singurul lucru care nu imi place...este imbinarea farului cu bara; si chiar nu vreau sa crezi ca nu apreciez...si ca sunt carcotas. Respect
da stiu, e o masina foarte veche si la unele lucruri mu mai ai ce sa le faci,farul sta asa ca nu e original si a fost schimbata si masca port-far....masina mai are si alte defecte dar acum asta e ....

pe viitor caut sa schimb caroseria si acum ma concentrez mai mult pe motor si nu mai arunc banii pe chestii care nu sunt necesare(retusuri,mici reparatii,etc)
particip cu ea la curse iar caroseria are mult de suferit...asta e ori una ori alta...
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 01:27   #32
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

ok...saptamana trecuta am fost sa cantaresc masina,mai mult de curiozitate,si surpriza masina are cu 100kg mai mult decat scrie in certificat adica fabuloasa greutate de 1150kg....enorm pt un kadett...asa ca schimbare de planuri incepe regimu...voi renunta definitiv la muzica, insonorizare, banchete,roata de rezerva,scule etc...
tot saptamana trecuta am avut putin timp liber si am rezolvat o problema pe alimentare care o aveam de ceva vreme si incepuse sa se inrautatesca...masina nu mai tragea cum trebuie de la 4-5000 de ture in sus....problema era de la rezervor si mai exact de la sita de tur ...teava de vine in rezervor are o sita cilindrica cu plastic,partea din plastic astupase efectiv stutul prin care pompa trage benzina..reparatie rapida si eficienta am dat sita jos...a doua problema era pe retur: in interiorul rezervorului exista un vas in care vine furtunul de retur de la sonda de nivel,furtunu iesise din stutul de la sonda iar benzina de reur curge direc in rezevor si nu in vasu din care pompa trage, asta creaza probleme mari cand rezervoru e aproape gol iar pompa trage aer..

tampeniile asia mici creeaza probleme mari...
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 11:03   #33
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

Felicitari ! Foarte tare combinatia de culori (negru/rosu)
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 12:18   #34
rhadu

Stage 5
 
rhadu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,594
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

misto facuta masina, felicitari ptr investitie si curaj ca ai avut sa bagi bani in ea, care nu o sa-i recuperezi vreodata, dar... nu poti face cva cu bara aia de pe fata? mi se pare "cuminte" in comparatie cu aspectul mai "agresiv" al masinii...
__________________
rhadu is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 16:47   #35
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default

Quote:
Originally Posted by Esperache View Post
Felicitari ! Foarte tare combinatia de culori (negru/rosu)
ms frumos ...si bafta si tie cu proiectu sper sa ma apuc si eu incurand de let...pana una sa o vedem pe a ta pe strazi
Quote:
Originally Posted by rhadu View Post
misto facuta masina, felicitari ptr investitie si curaj ca ai avut sa bagi bani in ea, care nu o sa-i recuperezi vreodata, dar... nu poti face cva cu bara aia de pe fata? mi se pare "cuminte" in comparatie cu aspectul mai "agresiv" al masinii...
ms frumos,din pacate nu am ce sa ii fac,spoileru este de la irmscher si este facut dintrun material rezistent la socurii si chiar daca as vrea nu ar merge modificat cu fibra ....asta este poate in viitor incerc sa ii fac o copie din fibra si sa ii schimb putin forma pana atunci ramane asa ...investitia se va face numai in motor deocamdata......masini sa faca...

Last edited by Gabi; 17-04-09 at 18:15.
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 12:27   #36
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

Duminica 26-04, cielo cu bord electronic a castigat locul 1 la legalele de la Slatina. Felicitari si la cat mai multe cupe...pardon...diplome....ca nu au avut organizatorii cupe pt liniute.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 23:37   #37
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

Mersi Boby...si nu ii mai zice cielo ca cine nu stie crede...asa este duminica a luat locu 1 la grupa C la legalele organizate in Slatina care au iesit OK mai putin numarul mic de participanti...imediat dupa cursa masina a primit "rasplata" brate noi si azi placute si discuri noi..


Click image for larger version

Name:	090429_130205.jpg
Views:	569
Size:	1.06 MB
ID:	896842

Click image for larger version

Name:	090426_171307.jpg
Views:	588
Size:	1.18 MB
ID:	896843


P.S. Boby de astept wekendu asta la mine sa punem chiuloasa pe masina cealalta sa vedem ce a iesit
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 23:42   #38
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

ala e brat man ...la 1 mil ) nu vezi ce bucsi are)=))=))

se mai aude trocanitu ala ?
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 14:58   #39
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

ce secretos esti ...baga noutatile aici mai repede!
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 15:09   #40
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

sultane ma asteptam sa te vad demult pe aici. nu stiu ce ai asteptat atat. masina asta a ta chiar merita toata aprecierea.

de cand am vazut masina ta in 2tone am innebunit, sper ca peste doua sapt cand vin acasa sa o fac si eu juma juma , il pun pe radu la munca ca demult ma minte
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 15:39   #41
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by myky99 View Post
ce secretos esti ...baga noutatile aici mai repede!
Evacuare si stopuri .
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 16:31   #42
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Evacuare si stopuri .
si amenda)
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 16:33   #43
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

Buna asta..... pai toata lumea a zis ca eu sunt nebun cand am montat toba care e acum la mine pe masina....macar eu am scapat fara amenzi cand urla rau
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 01:32   #44
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

da asa e ...ultimele noutati evacuare triple amenda si in seara asta reusi sa rup si o bascula si sunt foarte SUPARAT

deci triple care dupa ce ma lasasem pagubas ca nu se gasesc triple de sedan/cabrio sambata un prieten caruia iam promis ca ii fac partea electrica la un transplant pe o astra f de la 1.4 la 20ne mi-a zis ca are niste triple negre luate dupa un cabrio gsi..foarte incantat lam rugat sa mi le aduca si surpriza nu sunt ca triplele normale de gsi... parerea me e ca sunt foarte frumoase fata de cele stoc

evacuare: si aici dupa lungi asteptari si din cauza asa zisei crize sambata mi sa pus pata sa imi fac singur traseu...asa ca am gasit niste teava de inox de 55mm cu coturi gata facute pt portinea nasoal de sub rezervor si cu ajutoru unor coliere speciale am dat jos rahatu de evacuare pe care il aveam(catalizator ,intermediara de 1.8 si diametru de 40mm) in concluzie motoru si-a schimbat complet mersu mai ales in ture mari unde inainte nu mai facea evacuarea fata....
oricum e o solutie provizorie eu vruiam sa folosesc teava de 60mm ...deocamdata merge asa si dupa ce o schimb o sa o trec pe celalalt kadett care mai am putin si il termin

amenda dupa cum ma asteptam masina urla prea tare chiar enervant de tare sio bine inteles ca la cateva ore dupa ce am terminato politia romana ma ars si cu o amenda noroc ca a fost de treaba si mi-a dat pt centura

asa si dupa cum ziceam si o bascula fisurata...cum nu puteam sa ma abtin trebui sa ma duc sa ma dau pe aeroprortu ala blestemat cu o pisica care trage rau si dupa doua ture surpriza volanu statea virat si surpriza ridicai capota sa ma uit la lonjeroane si vazui bascula fisurata...rau

in concluzie trebuie sa ma duc sa o sudez urgent si dupa ce termin celalalt proiect ma apuc iar sa dau totu jos de pe masina si sa o ranforsez cap coada si asa mai rezolv si rugina de o mai are la podea...deci o vara lunga in fata..:

Click image for larger version

Name:	090512_185746.jpg
Views:	416
Size:	1.55 MB
ID:	916221

Click image for larger version

Name:	090512_185819.jpg
Views:	447
Size:	1.15 MB
ID:	916222

Click image for larger version

Name:	090512_185843.jpg
Views:	352
Size:	992.7 KB
ID:	916223

Click image for larger version

Name:	090512_185904.jpg
Views:	348
Size:	1.05 MB
ID:	916224

si doua poze de la Slatina

Click image for larger version

Name:	slatina1.JPG
Views:	508
Size:	1.57 MB
ID:	916225

Click image for larger version

Name:	slatina2.JPG
Views:	464
Size:	1.77 MB
ID:	916226
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 09:13   #45
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett Sedan 2.0 SFI - DJ 06 MAZ

Ce bascula s-a fisurat? Aia de prindere in podea? E moartea lor...eu cand am luat tigaia mea m-am uitat special la ele. Lasa-ma sa ghicesc...partea dreapta nu? Nu stiu cat o sa tina sudura.......trebuia pusa bara intre bascule pana sa crape.....altfel o sa ai mereu probleme . Daca tot o desfaci sudezi cu co2 inclusiv in podea....ca sa fii mai sigur.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -