Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > NISSAN - INFINITI > Masina mea Nissan - Infiniti

Reply
 
Thread Tools
Old 28-04-08, 23:14   #31
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

orice masina are ceasurile standard pt. toate motorizarile deci 240 ce indica pe primera nostru de 1.6 sigur nu e de noi...poate pt. motoru 2.0...am un prieten cu un a6 2003 cu motor de 1.9 130 de cai si ii indica pe bord 270..si nu stie de ce abea atinge masina 200 pe cand are pana la 270...da ce nu sa gandit el ca ceasu ala e si pt. motorizarea de 4.2 v8 )...

Ce vreau sa va intreb ....stie cineva ceva mai multe de motoru nostru de 1.6 de pe primera ? unde si cine il fabrica si cat e de fiabil ? si cam ce modificari se pot face "safe" pt. a marii puterea ?...gen cip tuning..filtre...ce pot sa fac subtil la motor sa cresc puterea cu 10-15 cai ..cred ca ar fi plusul de putere perfect dupa cum simt ca se comporta masina...cred ca ar avea motoru mai multa viata sub 3000 de ture ...nu imi place sa o turez deloc , la primu schimb de ulei aveam uleiu intact..deloc nu a mancat si nu sa schimbat la culoare absolut deloc..era bun de bagat inapoi in sticla si pus pe raft . Poate cu vreo 15 cai in + mai urc vreo 10-20 km pe ceas de la viteza perfecta 90-100 pt. consum de 6% si poate o sa am consumu ala la 110-120...voi ce ziceti???sfaturi va rog ca pe autostrada si drumuri bune si libere nu am rabdare si la 130-140 consuma bine ..intrebarea de baza e...as putea sa scad consumu(si turatiile) la viteza mai mare daca mai fac rost de ceva caluti???
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 00:04   #32
_b52_

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 864
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Pai sincer sa fiu , eu am tot 1.6 benzina . Am avut un filtru sport conic de la JR si nu mi-a marit performantele , din contra . Acum am un filtru sport in cutie de la Green si sunt multumit de cum trage masina . De pe urma asta nu castigi mare lucru . Daca vrei sa castigi ceva caluti , cauta sa schimbi evacuarea complet , nu te arunca la chip tuning ca nu te ajuta la nimic , poate doar sa te simti mai usor cu cateva sute de euro in buzunar Masina mea a luat in greutate kilograme bune din cauza portierelor antifonate si a statiilor din portbagaj etc si tot are vlaga in ea ... iar ca virgula consum , in oras pe la 11~13 iar la drum intins pe la 170 undeva pe la 9.5 cam asa
_b52_ is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 11:33   #33
extasy_cristU

Stage 3
 
extasy_cristU's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 103
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

pe mine la primera m-a innebunit consola centrala plina cu tot felul de spatii de depozitare inteligente...dehh japonezu...si se continua chiar foarte frumos cu cadranele localizate central.subscriu pt un coleg de mai sus chiar este o masina masiva si interiorul este unul fara cusur
__________________
singura diferenta dintre diesel si benzina astazi este pretul de achizitie
extasy_cristU is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 22:57   #34
Frankee

Stock
 
Frankee's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 8
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

ceva frumos am vazut pe youtube ... ceva cu touchscreen ... curios cum e facuta chestia aia .... are cineva ceva modificari pe masina ? eu stiu ... spoiler , un eleron dragut ?
Frankee is offline   Reply With Quote
Old 27-10-08, 23:21   #35
Alexey

Stage 4
 
Alexey's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 187
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Quote:
Originally Posted by iuliant05 View Post
salut,
Am un Nissan Primera 2006, 1,6 benzina (varianta ieftina), in momentul de fata am 46k pe bord si pot spune k sunt foarte multumit de masina cu toate k pe la 30k mi-a picat ambreiajul...cei de la reprezentanta au ridicat din umeri si atat(am platit 950ron kitul de ambreiaj si 650ron manopera la reprezentanta) ... moment in care am zis pa garantie(care nu exista, pe garantie am facut urmatoarele : schimbat capacel maneta viteze(se tocise), strans surub portbagaj(nu se deschidea din interior) si incuietoarea de la cotiera schimbata (era un plastic rupt) cele trei au fost schimbate dupa o lunga "negociere")...nu mai vreau sa aud de reprezentanta ...
Referitor la consum(in BUC) vara nu sare de 10 si iarna de 12 , in afara scoate 6 daca viteza maxima e 100km/h , la modul sportiv pe care il am scot 8
Viteza maxima obtinuta a fost 210km/h la vale (o panta imensa pe autostrada in germania) , in linie dreapta vit max 193-195km/h fiind limitata.

CODURI: "Dai volumul la minim, apesi pe butonul OFF din stanga din partea de audio, apoi tinand apasat butonul INFO dai volumul o juma tura in sens trigonometric si apoi in sensul acelor de ceasornic - de 2-3 ori."
Am intrat in meniu dar nu am ce configura p-acolo...stie cineva alt cod?

GPL: ...jenant...e vb de o ardere uscata...uzura motorului e cu cel putin 30% mai mare (GPL pui pe o masina de max 6000eur...parerea mea)
Nu esti singurul . Acum la 37.000, discul de ambreiaj e pilaf 850 ambreiajul si 500 manopera. Pentru cei carora nu le pasa de garantie, am inteles ca Nissan-ul ia toate piesele de la REDAC si isi pun 45% adaos. Dati un search daca sunteti interesati si vedeti care e treaba. Si eu o sa ma duc sa caut sa vad daca pot lua un kit de ambreiaj de la ei...ca daca e 500 de ron, se merita, mi-l schimb singur.
Alexey is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 14:41   #36
extasy_cristU

Stage 3
 
extasy_cristU's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 103
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Pe urma nu pierzi garantie?
extasy_cristU is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 16:25   #37
Alexey

Stage 4
 
Alexey's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 187
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Ba da dar masina in iunie face 3 ani. Pentru ce sa ma mai deranjez?
Alexey is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 17:46   #38
extasy_cristU

Stage 3
 
extasy_cristU's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 103
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Ai dreptatea ta aici.
extasy_cristU is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 17:42   #39
Adi1971

Stock
 
Adi1971's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 8
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Am si eu un Nissan Primera Visia, model 2003, benzinar 1,6l, 109 cp. L-am achizitionat in februarie 2008 iar in luna iunie mi-a cazut cutia de viteze (care a fost sparta, lipita si pregatita de vanzare). Am luat una SH am montat-o in fata blocului si acum nu mai am probleme. Despre consum nu pot sa spun decat ca este benzinofaga, urban are consum de 13-14% iar extraurban 7,5-8% la viteze rezonabile de 100-120 Km/h. De 1 saptamana i-am schimbat discurile de frana + placutele care m-au costat aproximativ 900 lei cu manopera inclusa.(totul schimbat in fata blocului)
Adi1971 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 12:28   #40
Titix88

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Salut!
Sunt nou pe forum si m-am bucurat cand am vazut ca este un topic dedicat acestei masini.
Ma intereseaza urmatoarele piese si opinii despre ele:
1.Toba sport-toba stock este penibila si mult prea silentioasa
2.Geamuri fumurii-masina mea este albastru inchis si cred ca o sa dea foarte bine (dar am aflat ca se poate sa scartaie usile dupa ce le monteaza la loc-pareri?!)
3.Magazie cd-uri (are un prieten una noua si nu are ce face cu ea-am intrebat la service si au spus ca mai am nevoie de un cablu -320 lei- + manopera, din curiozitate am intreabat cat costa o magazie de la ei si au spus 1900 lei WOW)
4.Filtru sport-merita?
5.antena shark type ca la BMW
6.pedale sport (se murdaresc tare astea din dotare si aluneca)
7.Pleoape-unde pot sa gasesc???
8.Angel eyes+stopuri spate-unde gasesc??
9.Am gasit eleron pt primera (760 lei) dar nu merita si nu imi place.

PS Masina este inca in garantie dar nu cred ca vreuna din aceste piese o sa imi aduca probleme.

multumesc

Cu stima,
Titi
Titix88 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 23:30   #41
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Quote:
Originally Posted by Titix88 View Post
Salut!
Sunt nou pe forum si m-am bucurat cand am vazut ca este un topic dedicat acestei masini.
Ma intereseaza urmatoarele piese si opinii despre ele:
1.Toba sport-toba stock este penibila si mult prea silentioasa
2.Geamuri fumurii-masina mea este albastru inchis si cred ca o sa dea foarte bine (dar am aflat ca se poate sa scartaie usile dupa ce le monteaza la loc-pareri?!)
3.Magazie cd-uri (are un prieten una noua si nu are ce face cu ea-am intrebat la service si au spus ca mai am nevoie de un cablu -320 lei- + manopera, din curiozitate am intreabat cat costa o magazie de la ei si au spus 1900 lei WOW)
4.Filtru sport-merita?
5.antena shark type ca la BMW
6.pedale sport (se murdaresc tare astea din dotare si aluneca)
7.Pleoape-unde pot sa gasesc???
8.Angel eyes+stopuri spate-unde gasesc??
9.Am gasit eleron pt primera (760 lei) dar nu merita si nu imi place.

PS Masina este inca in garantie dar nu cred ca vreuna din aceste piese o sa imi aduca probleme.

multumesc

Cu stima,
Titi
Daca iti pui toba sport poate imi vinzi mie toba silentioasa. Mi-mi place linistea
bacy is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 23:44   #42
BR 03 VLZ

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 47
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

hmm, am si eu un 1.6 visia 2007, motorul are 16v sau nu?
BR 03 VLZ is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 09:56   #43
Alexcuprimera

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 22
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Quote:
Originally Posted by iuliant05 View Post
salut,
Am un Nissan Primera 2006, 1,6 benzina (varianta ieftina), in momentul de fata am 46k pe bord si pot spune k sunt foarte multumit de masina cu toate k pe la 30k mi-a picat ambreiajul...cei de la reprezentanta au ridicat din umeri si atat(am platit 950ron kitul de ambreiaj si 650ron manopera la reprezentanta) ... moment in care am zis pa garantie(care nu exista, pe garantie am facut urmatoarele : schimbat capacel maneta viteze(se tocise), strans surub portbagaj(nu se deschidea din interior) si incuietoarea de la cotiera schimbata (era un plastic rupt) cele trei au fost schimbate dupa o lunga "negociere")...nu mai vreau sa aud de reprezentanta ...
Referitor la consum(in BUC) vara nu sare de 10 si iarna de 12 , in afara scoate 6 daca viteza maxima e 100km/h , la modul sportiv pe care il am scot 8
Viteza maxima obtinuta a fost 210km/h la vale (o panta imensa pe autostrada in germania) , in linie dreapta vit max 193-195km/h fiind limitata.

CODURI: "Dai volumul la minim, apesi pe butonul OFF din stanga din partea de audio, apoi tinand apasat butonul INFO dai volumul o juma tura in sens trigonometric si apoi in sensul acelor de ceasornic - de 2-3 ori."
Am intrat in meniu dar nu am ce configura p-acolo...stie cineva alt cod?

GPL: ...jenant...e vb de o ardere uscata...uzura motorului e cu cel putin 30% mai mare (GPL pui pe o masina de max 6000eur...parerea mea)
Interesant
GPL - ardere uscata.
Benzina - ardere uda sau umeda
Ti se pare corect? Ai auzit si tu un zvon, si deja esti Mecanic Inginer. BRAVO
In primul rand gazul este in stare lichida in rezervor ca si benzina si ajunge in cam de ardere in stare gazoasa ca si benzina. Clar pana aici?
GPL-ul, avand o cifra octanica mai mare decat benzina, temp. de lucru este mai mare cu cateva grade, ma refer la cam de ardere si evacuare. De aici apare o uzura la scaunele supapelor de evacuare.
Pret benzina Petrom - 3,91lei
pret GPL Lukoil - 1,80lei
consum oras TAXI, benz - 10,5, gpl - 11,5-12,0
Fa si tu calcule.
Opel Kadett GPL 200.000km fara probleme
Rover620Si GPL 320.000km fara probleme
Nissan Primera deja 70.000km fara probleme.
interesant,...nu?
Alexcuprimera is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 13:10   #44
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Quote:
Originally Posted by BR 03 VLZ View Post
hmm, am si eu un 1.6 visia 2007, motorul are 16v sau nu?
din cate stiu eu 16v
bacy is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 07:12   #45
Shokaliptiku

Stage 5
 
Shokaliptiku's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 853
Default Re: Nissan Primera Visia 2007

Quote:
Originally Posted by _b52_ View Post
Masina mea a luat in greutate kilograme bune din cauza portierelor antifonate si a statiilor din portbagaj etc
nu ne incanti si noua ochii cu niste poze din care sa reiasa sistemul tau audio ?!
poate si poze din timpul insonorizarii ... montajului ?
Shokaliptiku is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -