Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-13, 00:11   #16
Claudiu.aka.Clappy

Stage 4
 
Claudiu.aka.Clappy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 224
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

Upgrade Se fac progrese )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie-0017.jpg
Views:	87
Size:	598.0 KB
ID:	2713771   Click image for larger version

Name:	Fotografie-0019.jpg
Views:	63
Size:	420.4 KB
ID:	2713772   Click image for larger version

Name:	Fotografie-0021.jpg
Views:	52
Size:	470.0 KB
ID:	2713773  

Click image for larger version

Name:	Fotografie-0023.jpg
Views:	46
Size:	200.6 KB
ID:	2713775  

Last edited by Claudiu.aka.Clappy; 10-03-13 at 00:32.
Claudiu.aka.Clappy is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 23:58   #17
Claudiu.aka.Clappy

Stage 4
 
Claudiu.aka.Clappy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 224
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

New photos !!! Maine ii fac si cateva pe zi , sa se vada si lupele in toata splendoarea lor !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	33333.jpg
Views:	47
Size:	54.5 KB
ID:	2714991   Click image for larger version

Name:	222222.jpg
Views:	52
Size:	59.1 KB
ID:	2714992   Click image for larger version

Name:	444444.jpg
Views:	40
Size:	53.8 KB
ID:	2714993  

Click image for larger version

Name:	20130310_205144.jpg
Views:	28
Size:	1.16 MB
ID:	2714994   Click image for larger version

Name:	20130310_205640.jpg
Views:	42
Size:	1.93 MB
ID:	2714995   Click image for larger version

Name:	20130310_205610.jpg
Views:	34
Size:	1.73 MB
ID:	2714996  

Claudiu.aka.Clappy is offline   Reply With Quote
Old 11-03-13, 10:46   #18
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

Devil eyes... bravo, frumos Mi-ai luat-o inainte cu ideea asta :P
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-03-13, 11:18   #19
Claudiu.aka.Clappy

Stage 4
 
Claudiu.aka.Clappy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 224
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Devil eyes... bravo, frumos Mi-ai luat-o inainte cu ideea asta :P
E un fel de inger si demon ! Si angel si devil eyes ) ! Eu ma gandisem doar la angel , ideea cu devil a fost a unui prieten care mi le-a si montat de altfel ! Ii multumesc pe aceasta cale lui Marian GTV !

Incerc cat de curand sa ii urc si jantele pe ea , din pacate nu stiu inca in cat timp o sa fac asta , pt ca dupa cum bine stim , o problema nu vine singura , dupa ce ca trebuia sa schimb bieletele , acum mi-a mai picat si ambreiajul si mai trebuie sa schimb si un cilindru receptor de la ambreiaj .... aaa si fisele ! Sa nu mai vorbesc de niste semeringuri la caseta de directie ca deja ma apuca groaza ) si din asta rezulta => 0 buget pentru anvelope ! Asta este , greu , da mai rezist eu o luna fara jante !
__________________
Tot ce-i interzis , e palpitant.....invata....sa mori in p**a mea cu zambetu' pe fata.....!!!!
Claudiu.aka.Clappy is offline   Reply With Quote
Old 11-03-13, 21:13   #20
60swanted
Daewoo Driver

Stage 5
 
60swanted's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 383
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

frumos frumos!
60swanted is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 08:58   #21
PH 96 K R S

Stage 5
 
PH 96 K R S's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 485
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

lasa ca incet incet o aduci pe calea cea buna,nu poti sa le faci pe toate o data.au iesit belea rau farurile
PH 96 K R S is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 10:37   #22
Claudiu.aka.Clappy

Stage 4
 
Claudiu.aka.Clappy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 224
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

Quote:
Originally Posted by PH 96 K R S View Post
lasa ca incet incet o aduci pe calea cea buna,nu poti sa le faci pe toate o data.au iesit belea rau farurile
Multumesc de aprecieri , s-a muncit foarte mult la ele , e nevoie de foarte muuulta rabdare si migaleala !

Sambata sper sa rezolv cu ambreiajul ( asta in caz ca iau salariu ) ) , bieletele si cilindrul ala receptor , mari ingineri coreenii astia , cum drq or fii gandit ei sa faca cilindru receptor de la ambreiaj sa functioneze pe lichid de frana , nu stiu , imi tot pierdea lichid si nu ii dadeam de cap pe unde pierde , noroc cu nenea mecanicu ca a verificat si cilindru ala cand i-am spus ca vreau sa schimb ambreiaju' , ca altfel , cred ca mai mergeam eu mult si bine asa , fara sa stiu pe unde dracu pierde lichid ! Sper ca pana la jumatatea lunii aprilie sa schimb si fisele si semeringul ala de la caseta de directie sa stiu ca am terminat cu tot ce era de schimbat pe partea de mecanica si sa pot in sfarsit sa strang bani de anvelope si de suspensie , acum sa vedem care se baga sa imi faca , ca vreau neaparat sa fie reglabila , ca deh , e singura masina si mai tre sa mai caram si pe aia batranii pe la neamuri , cumetri , veri etc ) !
Claudiu.aka.Clappy is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 11:47   #23
PH 96 K R S

Stage 5
 
PH 96 K R S's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 485
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

Quote:
Originally Posted by Claudiu.aka.Clappy View Post
Multumesc de aprecieri , s-a muncit foarte mult la ele , e nevoie de foarte muuulta rabdare si migaleala !

Sambata sper sa rezolv cu ambreiajul ( asta in caz ca iau salariu ) ) , bieletele si cilindrul ala receptor , mari ingineri coreenii astia , cum drq or fii gandit ei sa faca cilindru receptor de la ambreiaj sa functioneze pe lichid de frana , nu stiu , imi tot pierdea lichid si nu ii dadeam de cap pe unde pierde , noroc cu nenea mecanicu ca a verificat si cilindru ala cand i-am spus ca vreau sa schimb ambreiaju' , ca altfel , cred ca mai mergeam eu mult si bine asa , fara sa stiu pe unde dracu pierde lichid ! Sper ca pana la jumatatea lunii aprilie sa schimb si fisele si semeringul ala de la caseta de directie sa stiu ca am terminat cu tot ce era de schimbat pe partea de mecanica si sa pot in sfarsit sa strang bani de anvelope si de suspensie , acum sa vedem care se baga sa imi faca , ca vreau neaparat sa fie reglabila , ca deh , e singura masina si mai tre sa mai caram si pe aia batranii pe la neamuri , cumetri , veri etc ) !

sa stii ca asa e cu suspensia reglabila,dai un ban mai mult si nu ai probleme de cap,ca iti atinge,sau ca nu poti lua mai mult de 2 persoane
PH 96 K R S is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 11:51   #24
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

Depinde pe ce e reglabila... pe inaltime sau pe duritate. Cele reglabile pe inaltime sunt mai scumpe.
Si degeaba ai reglabila... pt ca daca vrei sa cobori si sa nu-ti atinga, sa zicem, trebuie sa o faci f rigida. Deci ai nevoie de una reglabila si pe tarie, si pe inaltime. Si sincer, ma indoiesc ca cineva sta sa ridice/coboare, intareasca/inmoaie suspensiile periodic.
Gaseste compromisul ideal pt tine si ia o suspensie clasica. Eventual poti incepe doar cu arcuri -4 si vezi cum se comporta masina.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 12:19   #25
Claudiu.aka.Clappy

Stage 4
 
Claudiu.aka.Clappy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 224
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Depinde pe ce e reglabila... pe inaltime sau pe duritate. Cele reglabile pe inaltime sunt mai scumpe.
Si degeaba ai reglabila... pt ca daca vrei sa cobori si sa nu-ti atinga, sa zicem, trebuie sa o faci f rigida. Deci ai nevoie de una reglabila si pe tarie, si pe inaltime. Si sincer, ma indoiesc ca cineva sta sa ridice/coboare, intareasca/inmoaie suspensiile periodic.
Gaseste compromisul ideal pt tine si ia o suspensie clasica. Eventual poti incepe doar cu arcuri -4 si vezi cum se comporta masina.
Treaba e Geo , ca eu vreau sa o cobor vreo 4-5 cm , vreau sa imi pun jantele si sunt pe 16" cu 7,5 latime , si nu vreau sa stea cocotata si iarna cand imi pun rotile de iarna sa o ridic pe pozitie , ca imi e putin teama sa merg cu ea lasata si iarna , ca deh , coreeni nu i-au montat si scut de protiectie si iarna trecuta am atins baia de ulei intr-un bulgare de gheata , si iti dai seama ca daca o las asa lasata o sa fie si mai rau ! De rigida , vedem noi , gasim un compromis , intre rigiditate si inaltime ! Si , pana la urma daca nu se poate in nici un fel reglabila , pun una fixa 40/60 si iarna /primavara schimb suspensia ) , altii schimba cauciucurile , eu schimb si suspensia ) !
Claudiu.aka.Clappy is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 12:56   #26
PH 96 K R S

Stage 5
 
PH 96 K R S's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 485
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

Quote:
Originally Posted by Claudiu.aka.Clappy View Post
Treaba e Geo , ca eu vreau sa o cobor vreo 4-5 cm , vreau sa imi pun jantele si sunt pe 16" cu 7,5 latime , si nu vreau sa stea cocotata si iarna cand imi pun rotile de iarna sa o ridic pe pozitie , ca imi e putin teama sa merg cu ea lasata si iarna , ca deh , coreeni nu i-au montat si scut de protiectie si iarna trecuta am atins baia de ulei intr-un bulgare de gheata , si iti dai seama ca daca o las asa lasata o sa fie si mai rau ! De rigida , vedem noi , gasim un compromis , intre rigiditate si inaltime ! Si , pana la urma daca nu se poate in nici un fel reglabila , pun una fixa 40/60 si iarna /primavara schimb suspensia ) , altii schimba cauciucurile , eu schimb si suspensia ) !
daca ai de gand sa o lasi doar 4-5 cm nu iti trebuie suspensie reblabila.iti iei una sport -60 pe fata si -40 pe spate in cazul in care zici ca nu vrei sa stea cocosata masina,dar in cazul asta masina va sta putin mai ridicata de spate si iar nu se vede bine.daca ai de gand sa-ti iei jante 7,5j sigur nu-ti va atinge daca o sa roluiesti aripile cu bata.
PH 96 K R S is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 13:38   #27
Claudiu.aka.Clappy

Stage 4
 
Claudiu.aka.Clappy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 224
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

Quote:
Originally Posted by PH 96 K R S View Post
daca ai de gand sa o lasi doar 4-5 cm nu iti trebuie suspensie reblabila.iti iei una sport -60 pe fata si -40 pe spate in cazul in care zici ca nu vrei sa stea cocosata masina,dar in cazul asta masina va sta putin mai ridicata de spate si iar nu se vede bine.daca ai de gand sa-ti iei jante 7,5j sigur nu-ti va atinge daca o sa roluiesti aripile cu bata.
Jantele deja le am , acum sa vedem si cum se aseaza , trebuie sa imi achizitionez anvelope 195/45/16 ! Reglabila e un pitic de al meu , toamna sa o ridic si primavara low-low ! Asa cu fixa , trebuie sa schimb arcurile la fiecare sezon ) ! Si raportu vreau sa fie 40 fata , 60 spate , sau ceva echilibrat !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	486566_344783815621767_251438827_n.jpg
Views:	48
Size:	94.6 KB
ID:	2716488  

Last edited by Claudiu.aka.Clappy; 12-03-13 at 13:42.
Claudiu.aka.Clappy is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 15:09   #28
PH 96 K R S

Stage 5
 
PH 96 K R S's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 485
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

Quote:
Originally Posted by Claudiu.aka.Clappy View Post
Jantele deja le am , acum sa vedem si cum se aseaza , trebuie sa imi achizitionez anvelope 195/45/16 ! Reglabila e un pitic de al meu , toamna sa o ridic si primavara low-low ! Asa cu fixa , trebuie sa schimb arcurile la fiecare sezon ) ! Si raportu vreau sa fie 40 fata , 60 spate , sau ceva echilibrat !
Frumoase jante o sa dea super bine pe masina.suspensia daca nu va fi reglabila,ia-o echilibrata,cat e pe fata sa fie si pe spate
PH 96 K R S is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 18:12   #29
Claudiu.aka.Clappy

Stage 4
 
Claudiu.aka.Clappy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 224
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

Quote:
Originally Posted by PH 96 K R S View Post
Frumoase jante o sa dea super bine pe masina.suspensia daca nu va fi reglabila,ia-o echilibrata,cat e pe fata sa fie si pe spate

Multumesc ! Pentru suspensie o sa ma duc la taticul lor , adica la Pake ( Pak Racing ) , fie ea reglabila fie fixa sunt sigur ca o sa fie cea mai buna alegere ! Oricum , eu va multumesc pentru sfaturi , d'aia suntem o comunitate , trebuie sa fim uniti !

PS : KRS , am uitat sa iti spun , si uzina ta e bomba de frumoasa ! Sa o stapanesti sanatos !

Last edited by Claudiu.aka.Clappy; 12-03-13 at 18:14.
Claudiu.aka.Clappy is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 20:22   #30
PH 96 K R S

Stage 5
 
PH 96 K R S's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 485
Default Re: IF-05-JZF--Nubira 1 !

Quote:
Originally Posted by Claudiu.aka.Clappy View Post
Multumesc ! Pentru suspensie o sa ma duc la taticul lor , adica la Pake ( Pak Racing ) , fie ea reglabila fie fixa sunt sigur ca o sa fie cea mai buna alegere ! Oricum , eu va multumesc pentru sfaturi , d'aia suntem o comunitate , trebuie sa fim uniti !

PS : KRS , am uitat sa iti spun , si uzina ta e bomba de frumoasa ! Sa o stapanesti sanatos !
suntem toti o familie aici :d
in legatura cu masina mea trebuie sa-i mai fac niste poze ca arata altfel acum,adica nu prea am poze cu noile jante
PH 96 K R S is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -