Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-11, 09:40   #76
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

Quote:
Originally Posted by radu81 View Post
In mare parte sunt de acord cu ceea ce a spus quick_5hifter cu unele precizari: modelul T23 din fabrica nu este chiar atat de greu precum pare, cantareste 1143 Kg. Cat despre performante sunt acceptabile pentru un motor 1.8 143cp iar pentru a le imbunatati nu e chiar atat de usor precum pare. Discutiile de cafenea pe care le fac unii de genul "toba asta imi da minim 10-15 cai, filtrul de aer 10 cai, chip,... etc .... deci am 180 hp" nu sunt deloc adevarate. Dar evit aici discutiile offtopic, in concluzie zic ca daca cei 143 cai nu vi se par suficienti e inutil sa cheltuiti bani aiurea, va cumparati direct modelul TS de 192 cp.

Cum am mai spus si in alt topic, primele modificari ce ar trebui facute pe VVTI sunt suspensia si franele. Tinand cont de preturile pt un "big brake kit" o alta alternativa poate fi sistemul de franare de pe TS care prezinta discuri mai mari decat pe Vvti, discuri ventilate, furtunase metalice pt frana si nu in ultimul rand un set bun de placute. Evident ca nici alternativa asta nu e prea economica, pe mine m-a ajuns 570€
Nu gresesti in ceea ce spui cu discutiile de la cafea hai ca imi pun o toba din obor si un filtru la 50 de ron si gata am cu 20-30 de cai in plus ...

Dupa parerea mea o evacuare daca nu este una profi ( care incepe de la 800 Euro) si este una de pe mai stiu eu unde este doar pentru sunet ca cica se aude frumos si cat despre un kit de admisie sunt cel mai in masura sa vorbesc . Am luat un kit de admisie pentru celica de la cei de la srz si iti spun sincer ca mi-a crescut ceva CONSUMU si da se auzea ceva mai frumos dar in rest nimik ...

Eu zic ca Celica este o masina cum zic americanii de Cruisin de mers frumos pe bulevard in limita legala sa poti sa admiri peisaju , cu muzica ( si zic aici muzica deci nu manele ) in boxe la un volum normal ( nu cocalaresc sa sara tabla de pe masiniile din jur de la semafor ) . Cu toti cred ca au facut cel putin odata ce am zis yo mai sus pe melodia 40km/h a lu mafia . Arata intr-un fel anume si daca o gadili putin se poate si mai bine .

Cat despre performantele la celica da nu sunt tocmai performante de curse sau macar te astepti la ceva mai mult dupa cum arata ea , dar asta e si cu asta defilam . Vrei o TOYOTA care sa arate sport si sa fuga de sa manance asfaltu Supra TwinTurbo si ai rezolvat ecuatia .

Cel putin asa zice mintea mea in gandul ei ...
__________________
Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.


Renault Megane 1.6e
Acum Toyota Celica t23 ( under construction )
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 13:02   #77
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

Ras o sa ma interesez eu aici de biela toyota celica t23 1.8 2001.te anunt daca gasesc.bafta!nu te grabii sa dai banii aceia):P
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 14:39   #78
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Talking Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

Quote:
Originally Posted by Patrulei View Post
Ras o sa ma interesez eu aici de biela toyota celica t23 1.8 2001.te anunt daca gasesc.bafta!nu te grabii sa dai banii aceia):P
Nu ma grabesc deloc vreau s-o fac usor si cu cap si eventual daca scap cu un pret mai bun asta e si mai bine


Oricum ca si idee am fost ieri ca sa masor iar vibrochenu ( in spate la OMV-u de la diham) si am dat de un strungar d-ala old school get-pe-get d-ala cu spanul in sange si m-a invatat cum se face masurarea si a iesit ca imi trebuie rectificarea 2 pentru ca diferenta este de 0.4 si trebuie alezat tot la biele pe 0.5 ca sa ma incadrez cu cuzinetii de R2 .

Si aici vreau si parerea voastra pentru ca sunt la primul motor pe care il refac si nu vreau sa gresesc . Am gasit cuzinetii de biela pe R2 : Pe originali cu holograma toyota 70 ron perechea deci 280 ron setul dar problema apare aici cuzinetii de palier am gasit originali la vr-o 4 mil si turcisme la 1.4 mil . Diferenta de pret este destul de mare oare si diferenta de calitate sa fie la fel ?

Chiar astept parerile voastre .
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 15:50   #79
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

Cel mai bine ne spui ce marci sunt acele "turcisme", eu zic ca de fapt sunt producatori aftermarket, mai buni sau mai putin buni, iar in majoritatea cazurilor diferenta de pret intre producatorii aftermarket (atentie, NU ma refer la diferenta de pret intre aftermarket si Toyota) se regaseste in calitatea produselor comparate.

Am si un exemplu: cap de planetara Toyota costa ~2500 lei pentru masina mea (Celica T20), iar de la producator am gasit cu 400 lei. Il am de un an si jumatate, masina mea chiar n-a fost deloc menajata... si inca n-am probleme cu acel cap de planetara, in schimb de curand a cedat celalalt, original

Exista unele firme aftermarket axate doar pe anumite tipuri de piese si... le fac bine, poate chiar mai bine decat cele originale. Unii din acesti producatori au ajuns sa produca piese pentru anumite fabrici de masini (exemple: ATE, AISIN, NGK, Denso, Bosch etc.).

Nu toate piesele produse sub sigla Toyota sunt cu adevarat produse de Toyota, ci de anumiti producatori care (pe criterii calitative, desigur) sunt selectati de Toyota sa fabrice piese sub sigla lor, motiv pentru care si preturile sunt altele... si asta pentru ca in multe state civilizate (aici nu includ si .ro), cand mergi cu masina la reprezentante serioase, nici nu intra in discutie sa se foloseasca alte piese decat cele "originale", cu sigla firmei masinii respective. E valabil pentru mai toate marcile auto...

Cu biela mai ai putina rabdare, intreb si eu pe cineva care mi-a spus ca-si schimba motorul de pe Celica T23 din motive "interne", iar daca nu dureaza foarte mult, probabil se va gasi o biela buna prin motorul lui...
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 16:24   #80
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Cel mai bine ne spui ce marci sunt acele "turcisme", eu zic ca de fapt sunt producatori aftermarket, mai buni sau mai putin buni, iar in majoritatea cazurilor diferenta de pret intre producatorii aftermarket (atentie, NU ma refer la diferenta de pret intre aftermarket si Toyota) se regaseste in calitatea produselor comparate.

Am si un exemplu: cap de planetara Toyota costa ~2500 lei pentru masina mea (Celica T20), iar de la producator am gasit cu 400 lei. Il am de un an si jumatate, masina mea chiar n-a fost deloc menajata... si inca n-am probleme cu acel cap de planetara, in schimb de curand a cedat celalalt, original

Exista unele firme aftermarket axate doar pe anumite tipuri de piese si... le fac bine, poate chiar mai bine decat cele originale. Unii din acesti producatori au ajuns sa produca piese pentru anumite fabrici de masini (exemple: ATE, AISIN, NGK, Denso, Bosch etc.).

Nu toate piesele produse sub sigla Toyota sunt cu adevarat produse de Toyota, ci de anumiti producatori care (pe criterii calitative, desigur) sunt selectati de Toyota sa fabrice piese sub sigla lor, motiv pentru care si preturile sunt altele... si asta pentru ca in multe state civilizate (aici nu includ si .ro), cand mergi cu masina la reprezentante serioase, nici nu intra in discutie sa se foloseasca alte piese decat cele "originale", cu sigla firmei masinii respective. E valabil pentru mai toate marcile auto...

Cu biela mai ai putina rabdare, intreb si eu pe cineva care mi-a spus ca-si schimba motorul de pe Celica T23 din motive "interne", iar daca nu dureaza foarte mult, probabil se va gasi o biela buna prin motorul lui...
Ms frumos pentru gest
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 19:38   #81
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Exclamation Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

Cred ca facut un lucru bun ... chit ca ma complic putin cu banii dar se merita am gasit pe un site in felu urmator : Jante Dezent RE dark pe 17 la un pret super mic 139ron/bucata comparativ cu pretul lor normal care pe orice alt site este de 600 ron/bucata drept urmare mi-am facut comanda de 4 jante Si daca imi ajung asa cum ar fi normal ori le pun direct la vanzare ori le vand pe cele de pe masina mea asa ca wish me luck
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 19:39   #82
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Exclamation Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

Cred ca facut un lucru bun ... chit ca ma complic putin cu banii dar se merita am gasit pe un site in felu urmator : Jante Dezent RE dark pe 17 la un pret super mic 139ron/bucata comparativ cu pretul lor normal care pe orice alt site este de 600 ron/bucata drept urmare mi-am facut comanda de 4 jante pe 17 la un pret total de 556 ron Si daca imi ajung asa cum ar fi normal ori le pun direct la vanzare ori le vand pe cele de pe masina mea asa ca wish me luck
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 22:08   #83
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

astea-s?



ce latime au? Greutate? Offset?
radu81 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 22:58   #84
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

Quote:
Originally Posted by radu81 View Post
astea-s?

ce latime au? Greutate? Offset?
Da chiar astea Eu zic ca daca reusesc sa le iau in 5jumate setu sunt dea dreptu si dea latu ne mai pomenite

Latime 7J
Greutatea chiar n-o stiu
Si offset nu-mi dau seama la ce te referi
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 23:23   #85
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

daca pui jante pe 17" poti monta doar cauciucuri 215/40/17 sau 215/45/17. Pe dimensiunile astea latimea indicata e 7,5J, doar ca nu toate modelele de jante au latimea asta disponibila. Poti monta si 8J
Offset sau ET, este distanta de la butucul rotii (acolo unde se prinde pe masina) pana la mijlocul jantei

Jantele de 16" originale au ET-ul 39, poti monta un ET de la 35 la 41 (ma refer la valorile legale ce am putut omologa eu). Tine cont ca: cu cat e mai mic ET-ul cu atat mai mult janta iese in afara

Last edited by radu81; 13-01-11 at 23:27.
radu81 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 23:36   #86
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

Quote:
Originally Posted by radu81 View Post
daca pui jante pe 17" poti monta doar cauciucuri 215/40/17 sau 215/45/17. Pe dimensiunile astea latimea indicata e 7,5J, doar ca nu toate modelele de jante au latimea asta disponibila. Poti monta si 8J
Offset sau ET, este distanta de la butucul rotii pana la mijlocul jantei.

Jantele de 16" originale au ET-ul 39, poti monta un ET de la 35 la 41 (ma refer la valorile legale ce am putut omologa eu). Tine cont ca: cu cat e mai mic ET-ul cu atat mai mult janta iese in afara
Radu tin sa-ti zic ca nu ma chinui sa omologhez jantele chiar nu se merita la noi in romania . Nu stiu daca ai apucat sa vezi noul talon dar nu mai scrie mai nimic in el nici viteza maxima din constructie nici dimensiuni la cauciucuri, mai nimic n-a ramas de el

Si din proprie experienta vb acum . Am fost la rar sa imi treaca culoriile pe cartea masinii ( alb+negru) si m-a rugat un tovaras sa intreb cat costa sa omologheze pentru un logan jante pe 17 cu cauciucuri 205/40/17 si mi-a zis ala ca il costa 56 de mil teste pentru a se stabilii siguranta masinii cu noile jante si daca alea nu ies dupa normele lor ramane si cu banii dati si cu jantele neomologate l-am intrebat politicos cum poate sa doarma noaptea i-am intors spatele s-am plecat ....

Mai bine pun pe jantele originale (ca inca le mai am) cauciucuri de iarna asa cum scrie in carte (pentru ca oricum imi trebuie ) si daca imi i-a talonu le montez repede ma duc la rar imi iau talonu si nu platesc amenda si imi vad de viata mea linistit

Te cred ca in alte tari legile sunt mai stricte dar , taxele sunt mai mici si nici nu mai incep sa vb despre raportul salariu/produse comparativ cu Romanica .

Sper sa nu ma intelegi gresit , eu asa vad lucruriile
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 23:49   #87
radu81

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

Inteleg si iti dau dreptate, eu nu mai locuiesc in Romania de 10 ani, nu mai stiu cum merg treburile in tara, dar aici e cu totul diferit. Deseori cand sunt oprit de politie unul din primele lucruri la care se uita e dimensiunea cauciucurilor, atat pe talon cat si pe cauciucuri. Aici culoarea masinii nici nu este trecuta pe talon
Scuze de offtopic, incerc sa fiu cat mai scurt, aici ceri o aprobare din Toyota, e o hartie ce o platesti 120€ cu dimensiunile ce poti monta, apoi depui o cerere la ACR (cred ca asta e ecchivalentul in RO) si mergi cu jantele si cauciucurile montate. Nici o proba speciala, se uita doar daca ies in afara, platesti vizita si alte hartii de vreo 60€ si ai terminat. Intr-o luna ai noul talon cu dimensiunea omologata

Last edited by radu81; 13-01-11 at 23:55.
radu81 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 00:02   #88
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

Quote:
Originally Posted by radu81 View Post
Inteleg si iti dau dreptate, eu nu mai locuiesc in Romania de 10 ani, nu mai stiu cum merg treburile in tara, dar aici e cu totul diferit. Deseori cand sunt oprit de politie unul din primele lucruri la care se uita e dimensiunea cauciucurilor, atat pe talon cat si pe cauciucuri. Aici culoarea masinii nici nu este trecuta pe talon
Scuze de offtopic, incerc sa fiu cat mai scurt, aici ceri o aprobare din Toyota, e o hartie ce o platesti 120€ cu dimensiunile ce poti monta, apoi depui o cerere la ACR (cred ca asta e ecchivalentul in RO) si mergi cu jantele si cauciucurile montate. Nici o proba speciala, se uita doar daca ies in afara, platesti vizita si alte hartii de vreo 60€ si ai terminat. Intr-o luna ai noul talon cu dimensiunea omologata
Stai linistit nu e panica de offtopic am facut topicu asta sa-mi prezint masina si sa discut cu posesori de astfel de masini


Cat despre cei de la rar de la noi la schimbarea masinii totul a mers exagerat de repede am sunat la ei cand eram in pauza dintre colantatul de usa si de aripa le-am zis ca vreau sa-mi schimb culoarea mi-au zis ca daca am cum sa vin a doua zi cu masina in culoarea pe care o vreau si se rezolva zis si facut am luat-o pe mama a doua zi dupa mine ( ca doar e masina ei ) iar s-au uitat aia urat cand a intrat femeia de 40 si de ani cu masina sport in 2 culori si in 10 minute eram la casa sa platesc taxa 80 de ron echivalentul a 20 de euro si fugi la politie sa schimb talonu 40 de ron si acolo (10euro) si peste 3 ore aveam talonu in brate cu culoriile schimbate
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 14:29   #89
dell 26

Stage 5
 
dell 26's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 798
Default Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

baieti hai sa ne intalnim si noi anu asta ca de cand e facut acest forum nu ne am intalnit niciodata
dell 26 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 14:41   #90
Puya

Stage 3
 
Puya's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 139
Member of:
[Toyota]
Default Re: Celicutza mea T23 -IF 21 XXL-

Quote:
Originally Posted by dell 26 View Post
baieti hai sa ne intalnim si noi anu asta ca de cand e facut acest forum nu ne am intalnit niciodata
EU MA BAG
Puya is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -